Cewka Tesli a szkodliwość?

Coil guny, nagrzewnice indukcyjne, przesył energii itp.
Patryks83
Posty: 31
Rejestracja: 4 paź 2018, 11:45

Cewka Tesli a szkodliwość?

Post autor: Patryks83 »

Witajcie.
Zauważyłem że jak długo się bawię swoją cewką T. to wieczorem źle się czuję , jestem pobudzony, (czasem) boli mnie głowa , mimowolne ruchy mięśni itp.
Zacząłem się zastanawiać jaką falę elektromagnetyczną i promieniowanie wysyła moja cewka?
W necie znalazłem rodzaje promieniowania od fal radiowych poprzez mikrofal do fal gamma .
Do jakiego rodzaju promieniowania można zaliczyć cewkę Tesli???
Czy jest to promieniowanie jonizujące?
Czy chodzi tylko o częstotliwość i długość fali? Tzn w zależności od częstotliwość pracy cewki można ją sklasyfikować czy są to np fale radiowe czy już mikrofale???
Czy się nad tym zastanawialiście???
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Cewka Tesli a szkodliwość?

Post autor: Yuri »

Cewki tesli generują przede wszystkim promieniowanie na częstotliwości rezonansowej, czyli bardzo niskiej częstotliwości fale radiowe. Do tego są ich bardzo nieefektywnym emiterem, tym więc nie ma co się przejmować.

Jednak w bezpośrenim pobliżu cewki znajdujesz się w silnym polu elektrycznym które może bezpośrednio sprzęgać się pojemnościowo z Twoim ciałem. Przy dłuższej ekspozycji może być to szkoldliwe ze względu na termiczne efekty przepływającego przez Twoje ciało prądu.

Pomijając jednak bezpośrednie porażenie, największe zagrożenie wynikłe z pracy C.T. nie jest "elektryczne". Wyładowania emitują duże ilości ozonu, tlenków azotu, rodników tlenu, par materiału z którego wykonana jest elektroda itd. Nie są to zdrowe rzeczy i w kiepsko wentylowanym pomieszczeniu mogą być dość niebezpieczne.

Doatkowo wyładowania generują spore ilości ultrafioletu który potencjalnie może być szkodliwy dla wzroku.

Pomijając UV nie ma jednak mowy o żadnym promienowaniu jonizującym, mikrofalach etc. Po prostu fale radiowe o stosunkowo dużej długości fali.

No i nie zapomnijmy o chałasie - on też jest męczący i niezdrowy.

Nie dawaj się porazić wyładowaniem (bo to bardzo niebezpieczne), wietrz dobrze pomieszczenie i rozsądnie dawkuj ekspozycję a powinno być OK. Gdy dotykasz czymś wyładowań, uziemiaj to, ograniczaj przebywanie w strefie gdzie pole elektryczne jest dość silne by zapalić świetlówkę.

Cewki Tesli nie są bezpieczne, ale wystarczy zachować zdrowy rozsądek. :)
Patryks83
Posty: 31
Rejestracja: 4 paź 2018, 11:45

Re: Cewka Tesli a szkodliwość?

Post autor: Patryks83 »

Yuri dziękuję za Twoją wypowiedź na ten temat, wręcz się zastanawiałem co Ty o tym myślisz :D

PS
Yuri mam prywatne pytanie do Ciebie, gdzie nabrałeś takiej wiedzy ??? Twoja wiedza teoretyczna jak i praktyczna jest powalająca....
Z jakichś mądrych książek ? Może byś coś polecił!
Interesują mnie tematy HV, indukcja, rezonans, itp.
Awatar użytkownika
Balcer
Posty: 78
Rejestracja: 19 kwie 2017, 09:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cewka Tesli a szkodliwość?

Post autor: Balcer »

"Wszystko" zaczęło się tutaj: https://www.pupman.com/ i trwa po dzień dzisiejszy.
Przejrzenie tego archiwum od 1994 wymaga jednak czasu i dużej pasji.
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Cewka Tesli a szkodliwość?

Post autor: Yuri »

Internet, szukanie, myślenie i eksperymenty... Wszystko jest w dzisiejszych czasach dostępne, trzeba tylko znaleźć i zastosować. :)
ODPOWIEDZ