[DIY] "Lipny Interrupter" midi z karta microSD by HAZ

Falowniki, spawarki, przetwornice niskonapięciowe i inne.
Awatar użytkownika
Haz
Administrator
Posty: 123
Rejestracja: 10 sie 2010, 11:04
Lokalizacja: Kraków

[DIY] "Lipny Interrupter" midi z karta microSD by HAZ

Post autor: Haz »

Hej!
Wreszcie w ostatnim czasie zakończyłem prace nad swoim pierwszym interrupterem midi do Cewki Tesli - "Lipnym interrupterem". Cel był jasny - zrobić tak aby odtwarzać midi bez komputera czy jakiegoś instrumentu. Rozwiązanie? Napisanie własnego parsera midi, który interpretuje bajt po bajcie znane nam wszystkim pliki .mid
Jak widać jest to konstrukcja typu FULL PROTOTYPE, zrealizowana na tylko jednej ATmega2561 i paru elementach peryferyjnych typu stabilizatorki itd.
Podstawowe parametry:
-tryb standardowego interruptera
-tryb midi z obsługą kart microSD
-tryb midi z obsługą interfejsu MIDI
-obsługa noteON, noteOFF, pitchbend, control change
-sprzętowa obsługa dwóch kanałów midi, programowa jednego
-częstotliwość od 5-1500 Hz
-zaawansowane algorytmy regulujące wypełnienie impulsu
Nie będę się za bardzo rozpisywał bo omówienie tego sprzętu jest również na filmie. Aha no i plany na przyszłość - budowa nowego wielokanałowego i jeszcze bardziej zaawansowanego interruptera na ATXmega.

Miłego oglądania ;)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0ZYFaoudoLo[/youtube]
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: [DIY] "Lipny Interrupter" midi z karta microSD by HAZ

Post autor: Mania-C »

Witam

Z ciekawości mierzyłeś czy rzeczywiście to sięga do 1500hz :D bo nie chce nic mówić ale od paru ludzi słyszałem ze szalony jestem jak chciałem przekroczyć 500hz :D a jak wspomniałem o skracaniu wypełnienia w raz z wzrostem f ro usłyszałem ze to nie tedy droga :D
Gubię się już w tym kto co ale bardzo się ciesze że taki sterownik powstał :)
Ja chciałem analogowo regulować wypełnienie jeśli możesz to zarzuć więcej informacji jak zmienia się wypełnienie ?
Liniowo ? logarytmicznie ? o ile procent ?

Pozdrawiam Hvtowców
Awatar użytkownika
Haz
Administrator
Posty: 123
Rejestracja: 10 sie 2010, 11:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Haz »

Tak, zapuszczam na swojej dużej DRce 1500 Hz bez żadnych problemów właśnie ze względu na dynamiczną zmianę czasu trwania impulsu w połączeniu z pewnym podbiciem wypełnienia.
To jaka niby ma być droga do bezpiecznego uzyskania wyższych częstotliwości jak nie skracanie czasu "jedynki"?
Ogólnie zmiana wypełnienia zależy u mnie od wielu rzeczy i jedna kwestia oddaje najlepiej sens moich algorytmów: zmieniam wypełnienie tak, aby słyszalny dźwięk był jak najbardziej naturalny. (na pewno nie zmieniam go liniowo). Zamiast analogowego rozwiązania proponuję cyfrowe, ja osobiście nie wyobrażam sobie nawet zrobienia czegoś takiego analogowo.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: [DIY] "Lipny Interrupter" midi z karta microSD by HAZ

Post autor: Mania-C »

nie wiem , jestem jak narazie czystym teoretykiem z jakimiś X pomysłami na pewne rozwiązania. Nie posiadam jak narazie DRki wiec mogę teoretyzować z pewnymi osobnikami i na tym się kończy.Z ciekawości zapytam czy logarytm zmian wypełnienia jest kreowany według krzywej ważonej dbA ? czy to własna wymyślona krzywa ?

