OZON - Jako szkodliwy gaz. Jaki ma wpływ na organizm ?

Wszystko inne związane z wysokimi napięciami a nie pasujące do powyższych kategorii np.: wyładowania, lampy plazmowe, liftery, bezpieczeństwo i inne.
szkielet-s1

OZON - Jako szkodliwy gaz. Jaki ma wpływ na organizm ?

Post autor: szkielet-s1 »

Działanie toksyczne na organizm

Ozon jest gazem drażniącym, powoduje uszkodzenie błon biologicznych przez reakcje rodnikowe z ich składnikami. Po dostaniu się do komórek może hamować działanie enzymów komórkowych, wstrzymując oddychanie wewnątrzkomórkowe. Pierwszymi objawami podrażnienia ozonem (obserwowanym w stężeniach 0,2 μg/dm3) są kaszel, drapanie w gardle, senność i bóle głowy. W większych stężeniach może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, przyspieszenia tętna i obrzęku płuc prowadzącego do zgonu (w stężeniach 9-20 μg/dm3).
Najwyższe dopuszczalne stężenie ozonu w miejscu pracy wynosi 0,1 μg/dm3.
Pamiętajmy o dobrej wentylacji dla pomieszczeń w ,których mamy zamiar odpalać własne transformatory Tesli.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: OZON - Jako szkodliwy gaz. Jaki ma wpływ na organizm ?

Post autor: slu_1982 »

Łiii tam :D moim zdaniem to nie jest żadne zagrożenie, ozonator który zbudowałem wytwarza więcej ozonu niż DRSSTC podczas pracy w pokoju a mimo to mogłem siedzieć zamknięty w pokoju i żyje :) :roll:
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: OZON - Jako szkodliwy gaz. Jaki ma wpływ na organizm ?

Post autor: Mania-C »

Nie zapominajmy ze forma O3 jest nie stabilna jego czas rozpadu zależy głównie od temperatury i tu jest większe zagrożenie .. rozpada się na O2 + O jest reaktywny i tworzy mieszaniny wybuchowe już w stężeniu objętościowym 1/3
Owszem można się tez nim udusić zmniejszając ilość tlenu w swoim otoczeniu :) i podstawowy objaw to właśnie senność.
Produkcja Ciekłego Tlenu odbywa się przez wymrażanie ciekłym azotem Ozonu.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: OZON - Jako szkodliwy gaz. Jaki ma wpływ na organizm ?

Post autor: Dżejwor »

Produkcja ciekłego tlenu odbywa się "przy okazji" produkcji ciekłego azotu przez frakcjonowaną destylację skroplonego powietrza ale pomijając ten drobiazg przy pracy tesli powstają jeszcze tlenki azotu które są toksyczne i dość trwałe.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: OZON - Jako szkodliwy gaz. Jaki ma wpływ na organizm ?

Post autor: Mania-C »

Daa (ze tak się wyrażę pa ruski) -NO tez się pojawi :) a zapomniałem dodać ze metodę którą podałem jest używana tylko w tzw homemade ;)
ODPOWIEDZ