oscyloskop dla początkującego

Kupię, sprzedam, zamienię.
IRFP460
Posty: 203
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:23

oscyloskop dla początkującego

Post autor: IRFP460 »

Witam.
Kupię oscyloskop, czy jesteście w stanie polecić mi chociaż jaki model?
Najchętniej na Allegro.
Do czego zamierzam zastosować:
- budowa SSTC (dobór rezystorów bramkowych itp.) i innych generatorów wysokiego napięcia
- ogólnie nauka elektroniki hobbystycznie
Moje wymagania:
- w sumie nie znam się na tyle by stawiać tu jakieś wymagania.... budżet też jest plastyczny... chyba za 100 widziałem już na allegro jakieś radzieckie.
Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
grzegorzewskipl
Posty: 213
Rejestracja: 15 lip 2014, 00:39

Re: oscyloskop dla początkującego

Post autor: grzegorzewskipl »

Za 100 zł to będzie ciężko. Nie kupuj byle czego. Ja w sumie mam oscyloskop do oddania, ale muszę sprawdzić czy da się nim coś zmierzyć. Ma jeden kanał walnięty, ale jest bardzo dobry, a jak chciałoby ci się go naprawić to mógłbyś mieć dobry dwukanałowy oscyloskop za 100 zł :) naprawa jest banalnie łatwa tylko ciężko tranzystory dostać. Musiałbyś posiedzieć na forach i poszukać w sieci na co ja nie mam czasu. Możesz go mieć za cenę wysyłki + 20 zł żeby mi się chciało ruszyć dupę na pocztę :P

Mam też do sprzedania sprawny, bo właśnie kupiłem nowiutką cyfrę, ale to sprzęt z wyższej półki i za mniej niż 400 zł go nie oddam :)
IRFP460
Posty: 203
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:23

Re: oscyloskop dla początkującego

Post autor: IRFP460 »

Jeśli by on starczył do tego co napisałem to byłbym zainteresowany... a za parę miesięcy jakby mi z tym SSTC teraz wysżło to ten lepszy też bym mógł wziąć. Wysłałem Ci PW.
IRFP460
Posty: 203
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:23

Re: oscyloskop dla początkującego

Post autor: IRFP460 »

Niestety oferta DALEJ AKTUALNA - a może coś polecicie z allegro?
grzegorzewskipl
Posty: 213
Rejestracja: 15 lip 2014, 00:39

Re: oscyloskop dla początkującego

Post autor: grzegorzewskipl »

Wrzucaj tu linki, a my będziemy filtrować :)

Tak jak przejrzałem to nic nie ma, ale poszukaj jeszcze na olx i takich tam. Można czasem trafić coś ciekawego.
IRFP460
Posty: 203
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:23

Re: oscyloskop dla początkującego

Post autor: IRFP460 »

Edit: czy oscyloskop np. do 10MHz starczy do doboru rezystorów bramkowych i odpalenia SSTC?
grzegorzewskipl
Posty: 213
Rejestracja: 15 lip 2014, 00:39

Re: oscyloskop dla początkującego

Post autor: grzegorzewskipl »

Pod względem pasma przenoszenia tak, ale jest jeszcze kilka innych istotnych parametrów. Jeżeli mowa o oscyloskopie analogowym to raczej je spełnia, a jeśli o cyfrowym to raczej nie. Generalnie za małą kasę to cyfrowego nie kupuj, bo wywalisz kasę w błoto. O jaki sprzęt chodzi?
IRFP460
Posty: 203
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:23

Re: oscyloskop dla początkującego

Post autor: IRFP460 »

Był C1-94 za 200 zł ale ktoś zgarnął go zanim się zdecydowałem - więc poszukiwania dalej trwają.
grzegorzewskipl
Posty: 213
Rejestracja: 15 lip 2014, 00:39

Re: oscyloskop dla początkującego

Post autor: grzegorzewskipl »

Ja na twoim miejscu bym nie kupował byle czego tylko odłożył na coś co posłuży chociaż z pół roku-rok zanim będziesz potrzebował "czegoś więcej". Może ktoś z forum mieszka w okolicy i możesz podjechać do niego? :) Takie akcje się robiło już z tego co wiem :P

