Licznik Geigera

Falowniki, spawarki, przetwornice niskonapięciowe i inne.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Licznik Geigera

Post autor: slu_1982 »

Cześć,

jakiś czas temu kupiłem małą szklaną lampkę Polskiej produkcji DOB-50. Okazało się że czułość tej lampy jest bardzo mała, i kupiłem STS-5 po 10zł na wolumenie. Złożyłem najpierw pająka z części które miałem i zasiliłem z 380V za pomocą przetwornicy opartej na MC34063. Kiedy wszystko zadziałało postanowiłem podłączyć detektor pod zestaw uruchomieniowy z Atmegą32. Kod napisałem sam, użyłem biblioteki od LCD. Zastosowałem wyświetlacz 2x16 z podświetleniem. Efektem końcowym jest licznik Geigera do którego szybko zrobiłem PCB. Domyślnie pracuje on na czterech lampach STS-5. Do ukończenia projektu pozostało mi kilka małych poprawek w sofcie i obudowa. Na obudowę postanowiłem przeznaczyć obudowę plastikową uniwersalną. Dół zamierzam wyciąć i zastąpić obrobioną czarną pokrywą do urządzeń które składam w pracy :D A wycinek pokrywy wygląda tak:
bottomobudowa.jpg
bottomobudowa.jpg (215.83 KiB) Przejrzano 4850 razy
Wygląd całości:
top.jpg
top.jpg (152.37 KiB) Przejrzano 4850 razy
topinside.jpg
topinside.jpg (181.74 KiB) Przejrzano 4850 razy
bok.jpg
bok.jpg (128.78 KiB) Przejrzano 4850 razy
bottom.jpg
bottom.jpg (121.56 KiB) Przejrzano 4850 razy
Schemat:
schemat.jpeg
schemat.jpeg (115.46 KiB) Przejrzano 4850 razy
Tranzystor który widać na ostatnim zdjęciu jest tylko chwilowo. Ma go zastąpić coś do 600V z napięciem przełączania bramki rzędu 5V (jak znacie coś takiego to proszę, napiszcie). Pozwoli to obniżyć napięcie zasilania i wyeliminowanie stabilizatora 5V aczkolwiek układ domyślnie jest zasilany z baterii 9V na którą to jest miejsce po prawej stronie wyświetlacza. Przetwornica jest dość wydajna prądowo. Dławik nawinąłem sam na przypadkowym rdzeniu, więc jest trochę głośny jak na dławik :D Zastosowany kondensator ma 1uF i już dwa razy udało mi się złapać jedną ręką za masę a drugą za +380V :evil: Przy jednej lampie STS-5 czas pomiaru 36s daje nam od razu wynik w uSv/h który trzeba tylko podzielić przez 10 tak więc wymyśliłem że wstawiając 4 lampy równolegle dostaje uSv/h w ciągu 9s :P Dodatkowo też jest CPM (count peer minute) czyli zliczenie liczby impulsów w ciągu 2 sekund i przemnożenie przez 30. Na wyświetlaczu znajduje się TP co oznacza total peak ale powinienem zmienić to na TC czyli total count oraz TT czyli całkowity czas pomiaru w sekundach. Jeszcze trochę kosmetyki i wrzucę ostateczny film z działania :)
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Licznik Geigera

Post autor: slu_1982 »

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=HnPZyAyy ... e=youtu.be[/youtube]

Przepraszam za jakość :D
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Licznik Geigera

Post autor: Mania-C »

Dobra robota Slu - ładnie to wygląda i jest w miarę spójne
Mam 2 pytanka co do konstrukcji przetwornicy , wydajności prądowej vs napięciowej przy sterowniku mc. mierzyłeś może coś ? jaki jest spadek na wyjściu oraz jakie są tętnienia przy powiedzmy 20mA obciążenia ...

PS Rozumiem ze już gotowy na atak atomowy koreańskiej rodzinki kimów xD

Pozdrawiam
c4r0
****
Posty: 60
Rejestracja: 17 sie 2010, 18:15
Lokalizacja: przed kompem :P
Kontakt:

Re: Licznik Geigera

Post autor: c4r0 »

Bardzo fajna płytka, zwłaszcza DUPA & DUPA :)
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Licznik Geigera

Post autor: slu_1982 »

Umówiłem się z gościem na wolumenie że przywiezie mi za tydzień lampy STS-5 takie jak mam w geigerze. Przywiezie ich tyle ile chcę. Na allegro widziałem u chyba DWradio po 20 zł, a koleś sprzedaje po 10 nie używki. Muszę do niego zadzwonić w sobotę i powiedzieć ile chcę. Jeżeli ktoś chce lampki to proszę pisać na pw. Cena 10zł+ koszt wysyłki.
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
ODPOWIEDZ