[DIY] Sterownik maszyny CNC

Falowniki, spawarki, przetwornice niskonapięciowe i inne.
c4r0
****
Posty: 60
Rejestracja: 17 sie 2010, 18:15
Lokalizacja: przed kompem :P
Kontakt:

[DIY] Sterownik maszyny CNC

Post autor: c4r0 »

Pusto tu to postanowiłem pokazać mój sterownik, chociaż nie jest jeszcze skończony :) Na razie robię sam sterownik, maszynę pewnie zrobię nie prędko ale mam nadzieję że kiedyś powstanie :P Sterownik ten będzie współpracował ze wszystkimi najpopularniejszymi programami, może obsługiwać trzy silniki dwufazowe, będzie miał dwa wyjścia na przekaźnikach oraz cztery sygnałowe na transoptorach i cztery wejścia (trzy krańcówki HOME i jedno wejście ERROR STOP do którego będą podpięte krańcówki z przeciwnych końców osi). Na razie mam drivery silników i płytę główną oraz obudowę. Z uwagi na to że ma to być sterownik uniwersalny oraz że obudowa jest dość ciasna (taką akurat mam) postanowiłem że zasilacz będzie zewnętrzny, będzie możliwość podłączenia bezpośrednio zasilacza komputerowego lub innego jeśli silniki będą wymagały wyższego napięcia niż 12V.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
admin

Re: [DIY] Sterownik maszyny CNC

Post autor: admin »

Fajna sprawa :D Tylko zrobienie samej obrabiarki to już większy problem.

Osobiście marzy mi się wiertarko frezarka, niestety cena takiej to 3kpln, dorobić silniki na osie i była by z tego całkiem porządna maszyna. No nic, trzeba tylko pójść do roboty :D
c4r0
****
Posty: 60
Rejestracja: 17 sie 2010, 18:15
Lokalizacja: przed kompem :P
Kontakt:

Re: [DIY] Sterownik maszyny CNC

Post autor: c4r0 »

Noo, nie jest chyba aż tak źle :) Najprostszą maszynę można zrobić z kawała płyty paździerzowej kilku prowadnic do szuflad (po 6zł za parę :D ) silników z drukarek i prętów gwintowanych. Najgorsza jest robota przy tym, ale to też nie tragedia, właśnie taką maszynkę chcę zrobić na początek. Zamierzam zrobić dwie osie i zaprząc do tego mój laserek z DVD, ale jak się konstrukcja sprawdzi to dorobię trzecią oś i uchwyt do wiertarki. Wiertarka szybkoobrotowa taka jak moja kosztuje 20-30zł a używam jej już kilka lat i nie narzekam. Jak to by w kupie jakoś sensownie chodziło to nawet płytki mógłbym frezować zamiast trawić :D Jednym słowem warto się przyłożyć, bo jak to zrobię to będzie coś bardzo przydatnego (i to nie tylko mi) w przeciwieństwie do innych moich projektów :P
admin

Re: [DIY] Sterownik maszyny CNC

Post autor: admin »

Jak to ma być do lasera, czy płytek to można zrobić drewnianą frezareczkę. Ale do aluminium czy stali to już nie przejdzie ;) Taka: http://www.obrabiarki.32.pl/product_inf ... ucts_id=31 jest bardzo ciekawa, oczywiście można ją kupić za jakieś 2,9k w innym sklepie (ale w nim nie było zdjęcia :P ).

Mimo to zrobić coś samemu to zawsze inna sprawa, ma się z tego wielką satysfakcję :D
lukasb9
Posty: 23
Rejestracja: 17 sie 2010, 22:32

Re: [DIY] Sterownik maszyny CNC

Post autor: lukasb9 »

Nieźle :) czyżby obudowa była z generatorka meratronika G502? (ostatnio z takim walcze). Sam przymierzam się do jakiejś frezareczki CNC od dłuższego czasu, ale narazie cieniutko ;) mam tylko dwie prowadnice liniowe. Może niedługo kupię silniki.
c4r0 - jeśli to nie problem (zaoszczędzisz mi szukania w sieci) wrzuć schemat tych driverów, mam z odzysku kilka kostek l298 (chyba na tym masz to oparte) i te dip-y też mam, L2xx (nie pamietam) zrobił bym sobie z nich uzytek jakiś :)
Ja sobie składam wiertareczke do PCB, z tym, że założenie jest takie, aby była zdolna wiercić wiertłami z węglików spiekanych nie łamiąc ich ;)

narazie stworzyłem tylko tyle - brak wrzeciona, rączki i wykończenia
-> http://www.lucaslab.grandhost.pl/temp/wiertarka.JPG

i wiertełka -> http://www.lucaslab.grandhost.pl/temp/wiert%3fa.jpg
c4r0
****
Posty: 60
Rejestracja: 17 sie 2010, 18:15
Lokalizacja: przed kompem :P
Kontakt:

