PLL - pomoc w zrozumieniu | nagrzewnica indukcyjna

Falowniki, spawarki, przetwornice niskonapięciowe i inne.
Szczepan
Posty: 3
Rejestracja: 15 maja 2016, 06:50

PLL - pomoc w zrozumieniu | nagrzewnica indukcyjna

Post autor: Szczepan »

Witam

Od pewnego czasu przeglądam materiały z nagrzewnicami indukcyjnymi
i mam problem ze zrozumieniem pętli synchronizacji fazy PLL. Biorę za przykład
scalak cd4046. Znam całą jego architekturę a więc detektor fazy oparty na bramce xor, filtr RC, generator przestrajany napięciem VCO. Lecz nie jestem w stanie pojąć jak układ jest w stanie zatrzasnąć się na częstotliwości rezonansowej. Zakładam że mam szeregowy układ roboczy LC i transformator przekazujący energię z falownika do tego obwodu LC o przekładni np. 20:1. Rezonans zachodzi gdy napięcie kondensatora jest opóźnione o 90 stopni do napięcia falownika- tak opisane jest tutaj i na tym chcę się wzorować(rezonans napięć) http://inductionheatertutorial.com/indu ... tion7.html (ostatni rysunek).
Układ 4046 porównuje częstotliwość kondensatora i falownika na wejsciu detektora fazy. Rozumiem że zależnie od zmiany fazy tych przebiegów zmienia swoją odpowiedź na wyjściu detektora wysterowując VCOin na inne napięcie a więc VCOout czyli falownik na inną częstotliwość. Moje pytanie: jak ten scalak utrzymuje stałe przesunięcie fazowe 90 stopni pod wpływem zmian charakteru obwodu LC gdy indukcyjność cewki się zmienia pod wpływem wsadu, jak się zatrzaskuje? Jak to przesunięcie fazowe utrzymywane jest na środku zakresu chwytania? Proszę o pomoc :roll:

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: PLL - pomoc w zrozumieniu | nagrzewnica indukcyjna

Post autor: Mania-C »

Witam odpowiedz brzmi STARA SIĘ UTRZYMAĆ waha się miedzy 0 a 180 starając się utrzymać 90. Trwa to chwile zanim nowa częstotliwość zsynchronizuje się z generatorem.
Dlatego właśnie w tych momentach nagrzewnice momentalnie są przeciążone.
Tak naprawdę ogromną role w układzie pełni element dopasowania (czasem transformator czasem induktor rzadziej kondensator to wszystko zależy od konstrukcji) bo układ rezonansowy zmienia swoją częstotliwość w zależności od impedancji jaka w danej chwili występuje.
A wracając do samego CD4046 ,VCOin dostaje większe napięcie w momencie gdy jest przesunięcie dodatnie w stosunku do generatora a jak jest większe napięcie to VCO zwiększa częstotliwość tak by różnica między sygnałami była stała czyli 90*. Ende
tak działa tryb I tego układu.

Pozdrawiam
Szczepan
Posty: 3
Rejestracja: 15 maja 2016, 06:50

Re: PLL - pomoc w zrozumieniu | nagrzewnica indukcyjna

Post autor: Szczepan »

Super :) , czyli układ jest tak zaprojektowany żeby trzymać stałe przesunięcie 90*. Zadam jeszcze jedno pytanie odnośnie wstępnego ustawienia tego scalaka. Załóżmy że generator CD4046 mam ustawiony na 50kHz i ta częstotliwość odpowiada częstotliwości rezonansowej w obwodzie roboczym. Aby wypośrodkować zakres zmian napięcia VCO stosuję potencjometr na filtrze aktywnym dolnoprzepustowym i za jego pomocą zmieniam offset na połowę VCC?. Czy potencjometry R6 i R10 ze schematu spełniają właśnie tę samą funkcję?
http://inductionheatertutorial.com/indu ... ematic.gif
Wyczytałem że z R6 odpalam jeszcze bez sprzężenia a później już tylko R10 po zamknięciu pętli?
Nie do końca pojmuję sens tego zabiegu. Czy początkowe uruchomienie i synchronizację PLL przeprowadzam na pustej cewce czy z jakimś drobnym wsadem?
ODPOWIEDZ