Rigol DS1054Z/1074Z - ciekawy feature

Czyli nie tylko elektronika.
Awatar użytkownika
wesolyyyy
Posty: 183
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:02

Rigol DS1054Z/1074Z - ciekawy feature

Post autor: wesolyyyy »

Cześć.
Ja z krótką informacją. Oscyloskopy Rigol DS1054Z i DS1074Z (defacto to samo urządzenie), startują i poprawnie pracują przy napięciu 36V DC podanych na wtyczkę sieciową :) Można podłączyć go do akumulatorów i działa jak złoto, ciągnąc 800mA rekordowo.
To tyle, cześć :)
Pierwiastek
Posty: 83
Rejestracja: 27 cze 2021, 16:46

Re: Rigol DS1054Z/1074Z - ciekawy feature

Post autor: Pierwiastek »

A jak spale to co będzie ?
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Rigol DS1054Z/1074Z - ciekawy feature

Post autor: Yuri »

Tam w zasilaczu jest zwykły flyback mogący pracować w szerokim zakresie napięcia wejściowego. Jeżeli zasilacz jest zrobiony jak należy, to startuje tylko w zakresie w którym może prawidłowo pracować, chociaż z tanimi siglentami nigdy nie wiadomo.

Jednak wraz ze spadkiem napięcia wejściowego strary w obwodzie pierwotnym będą rosnąć diamelnie, może chińczyk nie doliczył i powoli się przegrzewa? Wątpię, nie powinno tak być, ale wykluczyć nie wsposób.
Awatar użytkownika
wesolyyyy
Posty: 183
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:02

Re: Rigol DS1054Z/1074Z - ciekawy feature

Post autor: wesolyyyy »

Pierwiastek pisze:A jak spale to co będzie ?
To będziesz miał problem :)
Yuri pisze: Jednak wraz ze spadkiem napięcia wejściowego strary w obwodzie pierwotnym będą rosnąć diamelnie, może chińczyk nie doliczył i powoli się przegrzewa? Wątpię, nie powinno tak być, ale wykluczyć nie wsposób.
Nic się nie przegrzewa. Najpierw sprawdziłem dokładnie cały obwód, i przypadkiem jest on zrobiony tak by większe prądy wytrzymać. Tzn wiesz, "przypadkiem", czyli bezpiecznik 1A (bo mniejszego ciężko dać w takim sprzęcie), mostek prostowniczy jest na 1A (bo pewnie był najtańszy), sam obwód przetwornicy, w szczególności driver, ma zabezpieczenie nadprądowe i termiczne wbudowane.
Używam tak oscyloskopu w terenie - 2 baterie od Boscha i śmiga jak marzenie, a jak chcę dłużej podziałać to dokładam trzecią w szereg. :)
Pierwiastek
Posty: 83
Rejestracja: 27 cze 2021, 16:46

Re: Rigol DS1054Z/1074Z - ciekawy feature

Post autor: Pierwiastek »

Dokładasz trzecią w szereg .. czyli robisz połączenie szeregowe więc jest wzrost napięcia :p A połączenie równoległe daje jedynie zwiększenie pojemności ogniwa. Wiem;p ale ktoś może sie pomylić.

Wtyczka sieciowa ? Tam jest też port LAN z wtyczką RJ45 :D ... też może ktoś pomylić :P

Trudno mi sobie wyobrazić, że wejście na którym powinno być 220 V AC może być zasilane 36 DC i będzie wszystko śmigać w urządzeniu.
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Rigol DS1054Z/1074Z - ciekawy feature

Post autor: Yuri »

Zaprojektowanie małej mocy flybacka o tak szerokim zakresie napięcia pracy jest trywialne. Jak robiłem jakiś czas tamu przetwornicę 12V 1.4A do zasilania DAC, wyszedł mi zakres pracy bodajże 25-270VAC - lub analogicznie DC. Przetwornicy bez PFC nie robi różnicy czy to AC, czy DC.
Pierwiastek
Posty: 83
Rejestracja: 27 cze 2021, 16:46

Re: Rigol DS1054Z/1074Z - ciekawy feature

Post autor: Pierwiastek »

Wiecie jakie sondy były w standardzie do tego oscyloskopu?
Bo ktoś mi coś pozamieniał :D mam sondy do pracy z Maks 20 Mhz ...
Z wyglądu widać ze to nie to co było.. a tym bardziej że szukałem specjalnie jakie Maksy napięcia mają na sondzie ... A teraz jest tabliczka z opisem. Zastanawia mnie co tam było ze teraz sam Oscyloskop potaniał tyle.
Awatar użytkownika
wesolyyyy
Posty: 183
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:02

Re: Rigol DS1054Z/1074Z - ciekawy feature

Post autor: wesolyyyy »

Musiałbym slrawdzić, ale z tego co pamiętam ten oscyloskop przychodził z dwoma różnymi zestawami sond. Loteria.
ODPOWIEDZ