Re: [DIY] Sterownik maszyny CNC

Post autor: c4r0 »

lukasb9 pisze:czyżby obudowa była z generatorka meratronika G502?
Nie, to nowa obudowa. Mój tata kiedyś kupił i leży w piwnicy od kilku lat - zapewne kupił bo tanie były :P
lukasb9 pisze:jeśli to nie problem (zaoszczędzisz mi szukania w sieci) wrzuć schemat tych driverów
Spoko, Tutaj masz cały artykuł o takim sterowniku (załącznik mi tego nie łyknął - internal server error - może 3MB to za dużo?), ja robię na podstawie tych schematów z drobnymi zmianami jakie wprowadziłem w trakcie projektowania (sam już nie wiem jakie :P ). Powszechnie stosowane przez amatorów drivery SSK-B01 i płytka SSKMB z asortymentu cnc.info to też praktycznie to samo. A ja teraz będę miał nie lada gratkę przy wykonywaniu otworów na złącza (załącznik). Jak znam życie ich rozmieszczenie nie będzie tak równe jak na rysunku :P
lukasb9 pisze:narazie stworzyłem tylko tyle - brak wrzeciona, rączki i wykończenia
-> http://www.lucaslab.grandhost.pl/temp/wiertarka.JPG
Piękny masz uchwycik :D Ja od dawna marzę żeby sobie zrobić taką dziurę ze śrubką ściskającą żeby zamocować kolimator lasera w radiatorze :P Masz wiertarkę stołową?

A co do Twojej wiertarki do płytek którą robisz - nie myślałeś raczej o przejściu na SMD? :D Ja zrobiłem kilka małych projekcików w tej technologii i na prawdę to jest świetne, szkoda tylko że 99% moich zasobów elementów to przewlekańce :P Jeśli się zdecyduję na budowę Twojego wykrywacza metali to myślę że przynajmniej scalaki dam SMD :) Na razie się zastanawiam jak przenieść masę analogową z 12V na 0V bo akurat mam fajny stabilizator SMD który robi ujemne napięcie a podwyższać (żeby zrobić +5 analogowe) nie potrafi :P Głównie jest problem z polaryzacją BF245 bo chyba trochę weźmie w łeb jeśli się po prostu zmieni napięcia.
Załączniki
DSCI2057.jpg
DSCI2057.jpg (77.4 KiB) Przejrzano 6828 razy
lukasb9
Posty: 23
Rejestracja: 17 sie 2010, 22:32

Re: [DIY] Sterownik maszyny CNC

Post autor: lukasb9 »

dzieki za artykuł :) Co do wiertarki i przejścia w SMD, jak pewnie widziałeś też kilka rzeczy mam zrobione w SMD ale praktycznie zawsze trzeba coś wiercić, pozatym chce mieć porządny sprzęt do precyzyjnego wiercenia (jako wrzeciono mam zamiar zastosować proxxona, jednego z tych najmniejszych, czytaj najtańszych). Nie wiem czy wierciłeś wiertłami z węglików, nie ma porównania do wierteł ze stali. Wiertło idzie dosłownie jak w masło, zakochałem sie w nich ;) i praktycznie wcale się nie tępią! maja tylko jedna wadę... niewielkie bicie albo przesunięcie wiertła i po nim, tak więc wiercenie z ręki odpada. Niestety nie posiadam wiertarki stołowej, i w najbliższym czasie pewnie miał jej nie będe (brak miejsca, szukanie roboty, przeprowadzka itp.) jeśli miał bym jakąs kupować to polską WS-15. Ten kątownik robił mi gośc na zamówienie - i troche go spieprzył ;) to tak swoją drogą.
Z wykrywaczem był nie kombinował, troche tam przestawiania by było gdybyś chciał przejść na masę zasilania, samą cewke trzeba by wtedy już kluczowac od plusa, przerabiać obwód sterowania bazy, układ wejściowy LF-a itp.
Co to masz za stabilizatorek ujemnego? pewnie jakaś pojemnociowa przetworniczka? może ICL7660? (jeśli tak to one marnie stabilizują, jeśli wogóle stabilizują napięcie wyjściowe).
Odnośnie robienia otworów w aluminium, pewnie masz swoją metodę, ale napisze jak ja to robię i wychodzą w miarę ok.
- trasuje otwór ołówkiem na aluminium
- wierce po wewnętrznej wiertarką, nie specjalnie dokładnie, wiertłem 3-5mm
- pozostałe "moski" miedzy dziurami "uszkadzam" obcinaczami z jednej i zdrugiej strony
- wyłamuje środek i reszte piłuje dosyc grybym pilnikiem
Próbowałem uzywać multiszlifierki ale do niczego to nie podobne, najlepiej sprawdza sie konkretny ostry pilnik i iglaki do wykończenia.
c4r0
****
Posty: 60
Rejestracja: 17 sie 2010, 18:15
Lokalizacja: przed kompem :P
Kontakt:

