[DIY] Dużej mocy nagrzewnica indukcyjna LC szeregowa.

Coil guny, nagrzewnice indukcyjne, przesył energii itp.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

[DIY] Dużej mocy nagrzewnica indukcyjna LC szeregowa.

Post autor: slu_1982 »

Siema.

Dzisiaj przedstawię wam efekty mojej pracy. Wiem trochę to jest zrobione na odwał ale to miało tylko pokazać że się da i że to działa. Próbuje tym usprawiedliwić brak konwektorów, końcówek na kable, brak kabli o odpowiednio dużym przekroju oraz wykonanie dławika i cewki roboczej. Nagrzewnica którą wykonałem opiera się o układ szeregowy LC, w którym to te dwa elementy pracują w rezonansie. Rezonans jest "pilnowany" czy realizowany za pomocą przekładnika prądowego jak w DRSSTC a raczej kaskadzie dwóch przekładników. Wygląda to w ten sposób:
przekładnik prądowy.jpg
przekładnik prądowy.jpg (37.14 KiB) Przejrzano 7325 razy
Tak samo jest realizowane sprzężenie w DRSSTC. Około 1V odpowiada 100A, więc bardzo fajnie można ustawić na oscyloskopie przebieg prądowy i kontrolować ilość amperów w obwodzie.
Moja nagrzewnica indukcyjna oparta jest na falowniku z DRSSTC i tym samym sterowniku. Jako interrupter podany jest sygnał z generatora funkcji oczywiście o przebiegu prostokątnym, wypełnienie 50% a częstotliwość coś około 1-10KHz. Zasilanie falownika za pomocą 2KW autotransformatora. I tu pojawia się problem, 2KW dla tej nagrzewnicy to stanowczo za mało :!: Częstotliwość z jaką pracuje nagrzewnica bez rdzenia w cewce roboczej czyli przedmiotu grzanego to około 180KHz, przypominam że moje tranzystory w falowniku dedykowane są pod 60KHz max w rezonansie. Przy pracy z częstotliwością 180KHz powstają straty mocy na tranzystorach, i tutaj zaczyna być ciepły radiator. Pojemność kondensatora rezonansowego to 670nF/2KV Nic się nie grzeje jeśli chodzi o elementy LC. Dławik "pomocniczy" czyli ten między cewką roboczą a MMC służy do wygładzania impulsów prądu. Jest to kilka zwoji na rdzeniu ferrytowym:
cewka.jpg
cewka.jpg (46.07 KiB) Przejrzano 7325 razy
Pewnie poznajecie MMC z DRSSTC z dołożoną serią 220nF kondensatorów. Przy 50VDC zasilania pobór prądu z sieci to 12A Tak więc pierwsze co robię to ustawiam prąd w obwodzie pierwotnym do 600-700A bez elementu grzanego w cewce roboczej. Następnie wkładam grzany przedmiot, wartość prądu maleje do ok. 200A pobór prądu się zmniejsza więc automatycznie zwiększam napięcie. Częstotliwość rezonansowa maleje, gdyż po włożeniu przedmiotu w cewkę roboczą zmieniamy jej indukcyjność. po chwili przedmiot osiąga temperaturę którą sami możecie odgadnąć po kolorze:
grzanie indukcyjne1.jpg
grzanie indukcyjne1.jpg (43.84 KiB) Przejrzano 7325 razy
Jak widzimy można w przeciągu krótkiego czasu nagrzać do bardzo wysokiej temperatury różne metale. Tutaj jest pewien "myk": Nie mam innego MMC a tego nie będę przerabiać więc częstotliwość rezonansowa jest jaka jest (ok. 160-170KHz po umieszczeniu grzanego przedmiotu) więc jak wiemy występuje efekt naskórkowy, tak samo jest z metalami, bardzo łatwo i szybko mogę nagrzać np. brzeszczot, rurkę czy taśmę ale trudniej jest nagrzać np. gruby pręt chodź daje rade ale trzeba trochę więcej czasu nagrzewać.
skin_effect.gif
skin_effect.gif (14.04 KiB) Przejrzano 7325 razy
Wraz z wzrostem temperatury powoli zaczyna rosnąć prąd w obwodzie do 300-400A i zaczyna zwiększać się moc którą pobiera falownik, więc trzeba uważać. Co planuję? Zrobić od początku w przyszłości osobną nagrzewnicę indukcyjną o dużej mocy, podobną do tej. To wszystko jak pisałem na początku jest traktowane przeze mnie jako ciekawostkę ;) Jakieś pytania ? to pisać :)
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
szkielet-s1

Re: [DIY] Dużej mocy nagrzewnica indukcyjna LC szeregowa.

Post autor: szkielet-s1 »

Kolejnym moim przeze mnie budowanym urządzeniem będzie Piec indukcyjny do ,którego mam już tranzystory i co najważniejsze rurkę Cu.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [DIY] Dużej mocy nagrzewnica indukcyjna LC szeregowa.

Post autor: slu_1982 »

Aktualizacja:




Dodane zostało chłodzenie wodne wzbudnika, wywalona indukcyjność dopasowująca. Nagrzewnica pracuje na półmostku DRSSTC-owym który pokaże w odpowiednim temacie :) Zwiększyłem pojemność MMC do 2uF obniżając frez. co spowodowało że radiator pod IGBT-em stał się zimniejszy :P

Na końcu filmu wytopiona kaczka z aluminium :D
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: [DIY] Dużej mocy nagrzewnica indukcyjna LC szeregowa.

Post autor: Mania-C »

Ładnie :) ale nie wiem dlaczego schodzisz na niższe częstotliwości skoro przy niższych są problemy z rozgrzewaniem materiałów typu aluminium. (jak dobrze pamiętam :) )
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [DIY] Dużej mocy nagrzewnica indukcyjna LC szeregowa.

Post autor: slu_1982 »

I tak aluminium to to średnio topi. Siedzi w rezonansie, prąd w uzwojeniu roboczym jest bardzo duży bez wsadu więc mi wywala OCD. Dopiero jak włożę coś dużego, prąd w cewie roboczej maleje, ale za to pobór prądu całości rośnie duużo :) Więc jak wkładam coś z aluminium to słabo się nagrzewa...
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
kurek
Posty: 2
Rejestracja: 10 gru 2010, 20:44

Re: [DIY] Dużej mocy nagrzewnica indukcyjna LC szeregowa.

Post autor: kurek »

Witam.
Potrzębuję wszej pomocy chce kupic nagrzewnice indukcyjn do grzania pretow stalowych 12x12mm i nagrzewac go na dlugosci ok25cm wstosunkowo szybkim czasie (ok 10sek) O jakich parametrach nagrzewnica indukcyjna byla by optymalna.
Bardzo wam dziekuje za rade.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [DIY] Dużej mocy nagrzewnica indukcyjna LC szeregowa.

Post autor: slu_1982 »

Pytanie do jakiej temperatury trzeba nagrzać te pręty?
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
kurek
Posty: 2
Rejestracja: 10 gru 2010, 20:44

Re: [DIY] Dużej mocy nagrzewnica indukcyjna LC szeregowa.

Post autor: kurek »

Ah tak zapomnialem napisac do ok 1200stopni (jasno-żółty kolor)
ODPOWIEDZ