Jakie kondensatory do SGTC

Falowniki, spawarki, przetwornice niskonapięciowe i inne.
madis
Posty: 84
Rejestracja: 29 paź 2013, 13:56

Jakie kondensatory do SGTC

Post autor: madis »

Witam
Rozpocząłem budowę dość nietypowej SGTC, ale więcej szczegółów na jej temat opiszę niedługo w odpowiednim dziale. Mam jednak wątpliwości co do kondensatora rezonansowego. Będzie to MMC. Zasilane z ZVS. I tu pytanie, ile jest w stanie oddać mocy na wyjściu ta przetwornica. 100W?
Przy zasilaniu 12V łuk zapala się z odległości 2cm, czyli 20kV. Zakładając 100W kond rez. wychodzi około 1nF
Prosiłbym o wskazanie, który z kondensatorów nadawałby się najbardziej z tego sklepu: http://elektroniksc.com.pl/index.php?sGrupa=KOND+MKP

Pozdrawiam
madis
Posty: 84
Rejestracja: 29 paź 2013, 13:56

Re: Jakie kondensatory do SGTC

Post autor: madis »

Witam
Jest ktoś w stanie odpowiedzieć? Dzisiaj muszę powiedzieć kumplowi jakie kondensatory zamawiać wiec chciałbym zobaczyć wasze zdanie na ten temat.
madis
Posty: 84
Rejestracja: 29 paź 2013, 13:56

Re: Jakie kondensatory do SGTC

Post autor: madis »

Dzięki... Kupie typowy mkp

Co myślicie o tym podświetlonym na żółto? Przy połączeniu 39 sztuk rownolegle uzyskam 39kV i 1nF.
Załączniki
image.jpg
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Jakie kondensatory do SGTC

Post autor: Yuri »

Pytanie, czy jest sens to w ogóle budować. Uzyskasz pojedyncze cm wyładowania, a koszt będzie znaczny...

Nie możemy nic powiedzieć o tych kondach. Nie ma ich modelu - seria, dopuszczalny prąd itd, nie znamy żadnych parametrów.

Przy takim maluszku nie lepiej złożyć kond samemu?
madis
Posty: 84
Rejestracja: 29 paź 2013, 13:56

Re: Jakie kondensatory do SGTC

Post autor: madis »

Parametrami podobna będzie do tej: klasyczne-cewki-tesli/malutka-sgtc-t78.html
Może rzeczywiście prościej będzie zrobić z folii ten kondensator. Jeszcze jakbyś mógł mi powiedzieć ile taki ZVS jest w stanie oddać mocy?
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Jakie kondensatory do SGTC

Post autor: Yuri »

Chodziło mi o parametry kondensatora. ;) Ale wątpię, by jeden szereg kondów wytrzymał prąd. IMHO trzeba by złożyć kilka szeregów i dać je równolegle. Nadto równolegle do każdego kondensatora należy dać rezystor wyrównujący napięcie odkładające się na baterii (oraz usuwający resztkowy ładunek po odcięciu zasilania). Dużo kondensatorów, dużo kosztów, dużo roboty, a małe iskry.

Co do mocy - ciężko wyczuć. Zależy od mnóstwa zmiennych, ale może ponad 200W można uznać za moc użyteczną? Zdarzało mi się zmierzyć 15A@30VDC, ale wątpię, by w tym setupie tyle wydoliło... Możesz jak w oryginale dać 2-3nF.
madis
Posty: 84
Rejestracja: 29 paź 2013, 13:56

Re: Jakie kondensatory do SGTC

Post autor: madis »

Oj, parametrów kondensatora nie znam. Raczej jednak wykonam kanapke z racji, że zostało mi sporo folii po poprzedniej.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Jakie kondensatory do SGTC

Post autor: Yuri »

Moim zdaniem to dobry pomysł - szkoda kasy na wiadro kondensatorów. :)
ODPOWIEDZ