Re: [DIY] Sterownik maszyny CNC

Post autor: c4r0 »

hvman pisze:Jak to ma być do lasera, czy płytek to można zrobić drewnianą frezareczkę.
Racja, ja właśnie taką małą chcę zrobić, ze śmieci i bardzo-nisko-budżetowych elementów, pobawić się, nauczyć obsługi programów. Jak się spodoba, będę miał co "rzeźbić" i ewentualnie będzie popyt na usługi to może się kiedyś rzucę na większą, metalową konstrukcję, ale myślę że jak robić coś takiego to już porządnie i niestety wymagałoby to większej inwestycji, więc na razie skupię się na tej małej drewnianej :) Poza tym nawet z małą będę miał problem przestrzenny z użytkowaniem :P

~lukasb9
Nie wierciłem nigdy takimi wiertłąmi i ogólnie na takiej mechanice mało się znam :P Co do stabilizatora do wykrywacza (kurde pierwszy taki temat i już offtopy :P ) to mam kilka BD9703, ale coś czuję że jeśli w ogóle się za to zabiorę to zrobię po prostu Twoją wersję bez modyfikacji :P
lukasb9
Posty: 23
Rejestracja: 17 sie 2010, 22:32

Re: [DIY] Sterownik maszyny CNC

Post autor: lukasb9 »

Zainspirowałeś mnie c4r0 - wygrzebałem w szpargałach płyty z fotolabów, na których siedzi łącznie 6 sztuk L298, L297. Mam też radiatorki do nich i ogólnie nic tylko działać ;) . Tak więc działać zacząłęm już mam prawie zaprojektowaną płyteczkę pod taki driver jak Twój tzn. trzy takie na jednej płytce (a powinienem pisać pracę magiosterską).
c4r0
****
Posty: 60
Rejestracja: 17 sie 2010, 18:15
Lokalizacja: przed kompem :P
Kontakt:

Re: [DIY] Sterownik maszyny CNC

Post autor: c4r0 »

No a ja powinienem się uczyć na poprawki z teorii pola elektromagnetycznego i z procesów losowych :P A Tych Twoich płytek nie da się wykorzystać w całości? Może chcesz moje projekty w protelu? ... Tym czasem mój sterownik już prawie skończony :) Te otwory nawet jakoś się udało, chociaż przy pilniku się trochę spociłem i oczywiście jedna dziura za dża :P Robiłem tą metodą co podałeś czyli wiercenie po obrysie a potem pilnik. Płytę czołową (kontrolki i wyłącznik) na razie odpuszczam bo nie jest to konieczne do działania, lepiej chyba zająć się teraz jakąś maszynką do tego ... albo w końcu tą nauką :)
Załączniki
DSCI2071_resize.JPG
DSCI2071_resize.JPG (79.2 KiB) Przejrzano 6828 razy
DSCI2069_resize.JPG
DSCI2069_resize.JPG (91.75 KiB) Przejrzano 6828 razy
lukasb9
Posty: 23
Rejestracja: 17 sie 2010, 22:32

Re: [DIY] Sterownik maszyny CNC

Post autor: lukasb9 »

No... nieźle ! - jeden dzień i prawie gotowe! jestem pod wrażeniem :)
Płyt z fotolaba raczej nie wykorzystam, nie bardzo chce, musiał bym to ciąc, a są one dwuwarstwowe (jak nie więcej), chce zrobić dokładnie wg własnego zamierzenia ;) (dzieki za oferowanie pomocy).

a płytka fotolaba wyglada tak....kupiłem je kiedys na allegro całkiem fajne i niedrogie były, część z L-ami jest po prawej, siedzi tam też jakiś dziwak L294 (sterownik elektromagnesu czy coś? )
Załączniki
fotolab2.jpg
c4r0
****
Posty: 60
Rejestracja: 17 sie 2010, 18:15
Lokalizacja: przed kompem :P
Kontakt:

Re: [DIY] Sterownik maszyny CNC

Post autor: c4r0 »

No i działa :D
http://pl.youtube.com/watch?v=ndWSe8uk_vc (dźwięk jak u dentysty :? )
Tylko z softwarem nie jest tak różowo jak myślałem :P Myślałem że mając kilka różnych programów do obsługi zrobię wszystko co zechcę ale jednak nie... przynajmniej na razie (może się da ale na razie nie umiem).

