[DIY] Nadajnik FM 1W

Falowniki, spawarki, przetwornice niskonapięciowe i inne.
Awatar użytkownika
lechoo
****
Posty: 65
Rejestracja: 10 lip 2012, 14:10
Lokalizacja: łódzkie

[DIY] Nadajnik FM 1W

Post autor: lechoo »

Witam,
Projekt powstał w celach czysto edukacyjnych, z podzespołów które miałem pod ręką. Układ składa się z 3 podstawowych bloków:
- generatora VCO z separatorem,
- wzmacniacza wyjściowego,
- syntezy PLL.
Generator pracuje w układzie Colpittsa, użyłem tranzystora BFR91A, przestrajanie i modulację częstotliwości zapewniają dwie diody pojemnościowe BB105 (prawdopodobnie lepsze byłyby BB109), zaś jako separator pracuje tranzystor BF964S. Generator i separator zasilane są napięciem 9V poprzez stabilizator 78L09. Po włączeniu zasilania, dopóki częstotliwość się nie ustabilizuje (trwa to ok. 1 sekundę) napięcie zasilające separator jest odłączone, aby nie emitować zakłóceń na wyjściu nadajnika.
W układzie wzmacniacza wyjściowego o skromnej mocy ok. 1W pracują tranzystory BFR91A oraz BFG35. Aby ograniczyć emisję niepożądanych harmonicznych, na wyjściu wzmacniacza znajduje się filtr dolnoprzepustowy.
Synteza PLL, odpowiadająca za kwarcową stabilizację częstotliwości fali nośnej nadajnika, jest oparta na popularnym układzie SAA1057, a sterowana jest mikrokontrolerem PIC16F84A. Część logiczna syntezy jest zasilana napięciem 5V poprzez stabilizator 78L05.
Schematy poszczególnych bloków nadajnika są ogólnie dostępne w Internecie. Każdy zainteresowany tym tematem nie powinien mieć problemów aby je odszukać we własnym zakresie.
Całość umieściłem w metalowej obudowie polutowanej z blaszki pozyskanej z foremki do pieczenia ciast - bardzo dobrze się lutuje.
Nadajnik pracuje stabilnie, w sygnale wyjściowym brak jest przydźwięku sieci oraz zakłóceń od układu PLL, jedynie cewka generatora wymaga usztywnienia aby wyeliminować zjawisko mikrofonowania.
Całość zasilana jest stabilizowanym napięciem 12V, pobór prądu wynosi ok. 0,25A. Sztuczne obciążenie nadajnika (zastępujące antenę nadawczą) stanowią 3 rezystory 220 ohm połączone równolegle.
Podczas prób nadajnik był wysterowany programem Stereo Tool (zaawansowany procesor dźwięku oraz koder stereo/RDS), zaś jako analizatora widma użyłem programu SDR Sharp i tunera USB na układach RTL2832U+R820T.
Poniżej zamieszczam kilka zdjęć.

Edycja: dodałem filmik.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WgDAeqyotzc[/youtube]
Załączniki
Generator VCO i separator
Generator VCO i separator
Wzmacniacz wyjściowy
Wzmacniacz wyjściowy
Synteza PLL
Synteza PLL
Synteza PLL
Synteza PLL
Gotowy nadajnik
Gotowy nadajnik
Widmo sygnału wyjściowego: nośna + pilot stereo 19kHz + RDS
Widmo sygnału wyjściowego: nośna + pilot stereo 19kHz + RDS
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [DIY] Nadajnik FM 1W

Post autor: slu_1982 »

Byłem już przekonany że stworzyłeś modulator FM za pomocą 4046. Masz może jakiś prosty modulator właśnie na tym układzie ?
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
lechoo
****
Posty: 65
Rejestracja: 10 lip 2012, 14:10
Lokalizacja: łódzkie

Re: [DIY] Nadajnik FM 1W

Post autor: lechoo »

Witam, kostka 4046 niestety nie poleci na 90-100MHz, poza tym taki generator RC na pewno będzie miał dużo większe szumy własne niż powszechnie używane w nadajnikach generatory LC.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: [DIY] Nadajnik FM 1W

Post autor: Mania-C »

kostka Maxima na pewno by poleciała na tych częstotliwościach nie pamiętam modelu ale wykorzystywany jest w nadajnikach systemu odsłuchu bezprzewodowego na estradzie
ODPOWIEDZ