teslacoil.pl
http://teslacoil.pl/

[DIY] Silnik homopolarny
http://teslacoil.pl/elektromagnetyzm/silnik-homopolarny-t127.html
Strona 1 z 1

Autor:  krzysztof09876 [ 9 paź 2010, 21:11 ]
Tytuł:  [DIY] Silnik homopolarny

Dysk Faradaya, silnik homopolarny.


Urządzenie to składa się z wkrętu do NIDY, umieszczonego w stałym i prostopadłym do płaszczyzny wkrętu polu magnetycznym wytwarzanym przez magnes neodymowy.

Dysk Faradaya był pierwszym silnikiem prądu stałego.

Prace nad prądnicami i silnikami unipolarnymi trwały intensywnie w XIX wieku aż do początku XX w., później były stosowane tylko w laboratoriach do uzyskiwania bardzo dużych natężeń prądu stałego.


Nikola Tesla próbował przekształcić jednobiegunowy silnik Faradaya w urządzenie do produkcji energii elektrycznej bez napędu, uważał że wystarczy zmniejszyć opory oraz odwrócić kierunek momentu hamującego przy przepływie prądu, by urządzenie raz wprawione w ruch, pracowało bez zasilania.

W 1889 roku uzyskał w USA patent na maszynę dynamoelektryczną, której konstrukcję - opartą na pomyśle Faradaya - udoskonalił pod względem wydajności przez zmniejszenie oporu i odwrócenie momentu napędowego.

Jego prace były obarczone błędami, obecnie wiadomo, że metodą indukcji elektromagnetycznej nie można uzyskać energii elektrycznej bez dostarczenia energii.

http://www.youtube.com/watch?v=LPl8TfHPYKg

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/