[edit] http://pl.youtube.com/watch?v=gnZ26ZAfo4c - filmik przyspieszony jakieś 15x ale w rzeczywistości maszynka i tak chodzi kilkakrotnie szybciej niż wcześniej. Obecnie max prędkość posuwu 700mm/min.
Załączniki
DSCI2095_resize.JPG
lukasb9
Posty: 23
Rejestracja: 17 sie 2010, 22:32

Re: [DIY] Sterownik maszyny CNC

Post autor: lukasb9 »

Bardzo fajna sprawa! :) wypalanie widziałem już wczoraj na elektrodzie :) . Skąd masz taki fachowy stoliczek? z jakiegoś mikroskopu?
Jak idzie nauka na teorie pola ? :) na niektórych uczelniach to straszna "kobyła" umnie naszczęście nie trzeba było wiele wiedzieć ;)
Żeby nie być gołosłownym co do driverów zamieszczam zdjęcia. Zrobiłęm jedną płytkę z 3 osiami i drugą jako modulik dla jednego silniczka.
Brakuje jeszcze kilku rzeczy bo do elektronicznego daleko, a w rupieciach niemam, ale całośc już prowizorycznie sprawdzona i działa. Tak więc dzieki c4r0 za materiały i natchnienie ;) Intefejs do komputera myśle puścić przez cos z separacją galwaniczną tak na wszelki wypadek tylko musze zamówić jakies "grupowe" transoptory.
Załączniki
3x driver na L298 góra
3x driver na L298 góra
3x driver na L298 spód
3x driver na L298 spód
1x driver na L298
1x driver na L298
c4r0
****
Posty: 60
Rejestracja: 17 sie 2010, 18:15
Lokalizacja: przed kompem :P
Kontakt:

Re: [DIY] Sterownik maszyny CNC

Post autor: c4r0 »

No brak mi słów... i chcesz powiedzieć że to ja coś zrobiłem szybko? :P Piękne płytki :D Ja mam izolację galwaniczną tylko na wyjściach które bezpośrednio idą na złącza, linie step/dir/enable mam nieizolowane. Może to niedobrze bo zawsze może się coś niedobrego ze wspólną masą (maszyna-komputer) porobić i to może być rzeczywiście zabójcze, ale na razie nie mam problemów. Stolik mi tata przytachał z polibudy, nie mam pojęcia od czego on był ale o ile wiem nikt się nim za bardzo nie interesował i był "na wywaleniu", a silniki mu sam dodałem. Co do nauki to w miarę mi idzie, myślę że materiał będzie obejmował tylko falowody, prowadnice TEM i padanie na granice ośrodków, więc do ogarnięcia. Poza tym dla mnie to jest jednak dość ciekawe, gorzej z procesami losowymi bo nie mam absolutnie pojęcia o co tam chodzi i szczerze mówiąc niebardzo chcę wiedzieć :P U nas też teoria pola to nie jest lubiany przedmiot, teraz to już w końcu trzeci termin a i tak dwa audytoria trzeba było zarezerwować :P
[edit]
W ramach podświadomej ucieczki od nauki wytrawiłem dzisiaj płytkę Twojego wykrywacza :P
lukasb9
Posty: 23
Rejestracja: 17 sie 2010, 22:32

Re: [DIY] Sterownik maszyny CNC

Post autor: lukasb9 »

