Wizyta w Smiljanie

Czyli nie tylko elektronika.
madis
Posty: 84
Rejestracja: 29 paź 2013, 13:56

Wizyta w Smiljanie

Post autor: madis »

Witam
Jako że tegoroczne wakacje miałem okazje spędzić w Chorwacji to nie mogłem pominąć zwiedzania takiego miejsca jak Smiljan. Jest ono położone tuż przy autostradzie, więc to nie był duży problem. Myślę, że kolegom z tego forum nie muszę chyba tłumaczyć co to Smiljan i co tam się wydarzyło. :)
Pokażę kilka zdjęć, które udało mi się zrobić z małym omówieniem
Przy wejściu na teren muzeum stoi posąg, a zaraz za nim dom, w którym narodził się Tesla
Przy wejściu na teren muzeum stoi posąg, a zaraz za nim dom, w którym narodził się Tesla
IMG_0148.JPG
Wnętrze domu
Wnętrze domu
Dom w środku jest kompletnie wyremontowany i jedyne co zostało z tamtych czasów to kamienna podłoga.

Na poddaszu znajdowała się jedna cewka widoczna na zdjęciu poniżej. Były też różne opisy o działalności i patentach Tesli w USA. Z reszty urządzeń była turbina wodna, silnik i miedziane jajo umieszczone w zmiennym polu magnetycznym.
911.JPG
Za domem była umieszczona "kopia" laboratorium Tesli, a w środku duża cewka Tesli, rzekomo generująca 1 metr wyładowania.
927.JPG
Następnym budynkiem było kino, które nie wyświetlało filmów oraz sklepik z pamiątkami. Nie mogło oczywiście zabraknąć placu zabaw.
Przy płynącej nieopodal rzece było zamontowane koło wodne skonstruowane przez Tesle. Jednak stan był masakryczny.

Z wizyty jestem raczej średnio zadowolony. Fajnie zobaczyć gdzie się urodził i wychowywał Nikola, ale z drugiej strony Chorwaci mogliby bardziej zadbać o wygląd muzeum, a przede wszystkim o zachowanie oryginałów.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