Głośnik plazmowy

Wszystko inne związane z wysokimi napięciami a nie pasujące do powyższych kategorii np.: wyładowania, lampy plazmowe, liftery, bezpieczeństwo i inne.
cugi253
Posty: 2
Rejestracja: 16 lut 2011, 22:58

Głośnik plazmowy

Post autor: cugi253 »

Obrazek
Witam. Chciałem przedstawić mój głośnik plazmowy. Do zbudowania go zainspirowała mnie konstrukcja kolegi nikkos.
Budując ten głośnik opierałem się na konstrukcji AVT, której dokumentację można znaleźć pod adresem Dokumentacja

Trafo WN pochodzi ze starego odbiornika TV B&W UNITRA. Na uzwojenie pierwotne składa się 12 zwoi przewodu 1,5mm2.Przerwa między elektrodami iskrownika była dobrana dla jak najlepszego dźwięku i wynosi 10,5 mm. Jako końcówkę mocy zastosowałem IRF250, ta ze schematu avt jest kiepska.
Całość zasilam napięciem 12 V 3 A.

Odsłuch można zobaczyć tutaj. Niestety gdy aparat jest za blisko łuku elektrycznego mikrofon aparatu odmawia posłuszeństwa. W odsłuchu przeszkadza też szum wentylatora chłodzącego końcówkę mocy.

Obrazek
Obrazek
Film przedstawiający pracę głośnika

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9O9pbMw8h00[/youtube]
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Głośnik plazmowy

Post autor: Mania-C »

A jak z temperaturą głównego feta ? nie gotuje się po paru minutach ?

Pozdrawiam
cugi253
Posty: 2
Rejestracja: 16 lut 2011, 22:58

Re: Głośnik plazmowy

Post autor: cugi253 »

Grał godzine i temperatura radiatora wynosi 32 oC wiec problemu nie ma. Mógłby mi ktoś powiedzieć jak przerobić sterowanie z tl494 na ne 555?? Jakiś schemacik może?
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Głośnik plazmowy

Post autor: slu_1982 »

Więc moim skromnym zdaniem, częstotliwości są tak przenoszone a raczej nakładane na nośną że dochodzi do wycięcia brzegowych częstotliwości granicznych gdyż w/w nie może być zmieniany od wartości 0 do 100% Moim zdaniem na wyjściu należało by wyciąć nośną :D A poważniej mówiąc TL494 ma wyjścia tranzystorowe, a to znaczy ze w tym przypadku można połączyć dwa emitery i kolektory ze sobą. Powinniśmy trzymać większe wzmocnienie prądowe. Częstotliwość jest rzędu 40KHz więc nie stanowi to problemu. Jeśli mówisz iż tranzystor po godzinie z radiatorem są chłodne to dobrze to świadczy o sterowaniu tranzystora aczkolwiek wynika ze schematu że tak nie jest. Proponował bym zrobić to jak w teslach. Wyciąć wszystko do 200-250HZ a to co wycięte puścić na mały głośnik basowy :D
Sterowanie z TL494 zamienić na NE555 nie jest problemem, ale po co ? jakość dźwięku jeszcze gorsza.

aha, co do samej konstrukcji to przewodów z wysokim napięciem, takich zwykłych jak u Ciebie nie kładzie się po prostu na desce. Odpal to wieczorem albo w nocy to ujrzysz ulot elektryczny grzejący izolacje przewodów i deskę, w miejscach gdzie przewód jej dotyka. Tak samo nie wkręca się metalowych elementów w deskę, które są podłączone do wysokiego napięcia. Przy tych napięciach deska przestaje być izolatorem ;)

Pozdrawiam
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
ODPOWIEDZ