Teraz w okresie przedświątecznym kupowanie oscyla jak najszybciej może skończyć się frustracją, a poczciwe analogowe staruszki mogą nie przetrwać podróży z delikatnymi panami z poczty.
Jutro zadzwonię do kolegi, który utylizuje elektrośmieci może coś ma. Kiedyś widziałem u niego oscyloskopy :D
IRFP460
Posty: 203
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:23

Re: oscyloskop dla początkującego

Post autor: IRFP460 »

grzegorzewskipl pisze:Ja na twoim miejscu bym nie kupował byle czego tylko odłożył na coś co posłuży chociaż z pół roku-rok zanim będziesz potrzebował "czegoś więcej".
Szczerze to nawet nie muszę odkładać, tyle, że nie jestem i nie będę elektronikiem itp. z zawodu/wykształcenia, a wiem tylko tyle, co się sam nauczyłem.
Myślałem, by kupić coś lepszego, ale oscyloskopy to chyba jednak czuły sprzęt?
W szkole nie miałem styczności z oscyloskopem, bo mój kierunek tego nie dotyczy, więc tyle ile wiem to tylko nauka z sieci.
W każdym razie - może podaj konkret, tzn. czy szukać analogowego, czy cyfrowego, czy czegoś na USB oraz w jakiej kwocie cenowej?

Z tego co widzę, to lepsze to już wydatek rzędu 500 zł....
Przykładowo: Oscyloskop HAMEG HM-604 60 MHz (tak samo BEZ SOND)
http://allegro.pl/oscyloskop-hameg-hm-6 ... 54599.html
Albo tańszy: Oscyloskop KR7010 - BEZ KABLI POMIAROWYCH - wiec zaczyna się problem osobnego zakupu kabli...
http://allegro.pl/oscyloskop-std-501-xy ... 71696.html
grzegorzewskipl
Posty: 213
Rejestracja: 15 lip 2014, 00:39

Re: oscyloskop dla początkującego

Post autor: grzegorzewskipl »

Ja też nie jestem i nie będę elektronikiem z zawodu. Studiuję na kierunku nie związanym bezpośrednio z tym tematem. Natomiast moje hobby rozwinęło się na tyle, że obecnie inwestuję w nie sporo czasu i jestem na etapie, w którym pozornie nie związana z moim kierunkiem wiedza zaczyna mi się bardzo przydawać.

Wracając do tematu... Hameg jest bardzo dobry, ale jego cena wzrośnie w tej licytacji o kilka stówek na pewno. To bardzo dobry sprzęt chociaż chiński. Sondy kosztują grosze przy cenie sprzętu.

Tego drugiego nie kupuj broń Boże. Jako oscyloskop jest to dobry sprzęt, ale jego rozmiary są nieeeeeeebotyczne. W życiu nie widziałem większego i cięższego oscyloskopu. Komputer stacjonarny jest mniejszy i lżejszy...

Wpisz w google "oscyloskop sprzedam" i przeglądaj.
IRFP460
Posty: 203
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:23

Re: oscyloskop dla początkującego

Post autor: IRFP460 »

Szukałem po OLX ale niezbyt ufam innym serwisom niż allegro a ponadto ci sprzedający tam są jacyś niekomunikatywni.
A oscyloskop na USB typu http://allegro.pl/hantek-6022be-20mhz-2 ... 01054.html
[spoiler]
Niedrogie urządzenie, oferujące świetny stosunek ceny do jakości.
oprócz pomiarów dołączone oprogramowanie umożliwia eksport danych do np
excel'a, czy programów typu LabView.

