Rdzeń Tesla

Coil guny, nagrzewnice indukcyjne, przesył energii itp.
Pierwiastek
Posty: 83
Rejestracja: 27 cze 2021, 16:46

Rdzeń Tesla

Post autor: Pierwiastek »

Czesc,
Jestem tutaj nowy ale ciekawi mnie czy mozna zastosować w środku uzwojenia wtórnego rdzeń stalowy co powinno zwiększyć moc przekazywaną na uzwojenie wtórne. Czy zastosowanie cienkiego, izolowanego pręta stalowego zmieni parametry tesli ?
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 762
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Rdzeń Tesla

Post autor: Yuri »

Zrobisz nagrzewnicę indukcyjną. Stal pochłonie większość energii na grzanie się przez straty na histerezie rdzenia.

Jeśli już, to odpowiedni ferryt.
Pierwiastek
Posty: 83
Rejestracja: 27 cze 2021, 16:46

Re: Rdzeń Tesla

Post autor: Pierwiastek »

Właśnie myślałem, że tak może sie zdarzyć. Dlatego zastanawiałem sie nad budową rdzenia. Tak jak projektuje sie transformatory, by uniknać prądów wirowych tak mozna by uniknać ich w rdzeniu zrobionym z przekladek ?
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 762
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Rdzeń Tesla

Post autor: Yuri »

Nie. To za duże częstotliwości, nic Ci to nie da.
Pierwiastek
Posty: 83
Rejestracja: 27 cze 2021, 16:46

Re: Rdzeń Tesla

Post autor: Pierwiastek »

Zastanawiałem sie tak właśnie bo mam rdzen ferrytyczny i wkładałem go w cewkę to powinno poprawiać jej sprawność. Ale muszę sie tym pobawić na wolnej chwili to powiem jak to wyszło :) Tak dumałem sobie właśnie, bo mówi sie że to rdzeń przenosi moc więc jeśli by dodać do tesli rdzeń to moc przenoszona na wtórnę powinna być większa.
Awatar użytkownika
wesolyyyy
Posty: 183
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:02

Re: Rdzeń Tesla

Post autor: wesolyyyy »

Niekoniecznie. Cewka tesli pracuje w rezonansie (1), oraz sprzężenie magnetyczne między cewkami jest bardzo słabe w porównaniu do typowych transformatorów. Zwiększenie tego sprzężenia sprawi że uzwojenie pierwotne będzie pobierało kosmicznie dużą moc bierną, a próba przerwania jej pracy (co normalnie kończy się pięknym przepięciem po stronie wtórnej) skończy się pojawieniem się olbrzymiego przepięcia na obu uzwojeniach. Ponad to kwestia izolacji - ferryty przewodzą prąd elektryczny, a Ty potrzebujesz bardziej zamkniętego obwodu magnetycznego.

Nieprzypadkowo cewki tesli wyglądają jak wyglądają, ale to fakt że można zrobić generatory bardzo wysokiego napięcia w sposób o jakim piszesz. Tylko wymagałoby to zupełnie innego podejścia.
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rdzeń Tesla

Post autor: Thor »

Nie ma to totalnie sensu bo dojdzie do przebicia na rdzeń przy tak wysokich napięciach jakie są przy Tesli.
O tyle, że przy małych mocach rdzeń zapewnia duże sprzężenie magnetyczne i wtórne uzwojenie nie musi być dostrojone do rezonansu aby było jakieś tam zauważalne napięcie. Tu nie ma nic do odkrycia...
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 762
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Rdzeń Tesla

Post autor: Yuri »

W sumie, widziałem raz super kompaktową QCW DRSSTC, wykorzystującą ferrytową wkładkę aby zmniejszyć częstotliwość rezonansową wtórnego do wartości z którymi można łatwiej pracować.

Ale poza tym przypadkiem, rdzeń nie pomoże. W SSTC może nawet zaszkodzić, jako że zwiększy się indukcyjność rozproszenia (a właściwie, to wszystkie indukcyjności) dodając szeregową impedancję...
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rdzeń Tesla

Post autor: Thor »

Przypomniało mi się jak dawno temu coś takiego testowałem i przyznam szczerze nawet jak dwa obwody są dostrojone do rezonansu to bez znaczenia czy z rdzeniem czy bez sprawność była na porównywalnie tym samym poziomie. Oczywiście cewka bez rdzenia praktycznie nie miała żadnego napięcia, zaś z rdzeniem około 30%-40% tego co w rezonansie bez znaczenia czy był rdzeń czy nie...
ODPOWIEDZ