Aktualizacja forum

Zastrzeżenia, propozycje, ważne informacje.
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Aktualizacja forum

Post autor: Yuri »

Cześć!

Jak zapewne zauważyliście, forum przeszło aktualizację do najnowszej wersji PHPBB. Mamy nowy styl, jako że stary nie był już wspierany, z tego samego powodu została też usunięta funkcjonalność czatu.

W przypadku problemów z logowaniem, trzeba wyczyścić ciasteczka w przeglądarce.

Jeżeli zauważycie jakieś problemy, piszcie do mnie, postaram się naprawić. :)
Awatar użytkownika
wesolyyyy
Posty: 183
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:02

Re: Aktualizacja forum

Post autor: wesolyyyy »

Właśnie się zdziwiłem jak wpadłem sprawdzić czy coś ktoś napisał nowego, a tu zonk :)
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Aktualizacja forum

Post autor: Yuri »

Nadszedł czas sprzątania i przy odrobienie szczęścia - reanimacji forum. Jeśli pójdzie dobrze, to będzie tylko lepiej. :)

W tej chwili mamy dwa style do wybrania w ustawieniach - wersję jasną i ciemną. Możliwe że dorzucę więcej.
Awatar użytkownika
wesolyyyy
Posty: 183
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:02

Re: Aktualizacja forum

Post autor: wesolyyyy »

Nie widzę raczej potrzeby dorzucania większej ilości kolorów. Powiem ci że nawet nie zwracam na koloryt stron internetowych większej uwagi, bo korzystam z wtyczki do chrome zwanej "Dark Reader". Minimalnie zwiększa ona opóźnienie ładowania ale przepuszcza przez siebie cały kod źródłowy strony i zmienia kolory. Działa na każdej stronie internetowej, nawet na stronie banku która teoretycznie cala pracuje jako api Javascriptu, ale jak widać i na to znaleźli sposób.
A jeżeli chodzi o reanimację forum, to nie liczyłbym na zbyt wiele. Wcale nie twierdzę że to forum jest złe, po prostu grupa docelowa odbiorców jest niesamowicie wąska. Jakby nie patrzeć cewki tesli nie są zbyt użytecznymi urządzeniami, do tego trzeba ogromu czasu, kasy i wiedzy by taką zbudować. Możesz jednak spróbować rozbudować forum o kolejne działy. Nie wiem w sumie czego brakuje w polskim internecie, ale z pewnym znanym forum elektrycznym na E ( :) ) jest coraz gorzej. Ostatnio szukałem informacji nt. wytrzymałości rur na podciśnienie, a ichniejsi spece przez tydzień nie doszli do niczego konkretnego, po czym zapytałem na jeb z dzidy i w pół godziny zostałem przeszkolony z zasad projektowania rurociagów. Napisałem na E wnioski i zostałem wyśmiany że miałem czelność liczyć coś co buduję :P
Także można spróbować zrobić konkurencję.
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Aktualizacja forum

Post autor: Yuri »

Grupa docelowa jest mała - i nie rośnie...

Mam jednak teorię, że jeżeli przywrócimy ruch na stronie i będzie widać że forum żyje - osoby które zbłądzą będą się chętniej udzielać. A zwarta baza wiedzy - którą można linkować na innych forach - może zachęcać do przeniesienia dyskusji w miejsce specjalistyczne.
Można też rozbudować dział poświęcony elektronice ogólnej...
Awatar użytkownika
wesolyyyy
Posty: 183
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:02

Re: Aktualizacja forum

Post autor: wesolyyyy »

Widzę że jakiś bot jest zalogowany - Semrush. Co będzie robił? Proszę tylko nie mów że to AI do "pomagania".
Widzę że się pojawiło cytowanie selektywne. Fajnie, to akurat bardzo przydatna funkcja.
Yuri pisze: 9 mar 2024, 20:04 Grupa docelowa jest mała - i nie rośnie...
Takie czasy, co zrobisz. Chociaż podejrzewam że w niedalekiej przyszłości się to zmieni. Jeszcze nie tak dawno był szybki rozwój maszyn parowych, potem spalinowych i elektrycznych i na gwałt potrzebowano masy wyszkolonych specjalistów. Ostatnio rozwój komputerów więc nagle pół świata uznało że będzie się kształciło w kierunkach informatycznych. I się w głównej mierze przejechali bo aż tylu informatyków potrzebnych do pracy nie ma. Także po komputerach pewnie zawody bardziej wymagające rąk i wiedzy wrócą do łask, to i tutaj więcej osób trafi. Na pewno odświeżona prezencja forum pomoże ich tu zatrzymać.
Cóż można zrobić więcej, wydaje mi się że w dziedzinie maszyn do robienia hałasu i piorunów (w tej kolejności :) ) osiągnięto już wszystko. Chyba że zamierzasz robić kolejną SSTC na SiC :). Także jak faktycznie chcesz ożywić forum to trzeba pójść w szersze zagadnienia. Z drugiej strony chyba nie warto robić wielkiego kolosa bo będą problemy w ogarnięciu. Znam sporo forów które są niewielkie, zawierają połowę wiedzy wszechświata i świetnych specjalistów, i można się czegoś dowiedzieć i rozwiązać problem. Od sieci bezprzewodowych jest bez-kabli.pl, od elektrycznych rowerów forum.arbiter.pl, LOCO którego możesz kojarzyć z E ma własne forum nt. telewizorów i ogólnie sprzętów RTV. Wszystko to małe fora może nie ma setek działów i milionów użytkowników, ale można spokojnie wpaść, pogadać, rozwiązać własne lub cudze problemy.
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Aktualizacja forum

Post autor: Yuri »

Forum rozpoznaje teraz poprawnie crawlery - obecność bota oznacza tylko tyle, że jakaś wyszukiwarka, lub podobna usługa, nas indeksuje.