c4r0 - dzieki za miłe słowa :) ja w ramach ucieczki od poprawiania prcy która powinienem złozyć tydzien temu ;) Wczoraj robiłem generatorek o którym wspominałem, ten G502 - przerabiałem mu wnętrzności ;) operacja zakończona sukcesem zresztą .
Wykrywacz przyda Ci się na plażę :) Ty chyba mieszkasz gdzieś na północy? (o ile dobże pamiętam). Ja grzebałem sie tylko w leśnej ziemi :)
Co do drivera do frezarki - sam uważam separacje galwaniczną portu za trochę przesadną ostrożnośc, ale niedługo chce sobie sprawić laptopa i niechciał bym mu tego LPT (i kto wie co jeszcze) anihilować. Dlatego też planuje kupić takie coś jak PC847 - 4x transoptor w dipie i zrobić to jednak całkowicie izolowane.
Jest jedna sprawa która chciał bym poruszyć, a więc dziś zacząłęm powoli bo powoli projektować teslę SSTC pracującą z całym mostkiem H na małych IGBT (30A 600V). Nie mam bladego pojęcia co z tego wyjdzie i jak szybko ale jeśli forumowicze są za można by tą tesle robić powiedzmy wspólnie. Co mam na myśli pisząc wspólnie? Fizycznie budował bym ją sam,ale każdy etap był by zamieszczany w konkretnym temacie i każdy miał by jakiś wpływ na kształtowanie całości. Jeśli pomysł jest wg Was nic nie wart - niema sprawy to tylko sugestia, jednak wydaje mi się że mogło by to troche forum rozruszać...

PS - szkoda, że niema tu przycisku pisownia ;)
admin

Re: [DIY] Sterownik maszyny CNC

Post autor: admin »

lukasb9 "pomysł" jak najbardziej możesz zrealizować, po to ten dział (forum), można w nim zamieszczać gotowe konstrukcje ale i w trakcie budowy - właśnie po to by inni userzy mogli wyrażać swoje opinie i porady :)

A co do przycisku pisownia - Firefox nie jest zły ;)
c4r0
****
Posty: 60
Rejestracja: 17 sie 2010, 18:15
Lokalizacja: przed kompem :P
Kontakt:

Re: [DIY] Sterownik maszyny CNC

Post autor: c4r0 »

lukasb9 pisze:Wykrywacz przyda Ci się na plażę :) Ty chyba mieszkasz gdzieś na północy? (o ile dobże pamiętam). Ja grzebałem sie tylko w leśnej ziemi :)
Tak, mieszkam w Gdańsku więc mam do plaży blisko, ale bez dyskryminacji bym pewnie same kapsle od browarów wykopywał, a gdyby trafiło się coś większego to byłaby to puszka :P Ale mam inne pole do poszukiwań - mój dziedek mieszka w bliskim sąsiedztwie biebrzańskiego parku narodowego a tam jest pewne miejsce gdzie w czasach wojny była linia frontu, więc w okopach mogłoby się coś znaleźć (ze względu na to że to jest na terenie parku nie było tam zbyt wielu poszukiwaczy), również jest tam polana gdzie była wioska z której ludzie uciekając przed niemcami zakopywali dorobek wokół domu (teraz już tych domów nawet nie ma). Kiedyś byłem tam z wykrywaczem BFO ale pewnie wiesz co to za robota, na miejscu okazało się że z nieznanych powodów się zupełnie rozstroił. Ale kilka łusek od karabinu udało się znaleźć :) Od tamtego wykrywacza wszystko mam więc Twoją elektronikę tam wpakuję, ewentualnie poprawię lub zmienię sondę i będzie gotowe. Piszesz na stronie że traci stabilność na terenie zabudowanym z powodu zakłóceń - myślisz że metalowa obudowa połączona z masą temu zapobiegnie?

Jeśli chodzi o SSTC to oczywiście pomysł bardzo dobry, nie wiem jak inni ale ja nawet bez doradzania lubię sobie poczytać o przebiegu czyjejś pracy i pooglądać zdjęcia :D Także czekam na topic :) A co do pisowni, chciałem napisać to samo co hvman :P

Wracając do tematu - to najnowsze dzieło mojej maszynki: http://pl.youtube.com/watch?v=P_Wlua_Qw1c Obecnie zgłębiam możliwości programu Mach3 i dopracowuję własny konwerter bmp->g-code z którego przy tych wszystkich figurach na filmikach korzystałem. Jak będę miał za sobą te poprawki i uruchomię wykrywacz to pewnie wezmę się za budowę większej maszynki.
c4r0
****
Posty: 60
Rejestracja: 17 sie 2010, 18:15
Lokalizacja: przed kompem :P
Kontakt:

Re: [DIY] Sterownik maszyny CNC

Post autor: c4r0 »

Powoli posuwa się do przodu budowa mojej małej frezarko-wypalarki :) Wiem że "niedzielna praca w g**no się obraca", ale może jutro zdążę złożyć to już do kupy i wypalić coś dla testu :) Mechanizm osi X jest już gotowy i działa całkiem nieźle jak na takie komponenty.
Załączniki
DSCI2400.jpg
ODPOWIEDZ