Uzwojenie wtórne a Interupter jaka częstotliwość ?

Półprzewodnikowa cewka Tesli (ang. Solid State Tesla Coil). W odróżnieniu od klasycznego transformatora Tesli iskrownik został zastąpiony obwodem elektronicznym dzięki czemu do pracy nie wymaga wysokiego napięcia.
prociomen007
Posty: 91
Rejestracja: 4 lut 2012, 17:01

Re: Uzwojenie wtórne a Interupter jaka częstotliwość ?

Post autor: prociomen007 »

No to coś się dziać zaczęło MOSFETY i kondy:
20130509_193639.jpg
No i uzwojenie wtórne:
uzwojenie.png
Czekam teraz na płytki które mają przyjść z "wytrawiarni" ;-). Zastanawiam się też z czego wykonać toroid.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Uzwojenie wtórne a Interupter jaka częstotliwość ?

Post autor: slu_1982 »

Spoko spoko ale zwróć szczególną uwagę na podkładki mikowe- czy są dobrze założone. Lepiej załóż na każdy element podkładkę dla świętego spokoju.
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
lodzik1990
Posty: 316
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:33
Lokalizacja: GG 28328507 T:796782195

Re: Uzwojenie wtórne a Interupter jaka częstotliwość ?

Post autor: lodzik1990 »

A mnie zastanawia to, po co w ogóle diody umieszczane są na radiatorach jak na nich nie wydziela się duża ilość ciepła.
Wykonam uzwojenia wtórne na dowolny wymiar od 0.125mm.
lodzik1990@gmail.com / BBM: 2C163574
prociomen007
Posty: 91
Rejestracja: 4 lut 2012, 17:01

Re: Uzwojenie wtórne a Interupter jaka częstotliwość ?

Post autor: prociomen007 »

Zasadniczo sam nie wiem czemu diody są na radiatorze. ;-) Chyba tylko dla świętego spokoju aby każdy blok tranzystora był chłodzony. Dzisiaj podziałałem trochę z toroidem:
20130511_160901.jpg
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Uzwojenie wtórne a Interupter jaka częstotliwość ?

Post autor: Mania-C »

topload może być za duży także uważaj teraz na coupling ;)
prociomen007
Posty: 91
Rejestracja: 4 lut 2012, 17:01

Re: Uzwojenie wtórne a Interupter jaka częstotliwość ?

Post autor: prociomen007 »

Wybacz ale nic nie rozumiem z twojej wypowiedzi. Co to jest topload oraz coupling ?
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 762
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Uzwojenie wtórne a Interupter jaka częstotliwość ?

Post autor: Yuri »

W Twoim układzie topload to nic innego, jak toroid.
admin

Re: Uzwojenie wtórne a Interupter jaka częstotliwość ?

Post autor: admin »

No cóż, oczywiście chodzi o torus i sprzężenie, po co ta angielszczyzna kiedy są polskie słowa?
prociomen007
Posty: 91
Rejestracja: 4 lut 2012, 17:01

Re: Uzwojenie wtórne a Interupter jaka częstotliwość ?

Post autor: prociomen007 »

Co do sprzężenia planuje aby było dosyć spore. Ponieważ chcę wycisnąć maksymalnie długą iskrę. Prawdopodobnie będzie to rurka PCV średnicy 20 cm ( uzwojenie ma średnicę 16 ) i kablem o przekroju około 3 mm nawinięte 8 zwoji.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Uzwojenie wtórne a Interupter jaka częstotliwość ?

Post autor: Mania-C »

Ajjjjj wybaczcie czytam te bzdety po angielsku i mi się już języki mieszają :/ coś na styl słów własnych które się nie można przetłumaczyć ....
Może być kiepsko gdyż według mnie przebije nawet jak zwoje będą obok siebie.

Koledzy widzę, że uratowali mnie z opresji. Oczywiście chodziło o torus i sprzężenie uzwojeń ;)
prociomen007
Posty: 91
Rejestracja: 4 lut 2012, 17:01

Re: Uzwojenie wtórne a Interupter jaka częstotliwość ?