Wiesz, nie ma w planach robienia ogólnego pierdolnika - ale projektowanie i budowanie cewek tesli, to nic więcej jak elektronika - więc wydzielenie kawałka miejsca na szersze ciekawostki oraz DIY w dziedzinie wydaje się logiczne.
Awatar użytkownika
wesolyyyy
Posty: 183
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:02

Re: Aktualizacja forum

Post autor: wesolyyyy »

Yuri pisze: 9 mar 2024, 20:31 Wiesz, nie ma w planach robienia ogólnego pierdolnika - ale projektowanie i budowanie cewek tesli, to nic więcej jak elektronika - więc wydzielenie kawałka miejsca na szersze ciekawostki oraz DIY w dziedzinie wydaje się logiczne.
Takie coś jest już teraz - połowa działów o TC, połowa o ogólnej elektronice. Ewentualnie można by szerzej pójść w energoelektronikę. Dział falowników, PFC, przetwornic DC/DC, spawarek, nagrzewnice indukcyjne już mamy... Przetwornice do pieców łukowych. Do tego całe sterowanie takimi zabawkami a to drugie tyle zagadnień. Tak czy tak pewnie przydałby się mini dział programowania i wszelkiej maści Arduino i ESP bo w tych czasach nawet klocki lego łączą się z internetem. Ja obecnie działam w zagadnieniach OZE i pod wrażeniem jestem jakości wykonania falowników Deye które potrafią przenieść wielokrotnie więcej mocy niż twierdzą dane techniczne producentów. Tu od razu mogę sprzedać patent że niedawno kombinowałem nad sterownikiem do turbiny wiatrowej (pytałem w którymś dziale o topologię PFC ale gdzieś temat wyparował chyba), niestety pomysł padł przez gigantyczny koszt budowy tego co miałem w placach. Ale to będzie kolejny temat który w najbliższym czasie będzie bardzo rozchwytywany, niedługo startują dotację na turbiny.
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Aktualizacja forum

Post autor: Yuri »

Yuri pisze: 9 mar 2024, 20:04 Chyba że zamierzasz robić kolejną SSTC na SiC :)
Ostatnio pomagałem lokalnemu kołu naukowemu takową zbudować - spróbuję ich namówić do publikacji.

Sam planuję dziką miniaturkę na 100V 100A GaN-ach... Ale dopiero czekam na próbki jeszcze nieprodukowanego seryjnie tranzystora i planuję kod sterownika na FPGA, więc to przyszłość.
Yuri pisze: 9 mar 2024, 20:31 Takie coś jest już teraz - połowa działów o TC, połowa o ogólnej elektronice.
Tak na prawdę - mamy tylko mieszany dział elektronika ogólna oraz elektromagnetyzm. Myślałem raczej o całej kategorii z kilkoma działami - zrobienie miejsca to nie jest dużo wysiłku, a może zachęci kogoś do publikacji i dyskusji?
wesolyyyy pisze: 9 mar 2024, 20:40 (pytałem w którymś dziale o topologię PFC ale gdzieś temat wyparował chyba)
Waćpan sam temat usunął. :D
Awatar użytkownika
wesolyyyy
Posty: 183
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:02

Re: Aktualizacja forum

Post autor: wesolyyyy »

Yuri pisze: 9 mar 2024, 20:51 Waćpan sam temat usunął. :D
Najwidoczniej skoro nie był warty publikacji, to nie był watry zapamiętania :)
Yuri pisze: 9 mar 2024, 20:51Tak na prawdę - mamy tylko mieszany dział elektronika ogólna oraz elektromagnetyzm. Myślałem raczej o całej kategorii z kilkoma działami - zrobienie miejsca to nie jest dużo wysiłku, a może zachęci kogoś do publikacji i dyskusji?
Tutaj już musisz sam pomyśleć czy istnieje w polskim internecie forum o takiej tematyce. Ja nie znam, ale podejrzewam że Ty jesteś w tej kwestii bardziej zorientowany. Możliwe że to będzie nisza w którą warto się będzie skierować. TC to dobre zabawki, ale ludzi najlepiej przyciągną realne problemy i zainteresowania jak uszkodzona energoelektronika oraz jej projektowanie. Na E sporo starej gwardii marudziło że forum z miejsca gdzie fachowcy mogli wymieniać się informacjami i dyskutować o wspólnych zainteresowaniach, zmieniło się w miejsce gdzie każdy przylatuje z jakimś problemem i oczekuje pomocy. Cóż, czasy się zmieniają i "forum dyskusyjne" to tylko taka nazwa. Także na Twoim miejscu nie nastawiałbym się specjalnie na jakieś wielkie publikacje i dyskusje, a bardziej na chmarę ludzi z popsutymi spawarkami i płytami indukcyjnymi. Co jakiś czas trafi się pewnie pojeb z 20kW cewką Tesli w garażu, ale to będzie raczej ewenement :P Na codzień będzie wieczne pisanie tego samego i 50 tematów o tym samym. Ale może to i lepiej. Jak inaczej zainteresujesz kogokolwiek budowaniem dziwnych konstrukcji o których będzie można prowadzić dyskusje po nocach.

