(Nie)tajemnicza kostka TL494 - układ eksperymentalny

Falowniki, spawarki, przetwornice niskonapięciowe i inne.
grzegorzewskipl
Posty: 213
Rejestracja: 15 lip 2014, 00:39

(Nie)tajemnicza kostka TL494 - układ eksperymentalny

Post autor: grzegorzewskipl »

Witajcie

Jako początkujący elektronik-amator często spotykałem się z problemem "Dlaczego to kur** nie działa?!"
Po wielu godzinach prób modyfikacji i szukania pomocy na forum oraz w innych internetach, kiedy cierpliwość wędkarza zostaje wystawiona na najcięższą próbę okazuje się, że błędem był jakiś kompletny banał. Rzecz tak oczywista, że zupełnie wyparta ze świadomości i nie poddawana sprawdzeniu nawet gdy w rozpaczy sprawdzamy czy pasek na diodzie to katoda czy anoda.

Z tego powodu postanowiłem stworzyć układ eksperymentalny, za pomocą którego będzie można łatwo dobrać wartości elementów do projektu, który chcemy stworzyć. Po konsultacji z Slu w celu szybkiego zasięgnięcia rady zabrałem się do roboty.

To co mam zamiar sprawdzać za pomocą swojego układu to jak zachowuje się TL494 (zwany dalej TL-em) podczas pracy ze sprzężeniem zwrotnym. Zanim jednak popełnię płytkę chciałbym porozmawiać z wami o tym zagadnieniu.

A więc oto schemat, który niestety rani oczy:
tl494.png
Teraz kilka słów wyjaśnienia.

Jak widać jest możliwość zmiany trybu pracy za pomocą zwory "tryb_pracy", zwierając odpowiednio z masą lub Vref

Można również wybrać miejsce pobierania sygnału i siepać z kolektora lub emitera. Jest to zorganizowane również za pomocą zworek.

Częstotliwość i wypełnienie regulowane są standardowo.

Teraz pora na ten mętlik w lewym górnym rogu. Oczywiście są to dzielniki napięcia oraz pinhead-y do jego pomiaru.
Cel jest taki, żeby np. na nogę 1 podać napięcie x, a na nogę 2 y i zobaczyć co odpowie na to kostka gdy coś zmienimy. To samo jeśli chodzi o drugi komparator oraz feedback.

Wszystkie elementy będą tak dobrane, żeby można było zmieniać parametry w szerokim zakresie. Również kondensator Ct będzie "wsadzany" żeby można było zmieniać jego pojemność/rodzaj. Zworki zastąpię dip-switch'ami

Co wy sądzicie o tym schemacie? Co dodać? Co wyrzucić?

Czy ktoś z was mógłby prosto i dosadnie wytłumaczyć jak działają te wzmacniacze błędu? Tzn. jak na +IN1 podam napięcie takie, a na -IN1 inne to układ zareaguje tak to a tak... a na feedback podam takie to stanie się to a tamto...

Po skończeniu projekt udostępnię tutaj w całości, żeby było dla potomnych.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: (Nie)tajemnicza kostka TL494 - układ eksperymentalny

Post autor: Mania-C »

Grzesiu przecież to zwykłe opampy poczytaj Proszę jak działają to będziesz wiedział reszta wyjaśni się jak zobaczysz strukturę wewnętrzną tl494. jedna myśl skoro masz "wzmacniacz błędu" to raczej nie wypada go zostawić z otwartą pętlą wzmocnienia albo co gorsze wpiąć w inne VCC.

Po za tym Prki są źle wpięte
spójrz np na R16 i goldpin Err1 no jak zsuniesz prke blisko końca prki (strona E) i poddasz jakieś napięcie na pin err1 to zrobisz zwarcie

skoro jak mniemam ma to być płytka prototypowa to dodaj więcej tych goldpinów i do nich stwórz sobie strukturę taką że jak w odpowiednie miejsce włożysz zworkę to będzie tam podłączona np prka , w inne miejsce np źródło ref itd

Jeszcze raz zachęcam poczytaj o OPAMPACH jak będzie potrzeba dalszej interpretacji i będę umiał to wytłumaczę czy ktoś z forum to zrobi wsioryba. ;)

Pozdrawiam
grzegorzewskipl
Posty: 213
Rejestracja: 15 lip 2014, 00:39

Re: (Nie)tajemnicza kostka TL494 - układ eksperymentalny

Post autor: grzegorzewskipl »

Dzięki za odpowiedź! :)

Kilka dni po napisaniu tego tematu poczytałem o opampach i komparatorach. Skutkiem tego złapałem się za głowę i myślałem, by usunąć to durne pytanie o tym jak działają te tutaj :lol: ale lenistwo wygrało z ego :P

Obecnie wszystkie projekty zawiesiłem do października, również te większe :( nie miałem wyboru...
Jednak wszystkie doczekają się zakończenia :) na ten projekt też już mam plan. Dojdą do tego filtr dolnoprzepustowy i kilka innych banałów, które sprawią, że to zadziała i jeszcze się do czegoś przyda.
Jak wypali na płytce stykowej to powstanie płytka PCB i wrzucę ją tutaj.

Pzdr.
ODPOWIEDZ