Co do analogu/cyfra stara śpiewka - mam zerowe pojecie o cyfrze wiec zostanę przy analogu.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Haz
Administrator
Posty: 123
Rejestracja: 10 sie 2010, 11:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Haz »

Charakterystyka korekcyjna A nie zdaje egzaminu w DRce więc musiałem ją mocno zmodyfikować także powstała moja własna.
Skoro masz zerowe pojęcie o cyfrze to najwyższy czas się za to zabrać, w cale nie jest to takie trudne a teraz masz chociaż motywację :!: więc do roboty :!:
Awatar użytkownika
Haz
Administrator
Posty: 123
Rejestracja: 10 sie 2010, 11:04
Lokalizacja: Kraków

Re: [DIY] "Lipny Interrupter" midi z karta microSD by HAZ

Post autor: Haz »

Mój wspaniały Lipny Interrupter powoli ewoluuje do czegoś konkretniejszego, tym razem całość oparłem wyłącznie na uC ATmega2560. Gotowy mam już prawie cały intek, brakuje jeszcze tylko jakiejś fajnej obudowy, pojawi się wkrótce ;)

Możliwości:
- normal interrupter
- MIDI sd interrupter (odtwarzanie muzyki z karty microSD)
- MIDI IN interrupter (możliwość podłączenia dowolnego urządzenia z interfejsem MIDI)

- sprzętowa obsługa do 4 kanałów MIDI
- obsługa najważniejszych zdażeń MIDI: noteON, noteOFF, pitchbend, control change
- zakres częstotliwości 5 - 1500 Hz
- zaawansowane algorytmy regulujące wypełnienie impulsu
- zasilanie z dwóch baterii AAA
- kontrola napięcia zasilania, regulacja podświetlenia i pare innych bajerów :D

Pare fotek:
Wyświetlacz trochę lipnie wyszedł na fotce;(
Wyświetlacz trochę lipnie wyszedł na fotce;(
P1030320.JPG
P1030322.JPG
Awatar użytkownika
Haz
Administrator
Posty: 123
Rejestracja: 10 sie 2010, 11:04
Lokalizacja: Kraków

Re: [DIY] "Lipny Interrupter" midi z karta microSD by HAZ

Post autor: Haz »

Panie i Panowie (mam nadzieję że te pierwsze są wśród nas ;) ) Wreszcie mój interrupter doczekał się obudowy, ręcznie wyklepanej z kawałka nierdzewki (ostatni raz sam robię obudowe :D) i całość finalnie prezentuje się całkiem fajnie tak jak na fotkach poniżej:
Front obudowy
Front obudowy
Front obudowy od środka ;)
Front obudowy od środka ;)
Już prawie złożony
Już prawie złożony
Jeszcze wystarczy podłączyć pare kabelków...
Jeszcze wystarczy podłączyć pare kabelków...
I oto on, gotowy Lipny Interrupter
I oto on, gotowy Lipny Interrupter
Tryb MIDI
Tryb MIDI
Kontrola napięcia aku
Kontrola napięcia aku
Opcje bajerów
Opcje bajerów
I skromna fotka pod osłoną nocy
I skromna fotka pod osłoną nocy
Tą wersję intka uznaje już za ukończoną, nic więcej już ode mnie nie dostanie ale na tym zabawa się nie skończy :!: Powoli klaruje się interrupter V4, który będzie zbudowany w oparciu o uC XMEGA z obsługą sprzętowo 2x4 kanały midi - idealnie dla dwóch Cewek Tesli. Hmm, a może by tak pyknąć intka na jakimś Cortex'sie :?:
Awatar użytkownika
lodzik1990
Posty: 316
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:33
Lokalizacja: GG 28328507 T:796782195

Re: [DIY] "Lipny Interrupter" midi z karta microSD by HAZ

Post autor: lodzik1990 »

Obudowe spokojnie mogłes polutować z laminatu.
Wykonam uzwojenia wtórne na dowolny wymiar od 0.125mm.
lodzik1990@gmail.com / BBM: 2C163574
admin

Re: [DIY] "Lipny Interrupter" midi z karta microSD by HAZ

Post autor: admin »

@lodzik1990: Mógł też wyrzeźbić z drewna, wykuć ze stali, wydrukować na drukarce 3D, skleić z papieru, a w końcu kupić. Proszę cie...

@Haz: Podzielisz się schematem przetwornicy?
Awatar użytkownika
Haz
Administrator
Posty: 123
Rejestracja: 10 sie 2010, 11:04
Lokalizacja: Kraków

Re: [DIY] "Lipny Interrupter" midi z karta microSD by HAZ

Post autor: Haz »

A oczywiście hvman, że się podzielę:
inwerter.png
Budowana na fajnym chipie MCP1640, działa sprawnie i wydajnie, no i co najważniejsze kontroler tani i dostępny, ogólnie polecam ;)
ODPOWIEDZ