Metoda na topienie mosiądzu

Coil guny, nagrzewnice indukcyjne, przesył energii itp.
Awatar użytkownika
krzysztof09876
***
Posty: 142
Rejestracja: 26 kwie 2010, 19:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Metoda na topienie mosiądzu

Post autor: krzysztof09876 »

Dostałem do opracowanie nietypowe zadanie. Mam opracować dla znajomego urządzenie które będzie topić mosiądz. Mam tu na myśli coś prostego, jak sądzicie czy prądy wirowe poradzą sobie z tym? Czytałem w necie o jakiś piecykach niskich częstotliwości. Z góry dzięki za pomoc...
Zapraszam na moja stronę...

http://www.moje-laboratorium.pl
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Metoda na topienie mosiądzu

Post autor: Mania-C »

Metale jak miedz czy aluminium albo cynk da się stopić w nagrzewnicach indukcyjnych ale potrzeba do tego dość dużo mocy powiedzmy 3kW i z tego co ja za obserwowałem to lepiej się rozgrzewa w granicach 100khz niż 40khz zresztą gdzieś niedawno czytałem książkę na temat pieców indukcyjnych i topieniu metali ... Spróbuje ją znaleźć ...

A tak doradze odemnie ... Zrób tak :)

1.Przetwornice ZVS
2.Nawin na karkas od trafopowielacza uzwojenie wtórne 180zw( zaokrąglę 200 :) ) drutem 0.5mm (pierwotne jak w zvs tyle ze drut minimum 6mm2)
3.Zasil to 40V z dobrą filtracją
4. Zrób formę z gipsu w kszałcie tulejki bez wieka
5. wywierć w górze 2 otwory
6. Włóż pręty jaki lub jaki kol-wiek przewodnik w te otwory (dobrze było by by był to grafit)
7.Podłącz te elektrody
8 Zasil przetwornice
9. Zapal łuk w kadzi z gipsu

Ja się bawiłem takim cudem to strasznie szybko topi metale moje elektrody miedziane którymi zapalałem łuk topiły się jak by były z Cyny wiec sądzę ze i w Twoim przypadku sprawdzi się ta maszynka ...

Acha jedna UWAGA ... Uważaj na oczy ... Strasznie oślepia ;)

Edit1:zapomniałem dodać ten przekrój 0.5mm2 to minimum i z tego co pamiętam to później nawijałem drutem powyżej 1mm2 bo trafo strasznie po tyłku dostawało ...

Pozdrawiam HVtowców
Ostatnio zmieniony 1 mar 2012, 08:02 przez Mania-C, łącznie zmieniany 1 raz.
admin

Re: Metoda na topienie mosiądzu

Post autor: admin »

Nie wiem czy gips to dobry pomysł, kumpel użył jako tygla do aluminium w piecu kaflowym, skończyło się jego rozerwaniem (tygla oczywiście ; ).
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Metoda na topienie mosiądzu

Post autor: Mania-C »

jest parę filmików na YT z topienia Zn i Cu do cementu/gipsu i jakoś to działa aczkolwiek rożne cuda mogą się wydarzyć o których nie wiem :) ... Rozerwanie tygla nastąpiło przy zastyganiu roztopionego metalu ? czy przy rozgrzewaniu ?
admin

Re: Metoda na topienie mosiądzu

Post autor: admin »

To było dosyć dawno i nie pamiętam. Ale ogólnie sam gips jest mało wytrzymały na wysokie temperatury. W USA widziałem, że ludzie budują fajne piece gazowe do topienia aluminium i jako izolację używają głownie mieszaniny perlitu i cementu wysokotemperaturowego (do kominków).

Na allegro można dostać tygle grafitowe w wielu różnych rozmiarach, nawet niedrogie się wydają - ale odpadają jeśli chodzi o topienie indukcyjne.

Ogólnie polecam: http://www.backyardmetalcasting.com
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Metoda na topienie mosiądzu

Post autor: Mania-C »

Nie rozumiem tylko dlaczego gips rozerwało hmm Wpływ bąbelków powietrza które znajduje się w strukturze odlewie gipsowego które pod temperaturą zaczęły zwiększać ciśnienie wewnątrz odlewu hmm tak sobie to tłumacze tymczasowo :D
Pomysł z cementem klinkierowym tez jest według mnie ok ... w koncu w kominie tez nie małe temperatury są :) ...
pan_kracy
Posty: 11
Rejestracja: 23 lip 2011, 17:36

