Laser HNA 50 Carl Zeiss Jena

Falowniki, spawarki, przetwornice niskonapięciowe i inne.
Awatar użytkownika
krzysztof09876
***
Posty: 142
Rejestracja: 26 kwie 2010, 19:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Laser HNA 50 Carl Zeiss Jena

Post autor: krzysztof09876 »

Witam załączam zdjęcia na których widać laserek mam go na stanie w szkole chciałbym go uruchomić ale nie mamy do tego zasilacza, czym to można zasilić???
Załączniki
DSC01039.JPG
DSC01040.JPG
DSC01041.JPG
DSC01042.JPG
DSC01043.JPG
Zapraszam na moja stronę...

http://www.moje-laboratorium.pl
c4r0
****
Posty: 60
Rejestracja: 17 sie 2010, 18:15
Lokalizacja: przed kompem :P
Kontakt:

Re: Laser HNA 50 Carl Zeiss Jena

Post autor: c4r0 »

Pisalem juz w mailu, napisze jeszcze raz tu:

To wyglada na laser He-Ne z zewnetrznym rezonatorem. Do zasilenia go prawdopodobnie wystarczy generator wysokiego napiecia (np. 10kV) bedacy w stanie dostarczyc kilka mA, i do tego odpowiednio dobrany rezystor. Jesli wczesniej nie uruchamiales tego lasera, to nie spodziewalbym sie ze bedzie od razu dzialal. Moze byc wypalony, nie miec gazu lub rezonator moze wymagac justowania. Jesli w srodku jest juz rezystor to mozliwe, ze jest to rezystor zasilajacy ale nie koniecznie. Ilosc pinow w zlaczu zasilania nie ma znaczenia, jesli wiesz ile przewodow do tego zlacza idzie. Jak ida dwa przewody to jest to tylko zasilanie. Powinny one byc dosc grube (wysokie napiecie).
Awatar użytkownika
krzysztof09876
***
Posty: 142
Rejestracja: 26 kwie 2010, 19:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Laser HNA 50 Carl Zeiss Jena

Post autor: krzysztof09876 »

a wiec dziś uruchomiłem laserek przeciwsobną przetwornicą WN zasilana z autotrafka. Gaz w środku zaświecił. Dowiedziałem się że pan który przywiózł go powiedział ze wymaga on ustawienia luster czy coś i przyjedzie nam to zrobić. ten laser został nam dany tylko jako eksponat bo nie było zasilacza ale z tym sobie poradziłem i będzie on w użytku . mam jeszcze jedna rurę laserowa mniejsza i bez niczego ją podłączyłem i też działa otrzymuję ładny spójny punkcik. ale promień wychodzi z obu stron z jednej mocniej z drugiej słabiej. załączę zaraz fotki mam go w domu.
Zapraszam na moja stronę...

http://www.moje-laboratorium.pl
Awatar użytkownika
krzysztof09876
***
Posty: 142
Rejestracja: 26 kwie 2010, 19:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Laser HNA 50 Carl Zeiss Jena

Post autor: krzysztof09876 »

a oto fotki
Załączniki
P1110806_1280x960.jpg
P1110807_1280x960.jpg
P1110808_1280x960.jpg
P1110809_1280x960.jpg
P1110810_1280x960.jpg
P1110813_1280x960.jpg
Zapraszam na moja stronę...

http://www.moje-laboratorium.pl
c4r0
****
Posty: 60
Rejestracja: 17 sie 2010, 18:15
Lokalizacja: przed kompem :P
Kontakt:

Re: Laser HNA 50 Carl Zeiss Jena

Post autor: c4r0 »

To, że tylny koniec trochę świeci jest normalne. Jeśli chcesz zasilać te lasery tak jak powinno się to robić, to pamiętaj żeby zasilać prądem stałym i zachować odpowiednią polaryzację. Ten pierwszy laser możesz podłączyć do zasilania. Gaz powinien się ładnie świecić, ale jeśli jest rozjustowany to nie będzie laserował. Jeśli ma jakiś znający się kolo wam ten laser justować, to lepiej nie kręć zwierciadłami sam :P
Awatar użytkownika
krzysztof09876
***
Posty: 142
Rejestracja: 26 kwie 2010, 19:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Laser HNA 50 Carl Zeiss Jena

