Audio, niskiej mocy - QUAD DAC, ktoś coś wie?

Falowniki, spawarki, przetwornice niskonapięciowe i inne.
Awatar użytkownika
wesolyyyy
Posty: 183
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:02

Audio, niskiej mocy - QUAD DAC, ktoś coś wie?

Post autor: wesolyyyy »

Cześć.
Przychodzę do Was z zagadką, która ubrana jest w taki marketing, że nic elektronicznego w internecie znaleźć nie mogę.
Mianowicie kupując jakiś czas temu nowy sprzęt komputerowy uznałem, że dokupię sobie nowe peryferia, wliczając słuchawki, bo poprzednie po kilku latach były mocno wytarte. Padło na ROG Delta S. Z ciekawości, a i bo cała reszta też była z asusa :)
W każdym razie producent chwali się na stronie zastosowaniem jakiejś dziwnej technologii Quad-DAC. Z tego co zdążyłem ustalić, układ produkowany przez ESS Sabre więc topowa półka, w której faktycznie znajdują się 4 osobne DACe z których każdy odpowiada za część pasma, obwód sumujący... Ale końcówka mocy jest wspólna?!
Bawiłem się, używałem takich ustrojstw jak kolumny wielodrożne, bi-amping, bi-wiring ale nie mogę dojść jaki jest sens dawania tak rozbudowanego sterowania przy jednej końcówce mocy i sterowaniu jednego głośnika.
Czemu mnie to tak interesuje? Bo używam ich od jakichś 3 miesięcy, i grają nieziemsko dobrze. Głównie szczegółowość dźwięków, przy muzyce symfonicznej odcięcie poszczególnych instrumentów jest bajeczne. No i chcę taki wzmacniacz :)
Tylko za cholerę nie rozumiem sensu takiego zachowania, na jakiej zasadzie miałoby to działać?
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Audio, niskiej mocy - QUAD DAC, ktoś coś wie?

Post autor: Mania-C »

Jak dla mnie Wesoły wydaje mi sie że jest to nic innego jak zwiększanie rozdzielczości bitowej. Skoro masz mniejsze pasmo a tą samą liczbę próbek/sekundę to analogiczne zrobisz je "gęściej" niż w przypadku całego pasma.Zgodnie z twierdzeniem schanona można było by sztucznie uzyskać 4razy większą rozdzielczość bitową. tak przynajmniej ja to odczytuje...
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Audio, niskiej mocy - QUAD DAC, ktoś coś wie?

Post autor: Yuri »

Bardzo proste - zsumowanie sygnałów z kilku kanałów DAC pozwala zmniejszyć szumy tyle razy, ile sygnałów sumujesz. Nieskorelowany szum uśrednia się, tak samo można łączyć np. op-ampy żeby zmniejszyć ich szumy.

W ten sposób uzyskujesz delikatnie większy SNR, ale tak na prawdę - to tylko zwiększanie cyferek dla marketingu.

Z moich doświadczeń z implementacją DAC-ów od zera na FPGA, tajemnica dobrego grania ESS jest prosta - stabilny modulator delta sigma nie generujący dziwnych efektów dynamicznych, oraz nie żałowanie mnożników w interpolującym filtrze FIR. Ot żadna magia. :D
Awatar użytkownika
wesolyyyy
Posty: 183
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:02

Re: Audio, niskiej mocy - QUAD DAC, ktoś coś wie?

Post autor: wesolyyyy »

Ładnie to tak odkopywać temat po 9 miesiącach? ;)
Ale cieszę się że ktoś tu zagląda.
ODPOWIEDZ