SSTC uzwojenia

Półprzewodnikowa cewka Tesli (ang. Solid State Tesla Coil). W odróżnieniu od klasycznego transformatora Tesli iskrownik został zastąpiony obwodem elektronicznym dzięki czemu do pracy nie wymaga wysokiego napięcia.
Bluemini
Posty: 2
Rejestracja: 28 sty 2016, 12:33

SSTC uzwojenia

Post autor: Bluemini »

Witam, Mam pytanie odnośnie uzwojenia. Wykonałem już jedną działającą cewkę ale bazowałem na parametrach z internetu. Czy może mi ktoś wytłumaczyć jakie są zależności wielkości uzwojenia wtórnego? Czy to zależy od mocy czy od innych parametrów? Dodam, że przyszło mi na myśl zbudować sobie taką bardzo małą tesle stąd to pytanie.

Kolejnym pytaniem, korzystając z okazji, jest to z czego wynika tak duże zwiększenie napięcia. W klasycznych cewkach wynika to z zasady zachowania energii dla kondensatorów, tylko nie wiem jak jest w półprzewodnikowych. Gdzieś czytałem że w pierwotnym wogóle nie musi być kondensatorów a i tak będzie działać bo muszą tylko "odfiltrować składową stałą" (jeśli to mógłby mi ktoś rozwinąć bardzo bym był wdzięczny). Więc z czego wynika to zwięszenie napięcia? Z samej przekładni?
Bluemini
Posty: 2
Rejestracja: 28 sty 2016, 12:33

Re: SSTC uzwojenia

Post autor: Bluemini »

Nikt nic? Chociaż jakiś link, cokolwiek
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: SSTC uzwojenia

Post autor: Mania-C »

Witam
Na prawdę w dużej ilości tematów na forum przewija sie wątek nr1 dużo byś się nauczył czytając wszystkie tematy SSTC. I wbrew pozorom nie jest ich aż tak zatrważająca ilość.

W pytaniu nr 1 pytasz o stosunki wysokość do średnica ? Dla sstc jak dobrze pamiętam 4 czyli średnica podstawy x 4 daje wysokość.
Dlaczego 4ry to jest dość skomplikowane ale bierzemy pod uwagę impedancje jaką tworzymy (doziemnie) i dobroć. oczywiście można zrobić inne proporcje np dla dużych cewek ten stosunek jest bliższy liczbie 3 ale zawsze należy się kierować tym aby nasza cewka miała magiczne 50k impedancji.
więcej info chociażby tu: http://kaizerpowerelectronics.dk/tesla- ... dary-coil/

Co do pytania nr2 delikatnie nie rozumiem o co pytasz ? kondensator niema nic wspólnego z zwiększaniem napięcia a zupełnie nie wiem jak odzwierciedlić do tego zasady zachowania energii. Ok wiadomo że energia dostarczona nie wyparuje magicznie z układu, wiadomo tez ze cześć z niej zostanie zamieniana na inny rodzaj energii ale jak dla mnie to jest jak zdanie w stylu "napije sie rurą od wody" gdzie rura to tylko medium transmisji dla wody. Wiec docelowo powinniśmy mówić że część energii zostanie zamieniona na elektromagnetyczną i będzie odebrana przez 2gą cewkę znajdującą się w tym polu a ilość energii zależna będzie od stopnia sprzężenia tych dwóch uzwojeń.
Nie wiem czy trafiłem odpowiedzią bo jak pisałem powyżej nie rozumiem pytania.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lodzik1990
Posty: 316
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:33
Lokalizacja: GG 28328507 T:796782195

Re: SSTC uzwojenia

Post autor: lodzik1990 »

http://teslacoil.republika.pl/ - po lewej stronie: Teoria
Wykonam uzwojenia wtórne na dowolny wymiar od 0.125mm.
lodzik1990@gmail.com / BBM: 2C163574
ODPOWIEDZ