Post autor: prociomen007 »

Ale co przebije? Iskra z wtórnego na pierwotne? Jeśli tak to jakim sposobem skoro tam będzie oddzielać je PCV grubości powiedzmy 0.5 cm. Jeśli chodzi o wymiary to mamy 5 metra wysokość uzwojenia 16 cm średnica. Toroid średnica rury ( z której jest zrobiony ) to 11 cm natomiast zewnętrzna średnica toroidu to 36 cm.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Uzwojenie wtórne a Interupter jaka częstotliwość ?

Post autor: Mania-C »

żaden problem dla powiedzmy 70kV ;) w uproszczeniu - toroid działa jak kondensator wiec zbiera ładunek i jeśli nie zdąży jej oddać (rozładować się w miarę szybko) to odda ten ładunek na dole wraz z negatywnym cyklem fazy rezonatora."iskra" lecąca z toroida zawsze szuka najprostszej drogi dotarcia do ziemi wiec potencjał na dolnym końcu będzie na tyle wysoki by przebić powietrze wraz z rurką pcv i trafić w uzwojenie pierwotne docierając do ziemi. Oczywiście zniszczy po drodze półprzewodniki. Jak dobrze pamiętam to taka była teorja przeskoku miedzy uzwojeniami jeśli nie to zawsze ktoś coś tu do powie :) w kazdym bądź razie rurki nie zatrzymują tego "efektu" :)
prociomen007
Posty: 91
Rejestracja: 4 lut 2012, 17:01

Re: Uzwojenie wtórne a Interupter jaka częstotliwość ?

Post autor: prociomen007 »

Yhym rozumiem. Ale to jesteście pewni że ten toririd jest za duży? Liczyłem niby jego parametry w jakimś programie i on je przepuszczał. Tutaj rysunek poglądowy wymiarów:
tesla.png
bbb.png

i cała cewka oraz mocowanie toroidu. ( to moja pierwsza tesla więc proszę o wyrozumiałość )
20130511_204145.jpg
20130511_204154.jpg
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Uzwojenie wtórne a Interupter jaka częstotliwość ?

Post autor: Mania-C »

Rozumiem ze to twoja pierwsza konstrukcja :)
Tak nie zakładaj toroida. Przyjeło sie ,że minimum na ktore mozesz sobie pozwolić to ostatni zwój na rownej wysokości z dolną krawędzią toroida. Schodząc niżej rysykujesz nadpaleniem nadpaleniem zwoi.

Czy przebije hmm wiesz to zjawisko jest dość skomplikowane generalnie chodzi o dystans miedzy zwojami i moim zdaniem dobrze zrobiłeś ze założyłeś 2cm odstęp od krawędzi wtornego. Mozna było by sprobować podnieść toroida i umieścić na nim dość nisko punkt przebicia o dość szpiczastym wyglądzie. Ale czy to wystarczy, niewiem, moze.

Przy pierwszych uruchomieniach monitoruj prąd pobierany z sieci trzymaj sie granicy absolutne maximum 10A (bezpieczniej do 8A) wiecej irfp460 nie pociągnie w trybie CW. To dość partyzancji sposob ale jesli ktoś niema oscyloskopu to moze uratować konstrukcjie przed zniszczeniem.

Filmik Kaziera - na koncu masz pokazany flashover czyli przebicie miedzy uzwojeniami ;)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 6fYlV0VWP4[/youtube]


Pozdrawiam
prociomen007
Posty: 91
Rejestracja: 4 lut 2012, 17:01

Re: Uzwojenie wtórne a Interupter jaka częstotliwość ?

Post autor: prociomen007 »

No i dzisiaj dotarł rdzeń do GDT ( materiał 3E6 ). AL powyżej 13 tys. Nawinąłem na to drutem średnicy 1 mm 15 zwoji 3 razy. Wychodzi to jakby 3 druty leżały obok siebie równolegle i były nawinięte na toroid. Pytanie moje czy tak wykonany GDT zadziała prawidłowo?
20130517_174443.jpg
20130517_174437.jpg
PS. Drut oczywiście emaliowany.

A i czy dysponując oscyloskopem jest jakiś sensowny sposób sprawdzenia czy działa należycie?
ODPOWIEDZ