GDT pytanie.

Falowniki, spawarki, przetwornice niskonapięciowe i inne.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

GDT pytanie.

Post autor: slu_1982 »

Otóż moje pytanie jest następujące bo tego zjawiska nie rozumiem. Czemu gdy zmieni się wypełnienie impulsów z 50% na inne to sygnał od razu zmienia się z prostokątnego na coś czego chyba opisać się nie da. Od razu maleje amplituda, widać tzw. wykop do wartości napięcia zasilania sterowników a potem napięcie opada. Mówiąc szybko, po prostu prostokąt jest strasznie zniekształcony a moc strat na sterownikach jest taka duża że od razu są gorące a na wyjściu- uzwojeniu wtórnym sygnał ma niewielką amplitudę, i jeszcze bardziej jest zniekształcony, zarówno podłączając impedancje, rezystancje a także bez obciążenia. Składowa stała oczywiście jest odcięta.
Spotkałem się kiedyś z stwierdzeniem że transformatory ferrytowe nie "łykają" niczego innego prócz 50% wypełnienia, ale wiem że Dżejwor twierdzi inaczej, zmieniał wypełnienie w DRSSTC sygnału przełażącego przez dwa GDT i mówił że wszystko jest okej, chyba że ja coś pomyliłem. Więc jak to jest i czemu się tak dzieje ? jedyny mój pomysł to że część pola magnetycznego jest zwracane w pierwotne przy innym wypełnieniu jest to inny stosunek tego napięcia samo indukcji i na przykład kiedy podamy 70% wypełnienia, po przejściu stanu wysokiego będzie zero i wtedy nasze napięcie samoindukcji wepchnie się zniekształcając przebieg ?
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: GDT pytanie.

Post autor: Mania-C »

Takie coś masz na wyjściu zamiast prostokąta ?

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: GDT pytanie.

Post autor: slu_1982 »

No powiedzmy, wykop trochę większy, a na końcu mniejsza amplituda.
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: GDT pytanie.

Post autor: Mania-C »

no to prawdopodobnie musisz zwiększyć/zmniejszyć indukcyjność przez wybranie innego rdzenia lub :
Opcja A rozmieścić mniejszą ilość zwoi po całym rdzeniu łącząc np dwa przewody skrętki komputerowej jako 1 co da Ci większe pokrycie rdzenia.
opcja B rozmieścić dużo większą ilość zwoi po całym rdzeniu.

Obrazek

Pewnie tak to wygląda ?
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: GDT pytanie.

Post autor: slu_1982 »

No podobnie. Tyż tak myślałem i zmieniałem stosunki zwoi, ilość ich. Oczywiście zawsze na całym rdzeniu rozmieszczam uzwojenia. Dodanie równoległego uzwojenia pierwotnego skutkuje zmniejszeniem impedancji a to zwiększa wykop, niewiele ale zawsze :P Pobawię się jeszcze jak będzie oscyloskop na stanie bo teraz leży u właściciela :P
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: GDT pytanie.

Post autor: Dżejwor »

Weź większy rdzeń ja robiłem na TN32 i TN58 i problemów nie było. na mniejszym są jaja.
ODPOWIEDZ