A GaN moim zdaniem na ten moment to smutny żart. Coś jest z nimi nie tak, bo w niezrozumiałych dla mnie jeszcze sytuacjach potrafią się grzać dużo mocniej niż powinny. O ładowarkach do telefonów na GaN które stawały masowo w ogniu pewnie słyszałeś, i to nie był ani tani, ani byle jak wykonany sprzęt. FPGA za to całkiem szybko tanieją. Nadal są układy AMD za 300k PLN za kostkę, ale nawet za kilkanaście złotych można kupić całkiem duże matryce bramek.
Awatar użytkownika
wesolyyyy
Posty: 183
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:02

Re: Aktualizacja forum

Post autor: wesolyyyy »

A właśnie, zapomniałem. Dużo forum ma miejsca w hostingu? Bo przydałby się wewnętrzny hosting obrazków. Zwykle hostowałem na E ale zablokowali mi chyba 8 kont na raz i się skończyło rumakowanie.
No i ostatnio zarejestrowany użytkownik ma nick "U.S. air force". Czyżby ktoś znalazł na forum ropę? :P
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Aktualizacja forum

Post autor: Yuri »

wesolyyyy pisze: 9 mar 2024, 21:07 A właśnie, zapomniałem. Dużo forum ma miejsca w hostingu? Bo przydałby się wewnętrzny hosting obrazków. Zwykle hostowałem na E ale zablokowali mi chyba 8 kont na raz i się skończyło rumakowanie.
Forum utrzymywane jest z dobrej woli jednego z administratorów na wolnym miejscu jego serwera, więc nie planujemy hostingu obrazków na potrzeby stron trzecich. Nie mówiąc, o potencjalnych problemach prawnych z takim hostingiem. :)
Awatar użytkownika
wesolyyyy
Posty: 183
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:02

Re: Aktualizacja forum

Post autor: wesolyyyy »

Chodziło mi o hosting obrazków na potrzeby tego forum. Jednak czasem przydaje się dodać jakiś obrazek w poście. Szczególnie że liczymy na przydatność tematów przez kolejne kilka-kilkanaście lat, zatem warto byłoby zadbać o to by zewnętrzny hosting ich nie usuwał po roku czy dwóch latach.
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Aktualizacja forum

Post autor: Yuri »

Do tego mamy załączniki - dodajesz obrazek jako załącznik i osadzasz w poście. :)
logo.png
logo.png (3.52 KiB) Przejrzano 74 razy
Zrzut ekranu 2024-03-09 212155.png
Awatar użytkownika
wesolyyyy
Posty: 183
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:02

Re: Aktualizacja forum

Post autor: wesolyyyy »

Co forum to obyczaj.
Przydałoby się ograniczenie wielkości pliku mogącego być wysłanym jako załącznik. Nie widzę nigdzie informacji o limicie, i jestem w stanie przesłać 12GB film. Ja wiem że to przesada, ale bierz pod uwagę że dzisiaj zdjęcia i filmiki potrafią ważyć baaardzo dużo. Sam lubię dodawać zdjęcia w RAWach z aparatu które ważą po 100MB sztuka nawet. Podejrzewam że kolega utrzymujący forum może być wdzięczny :)
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Aktualizacja forum

Post autor: Yuri »

Ah, dzięki za zwrócenie uwagi - limit wyłączył się w trakcie migracji... Ustawiłem póki co 50MB, a ewentualnymi nadużyciami zajmę się jeśli wystąpią.
Awatar użytkownika
wesolyyyy
Posty: 183
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:02

Re: Aktualizacja forum

Post autor: wesolyyyy »

Nie wiem czy byłoby to możliwe do zrealizowania, ale jakiś taki system który co powiedzmy tydzień albo miesiąc przeczesywałby całe forum i sprawdzał czy plik wrzucony na serwer jest użyty gdziekolwiek w którymś poście. Jeżeli nie to usuwał go z dysku. Chyba że załączniki tak działają, nie znam się. Bo w przypadku hostingu obrazków nie ma czegoś takiego, a przynajmniej E tego nie ma i można hostować ile popadnie bez ograniczeń.
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Aktualizacja forum

Post autor: Yuri »

Tak, PHPBB ma wbudowany system zarządzania osieroconymi załącznikami.
ODPOWIEDZ