Post autor: krzysztof09876 »

no ten mały świeci ładnie a ten drugi to tak będzie robiony po feriach mam nadzieje ze ruszy...
Zapraszam na moja stronę...

http://www.moje-laboratorium.pl
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: Laser HNA 50 Carl Zeiss Jena

Post autor: Dżejwor »

Gdzieś słyszałem/czytałem że lasery HeNe można "przestroić" na kolor zielony. Co wydaje się logiczne gdyż hel posiada w widmie emisyjnym pasmo o odpowiedniej długości fali. Dodatkowo takie lasery są w sprzedaży - HeNe 543nm Może warto spróbować zwłaszcza ze laser HeNe z zewnętrznym rezonatorem spotykany jest dość rzadko a raczej tylko taki pozwala na w miarę proste wyjustowanie na inną długość fali - o ile justowanie tego w ogóle można nazywać łatwym. Należy się liczyć ze znacznym spadkiem sprawności zwłaszcza że inny kolor prawdopodobnie wymaga innych luster. Tu można zobaczyć zielone HeNe w akcji http://www.youtube.com/watch?v=BB6aOpjnp2c

PS. Dawny sposób umieszczania filmów nie daje się już zastosować ponieważ z youtube nie da sie pozyskać linka w odpowiednim formacie/lub zmienił on strukturę film zamieszczony po staremu znajduje się poniżej i jak widać nie działa
c4r0
****
Posty: 60
Rejestracja: 17 sie 2010, 18:15
Lokalizacja: przed kompem :P
Kontakt:

Re: Laser HNA 50 Carl Zeiss Jena

Post autor: c4r0 »

Tak jak piszesz, uzyskanie zielonego koloru wymaga innych zwierciadeł. Justowanie w sumie nie ma tu nic do rzeczy, ale oczywiście po wymianie zwierciadeł trzeba wyjustować na nowo. Zwierciadła dodatkowo muszą mieć krzywiznę odpowiednio dobraną do długości lasera.
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: Laser HNA 50 Carl Zeiss Jena

Post autor: Dżejwor »

Hmm a mnie się wydawało że to kwestia odległości między lustrami tj. gdzieś wyczytałem ze powinny one być oddalone o całkowitą wielokrotność długości fali aby w rezonatorze powstała fala stojąca co sugeruje że zmiana tej odległości z wielokrotności 633nm na wielokrotność 543.5nm powinno spowodować wzbudzenie na innej częstotliwości ale to jest fizyka kwantowa więc pewnie ja czegoś nie rozumiem ;) bo pewnie dochodzi jeszcze kwestia wycinania niechcianej "częstotliwości rezonansowej" o kolorze czerwonym co jest już kwestią luster oraz jakieś zjawiska kwantowe które powodują uprzywilejowanie drugiej długości fali.
c4r0
****
Posty: 60
Rejestracja: 17 sie 2010, 18:15
Lokalizacja: przed kompem :P
Kontakt:

Re: Laser HNA 50 Carl Zeiss Jena

Post autor: c4r0 »

Lasery czesto emituja promieniowanie w kilku liniach widmowych, dla ktorych wlasnie dlugosc rezonatora jest wielokrotnoscia dlugosci fali. Te linie widmowe to tzw. mody podluzne lasera. Dobre lasery HeNe pracuja w jednym albo dwoch modach, ale sa tez takie ktore pracuja na wielu (wielomodowe). Wiec odleglosc miedzy zwierciadlami nie jest az tak wazna z tego punktu widzenia (jest wazna z punktu widzenia typu i dobroci rezonatora). Aby zrobic laser o innym kolorze trzeba zastosowac zwierciadla ktore maja wysoki wspolczynnik odbicia dla danej dlugosci fali (dla zielonego bedzie on wyzszy niz dla czerwonego, bo dla zielonego wzmocnienie lasera jest mniejsze) a niski dla pozostalych linii widmowych, na ktorych nie chcemy miec efektu laserowego.
ODPOWIEDZ