Re: Metoda na topienie mosiądzu

Post autor: pan_kracy »

gips powyżej 150 stopni traci wodę krystaliczną, to mogło być przyczyną jeśli nie wypalił wcześniej formy. Podobno tygle z zaprawy szamotowej całkiem nieźle się sprawdzają. Bierze się cylinder i walec jako formę i ubija się między nimi wilgotną zaprawę, tak aby powstał nasz kubkowaty tygiel. Suszymy, powoli wypalamy i daje radę przy topieniu stali jeśli dobrze zrobiony. Kiedyś topiłem w stalowym naczyniu mosiądz, brąz, miedź w piecu opalanym węglem drzewnym z nadmuchem, mogę powiedzieć, że brąz i miedź powodują straszne zżeranie stali, mosiądz dzięki cynkowi jako tako chroni przed utlenianiem.
Awatar użytkownika
krzysztof09876
***
Posty: 142
Rejestracja: 26 kwie 2010, 19:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Metoda na topienie mosiądzu

Post autor: krzysztof09876 »

Spróbuję wykonać układ z tym zmodyfikowanym ZVS-em, i tak właśnie myślałem o użyciu tygla grafitowego, elektrody grafitowe posiadam, także myśle że sprawdza sie w działaniu.
Zapraszam na moja stronę...

http://www.moje-laboratorium.pl
Awatar użytkownika
trzaska456
Posty: 78
Rejestracja: 19 kwie 2010, 07:36

Re: Metoda na topienie mosiądzu

Post autor: trzaska456 »

jeśli robimy formę gipsową to trzeba ją najpierw rozgrzać w piecu (zresztą jak karzdą inną). Nie można lać metalu do zimnej formy, grozi to pęknięciem formy lub "wyszczeleniem ciekłaego metalu". Również swego czasu topiłem mosiądz i robiłem to w tyglu grafitowym obłożonym rozżarzonym węglem drzewnym i do tego jakaś mała dmuchawa.
Awatar użytkownika
krzysztof09876
***
Posty: 142
Rejestracja: 26 kwie 2010, 19:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Metoda na topienie mosiądzu

Post autor: krzysztof09876 »

witam nie pamiętam kto ale ktoś opublikował tu taki fajny schemacik z przetwornicą zmodyfikowaną nie zdążyłem na niego zerknąć dokładnie mógłbym prosić o niego jeszcze raz ??
z góry dzięki :D
Zapraszam na moja stronę...

http://www.moje-laboratorium.pl
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Metoda na topienie mosiądzu

Post autor: Mania-C »

A pamiętasz chociaż na jakim układzie pracowała ta przetwornica bo ciężko mi jest sobie coś przypomnieć ;)
Awatar użytkownika
krzysztof09876
***
Posty: 142
Rejestracja: 26 kwie 2010, 19:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Metoda na topienie mosiądzu

Post autor: krzysztof09876 »

Zapraszam na moja stronę...

http://www.moje-laboratorium.pl
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Metoda na topienie mosiądzu

Post autor: Mania-C »

Tnz też samowzbudzalna. Może ZVS ROYER ? (jak w załączniku)

Edit1:
Ok Hvman rozumiem ze to tylko usterka
Załączniki
zvs.png
Ostatnio zmieniony 4 cze 2012, 14:38 przez Mania-C, łącznie zmieniany 1 raz.
admin

Re: Metoda na topienie mosiądzu

Post autor: admin »

Zdjęcie nie działa, musisz zapisać i wrzucić normalnie jako załącznik.
Awatar użytkownika
krzysztof09876
***
Posty: 142
Rejestracja: 26 kwie 2010, 19:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Metoda na topienie mosiądzu

Post autor: krzysztof09876 »

Ten co był wrzucony działała zasadzie topienia plazmowego... Było trafo wysokiego na ferrycie, pierwotne kilka zwojów a na wtórnym kilkaset, własnoręcznie nawijane.... coś takiego...
Zapraszam na moja stronę...

http://www.moje-laboratorium.pl
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Metoda na topienie mosiądzu

Post autor: Mania-C »

a może projekt uzzorsa ? jest strasznie dużo takich przetwornic wiec dlaczego jakiejkolwiek nie przerobisz na HV ?
Załączniki
IMG_0438.JPG
Awatar użytkownika
krzysztof09876
***
Posty: 142
Rejestracja: 26 kwie 2010, 19:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Metoda na topienie mosiądzu

Post autor: krzysztof09876 »

ooo możliwie to ta :D
Zapraszam na moja stronę...

http://www.moje-laboratorium.pl
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Metoda na topienie mosiądzu

Post autor: Mania-C »

a wiec proszę schemat

a to film
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=as6b4vLy2rU[/youtube]


Całość produkcji Uzzora
Załączniki
hv.GIF
Awatar użytkownika
lechoo
****
Posty: 65
Rejestracja: 10 lip 2012, 14:10
Lokalizacja: łódzkie

Re: Metoda na topienie mosiądzu

Post autor: lechoo »

Ja proponuję spróbować stopić to łukowo, do zasilania można wykorzystać zwykłą spawarkę, byle tylko dostarczała prądu stałego (inwerter) co jest korzystniejsze dla stabilności łuku. Elektroda wolframowa lub węglowa (biegun ujemny), należy tylko wytworzyć nad wsadem atmosferę z gazu obojętnego, np. argonu.
ODPOWIEDZ