CHARAKTERYSTYKA:
interfejs komunikacyjny USB 2.0, nie wymaga zewnętrznego zasilania (zasilany z portu USB)
idealne zastosowanie do laptopa, praca w terenie (niewielka waga)
wymiary (mm): 205(L) x120(W) x35(H)
wysoka wydajność: 48MS/s próbkowanie w czasie rzeczywistym,
20MHz szerokość pasma
bezproblemowa współpraca w systemach operacyjnych: Windows 7/8, Windows NT, Windows 2000, Windows XP, VISTA
23 funkcje pomiarowe
możliwość wykonywania operacji matematycznych przebiegów (dodawanie, odejmowanie ...)
możliwość zapisania przebiegów: text file, jpg/bmp graphic file, MS excel/word file, CSV.
analiza FFT
Kompatybilny z LabVIEW®


W komplecie:
Oscyloskop cyfrowy USB HANTEK 6022BE
Dwie sondy pomiarowe z dzielnikiem włączanym 1:10
Płyta z oprogramowaniem
Przewód USB
[/spoiler]
Niby gdzieś czytałem/słyszałem, że takie na USB są gorsze, ale nie widzę innych obiecujących ofert w tym zakresie cenowym...
Tyle, że ten sprzedający jest chyba z USA więc i ak nie wiem czy się zdecyduję.
grzegorzewskipl
Posty: 213
Rejestracja: 15 lip 2014, 00:39

Re: oscyloskop dla początkującego

Post autor: grzegorzewskipl »

Ten oscyloskop to zabawka. Dobry oscyl pod USB kosztuje 1000+

Wysoka wydajność 48MSa/s to dobre poczucie humoru.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: oscyloskop dla początkującego

Post autor: Mania-C »

ehh no miałem przyjemność popracować na tym oscyloskopie o ile to można nazwać pracą :/
Grzesiu dyskutował bym ogólnikowo szyna usb nie jest dobrą drogą dla oscyloskopu , dużo śmieci lata po masie dlatego mało nie oszalałem jak sprzęt pro audio miałem pomierzyć. W dodatku konstrukcyjnie ten oscyloskop jest słaby niektórzy go tuningują dodając kondensatory i specjalne pierścienie z masy co uświadomić powinno Was tylko w tym że to jest zabawka do nauki i niema nic wspólnego z pomiarami.
IRFP460
Posty: 203
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:23

Re: oscyloskop dla początkującego

Post autor: IRFP460 »

Więc te USB odpadają. I tak byłoby niewygodnie.
Z tego co widzę to nawet do 300 zł nie dostanę chyba nic co by się nadało...

A taki: Oscyloskop analogowy Voltcraft AO-610, 10MHz ?
http://allegro.pl/oscyloskop-analogowy- ... 24786.html
Ale to już pięć stów...
grzegorzewskipl
Posty: 213
Rejestracja: 15 lip 2014, 00:39

Re: oscyloskop dla początkującego

Post autor: grzegorzewskipl »

Za 500zł możesz kupić dużo lepszy oscyloskop. Ja mogę Ci sprzedać ten: http://allegro.pl/show_item.php?item=5867416827

Forumowo - świąteczna obniżka do tego i masz dwukanałowy japoński oscyloskop z opóźnioną podstawą czasową i funkcjami, których nie zdążysz użyć zanim go odsprzedasz :) ja do dzisiaj nie korzystałem z wielu jego bajerów xD
IRFP460
Posty: 203
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:23

Re: oscyloskop dla początkującego

Post autor: IRFP460 »

Czyli to Twoja aukcja? Cóż, w każdym razie poszło PW...
grzegorzewskipl
Posty: 213
Rejestracja: 15 lip 2014, 00:39

Re: oscyloskop dla początkującego

Post autor: grzegorzewskipl »

Tak :) tamten zepsuty już się sprzedał niestety... mogłeś go mieć za free gdybyś nie zrezygnował, a poszedł za 200zł :P
IRFP460
Posty: 203
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:23

Re: oscyloskop dla początkującego

Post autor: IRFP460 »

Niesprawny i tak by nie pomógł. Jak się dogadamy z ceną i tymi radiatorami to z chęcią kupię ten - czekam na info na PW. Wiesz, nie chcę jednak tej SSTC swojej robić na ślepo.
IRFP460
Posty: 203
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:23

Re: oscyloskop dla początkującego

Post autor: IRFP460 »

TEMAT ZAMKNIĘTY - podziękowania idą do grzegorzewskipl, chociaż ciężko mi coś więcej powiedzieć zanim paczka przyjdzie.
ODPOWIEDZ