kondensatory HV

Kupię, sprzedam, zamienię.
lukasb9
Posty: 23
Rejestracja: 17 sie 2010, 22:32

kondensatory HV

Post autor: lukasb9 »

Witam, jest dosyć spore prawdopodobieństwo, że za jakieś dwa tygodnie wejdę w posiadanie około 100 sztuk wysokonapięciowych kondensatorów produkcji rosyjskiej (470pF/30kV, mało który ma te 470pF, przeważnie mają pojemność 700-800pF, taka rosyjska tolerancja :) ), kondensatory były by w cenie 6zł za sztukę, jeśli ktoś jest zainteresowany proszę pisać i rezerwować. Kondensatory będe wystawiał na allegro (aukcja prywatna dla konkretnego użytkownika) chciał bym się zorientować czy ktoś jest chętny i na jaką ilość. Kondensatory nie nadają sie do pracy z w.cz, natomiast do marxa są idealne. Podobno są nowe, na chwile obecną niejestem w stanie tego stwierdzić. Sprawa nie jest do końca pewna, bo sa one załatwiane od przyjaciela zza wschodniej granicy :)

link do zdjęcia -> http://www.lucaslab.grandhost.pl/temp/kondensatorki.JPG

są to kondensatory identyczne jak te leżące między papuciami ;)
admin

Re: kondensatory HV

Post autor: admin »

Normalnie mi z nieba spadłeś :D Akurat w tym momencie, kiedy planuje budowę Marxa. Wstępnie byłbym chętny na ok 20 sztuk (być może i 40, kwestia tylko na czy będzie to 0,6MV czy 1,2MV Marx). Ale na 96% ; ) jestem chętny na 20 szt.

A w sprawie ceny, 6zł to cena ostateczna czy podlega negocjacji przy większej ilości sztuk? (np. 4,5zł).
Michal_Blady
Posty: 3
Rejestracja: 17 sie 2010, 22:35

Re: kondensatory HV

Post autor: Michal_Blady »

Te kondensatory był montowane m.in. w starych radzieckich telewizorach.

Miałem taki jeden i padł po podłączeniu do niego transformatora 10kVAC (częstotliwość sieci)...
Nigdy nie słyszałem pochlebnych opinii na ich temat.
lukasb9
Posty: 23
Rejestracja: 17 sie 2010, 22:32

Re: kondensatory HV

Post autor: lukasb9 »

Michal_Blady - wyjaśnij może w jakim układzie on pracował w tym starym radzieckim telewizorze bo wierzyć mi sie niechce.... napięcie anodowe kineskopu czarno białego to około 12-15kV stałego. Po co więc stosować ceramiczne kondensatory na 30kV napięcia zmiennego?
Ja natomiast słyszałem że te kondensatory zanurzone w oleju potrafią wytrzymać dużo więcej, mam znajomego który na takich poskładał marx-a i działa mu to fajnie.
link -> http://spk.if.uj.edu.pl/ConsciousFlesh/ ... RX_pl.html
strone polecam, autor to autentyczny geniusz!
a tutaj taki kondensatorek w przekroju - przeciąłęm go szlifierką ;) (jest to 470pF/20kV) czyli troche mniejszy od tych które być może będe miał.
link - > http://www.lucaslab.grandhost.pl/temp/DSC02990.JPG
admin

Re: kondensatory HV

Post autor: admin »

Tak z ciekawości, co to w tych kondensatorach jest? Wygląda jak pokruszona ceramika...
lukasb9
Posty: 23
Rejestracja: 17 sie 2010, 22:32

Re: kondensatory HV

Post autor: lukasb9 »

Tak - jest to jakaś ceramika, pokruszona - bo ciąłem to szlifierką ;) na samym początku myślałem, że jest to ceramika berylowa, ale okazało się, że na szczęście nie :) .
admin

Re: kondensatory HV

Post autor: admin »

No z berylową nie ma żartów, tu zapewne jest BaTIO3. Mam tylko nadzieję, że ta ceramika nie pęka łatwo od małych uderzeń/wstrząsów...
lukasb9
Posty: 23
Rejestracja: 17 sie 2010, 22:32

Re: kondensatory HV

Post autor: lukasb9 »

Witam! Czy pękają - niewiem... pęknięcia widoczne na zdjęciu powstały w wyniku przejechania przez pół kondensatora szlifierką (było ciężko) reszta się rozkruszyła. Kondensator najpierw planowałem przeciąć brzeszczotem, tak też zrobiłem ale tylko z obudową potem coś przestało iść :) więc wziąłęm szlifierkę i poszło. Sam jestem w posiadaniu 70 sztuk takich kondensatorów i z partii którą być może załatwie zostawie sobie jeszcze 30 sztuk. Podłączałem je w obwód rezonansowy w VTTC na GU81 i przeżyły bez problemu, ale się grzały stąd wiem, że nie nadają sie do w.cz, podłączałęm je również szeregowo na wyjście ZVS-a i też działały ok.
Szkoda że Michal_Blady już nic nie pisze na ich temat...
Ja nikogo do kupna nie namawiam, na allegro widziałem takie tylko raz - 9 sztuk ktoś wystawił po 3zł sprzedały sie po 51 wyświetleniach aukcji :) , wpiszcie w allegro - zakończone "470pF/30kV" dostaniecie jeden wynik jest tam troche danych o nich w tym też bardzo wesoła tolerancja :)
---------------
A jednak chyba się myliłem co do tych kondensatorów - one są w.cz! może poprostu mogą się grzać.
polecam ten link -> http://www.nd2x.net/ur4ll.html
i poszukać "K15-4"
c4r0
****
Posty: 60
Rejestracja: 17 sie 2010, 18:15
Lokalizacja: przed kompem :P
Kontakt:

Re: kondensatory HV

Post autor: c4r0 »

Ciekawe jakie napięcie w rzeczywistości wytrzymają, może tolerancja napięcia będzie podobna :D
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: kondensatory HV

Post autor: slu_1982 »

No przecież tam jest izolatorem ceramika jakaś tak to wiadomo że w.cz :D Oj z tolerancją napięcia powinno być inaczej, podawane napięcie powinno być mniejsze nisz rzeczywiste, a kto tam producenta zna jeżeli mogę tak napisać :)

A pozdrawiam ! :D
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
lukasb9
Posty: 23
Rejestracja: 17 sie 2010, 22:32

Re: kondensatory HV

Post autor: lukasb9 »

Witam wstępnie zostało złożone zamówienie na kondensatorki ;) mają być za dwa tygodnie. Mnie udało się dziś kupić u tego gościa całkiem wesoły kondensatorek może kiedyś znajdzie zastosowanie w jakiejś VTTC.
Załączniki
kondensatorek.jpg
lukasb9
Posty: 23
Rejestracja: 17 sie 2010, 22:32

Re: kondensatory HV

Post autor: lukasb9 »

Witam! Są kondensatorki, do sprzedania jest 50 sztuk 470pF/30kV (te co na zdjęciu). Cena za sztukę 5,5zł (ukrainiec troche zszedł z ceny, a ja zarabiać na tym extra nie chce). Jak ktoś jest chętny dać znać w temacie lub na PW. Tak jak pisałem kondensatory maja dziwną tolerancje (-20 - +80%) i zamiast 470pF przeważnie maja 700- 800pF. Myślę, że deklarowane 30kV wytrzymają bez problemów (z uwagi na brak jakiegokolwiek znaczka mówiącego że dotyczy to napięcia stałego można przypuszczać, że przy stałym wytrzymaja spokojnie te 1,4 razy więcej).
Załączniki
cap3.jpg
ODPOWIEDZ