SSTC nie działa

Półprzewodnikowa cewka Tesli (ang. Solid State Tesla Coil). W odróżnieniu od klasycznego transformatora Tesli iskrownik został zastąpiony obwodem elektronicznym dzięki czemu do pracy nie wymaga wysokiego napięcia.
DarthSidious
Posty: 48
Rejestracja: 13 cze 2019, 13:34

Re: SSTC nie działa

Post autor: DarthSidious »

Yuri pisze:A dokładny model tranzystorów w mostku? A także diod przy nich?
IRFP450A, diody szybkie (FES16JT), schotky (STPS 30L30CT), diody bramkowe (1N5822)
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 762
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: SSTC nie działa

Post autor: Yuri »

No cóż, rzeczy dzieją się tu straszne.
Modele elementów są OK - ew. tranzystory mogą być podrobione i się dziwnie zachowywać, jest to możliwe. Gdzie kupowałeś?
Martwi mnie dość mocno zniekształcone wypełnienie. Możesz spróbować podmienić HC14 żeby wyeliminować ewentualność jego uszkodzenia. Feedback z antenki? Jak ona wygląda i jest umiejscowiona?
Jest HV na rezonatorze? Częstotliwość wzbudzenia z grubsza zgodna z teoretyczną?
Na jakich wartościach rezystorów bramkowych stanęło?
Jak wygląda przebieg od razu za HC14 i bezpośrednio na wyjściach driverów MOSFET?
Zworka JP1 otwarta?
DarthSidious
Posty: 48
Rejestracja: 13 cze 2019, 13:34

Re: SSTC nie działa

Post autor: DarthSidious »

Tranzystorki dostałem od osoby która prawdopodobnie kupowała je w TME. Zworka otwarta (generatora tego używałem podczas testów bez rezonatora). Feedback z antenki około 30cm od rezonatora. Rezystory bramkowe 15 Ohm. Jest HV na breakpoincie. Przebieg za HC14 jes dobry więc wydaje mi się że jest w porządku...
Załączniki
HC14
HC14
Bezpośrednio za driverami
Bezpośrednio za driverami
Antenka (niebieski przewód zagięty)
Antenka (niebieski przewód zagięty)
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 762
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: SSTC nie działa

Post autor: Yuri »

OK, mierzyłeś bezpośrednio na wyjściu driverów, przed kondensatorem sprzegającym GDT?

Nie widać zaburzonego wypełnienia na HC14, ale przebiegu driverów wyglądają kiepsko, bardzo kiepsko. Spróbuj poprawić odprzęganie dla nich i połączenia zasilania.

Na jakim rdzeniu masz GDT? Ile zwojów? Napięcie zasilania driverów?
DarthSidious
Posty: 48
Rejestracja: 13 cze 2019, 13:34

Re: SSTC nie działa

Post autor: DarthSidious »

Tak, bezpośrednio na nóżce driverów. Po za kondensatorami odsprzęgającymi w schemacie dodałem w tym celu tantale dodatkowo. Rdzeń GDT jest na TX32/19 3E25, jest na nim 13 zwojów. Napięcie zasilania to 15V.
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 762
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: SSTC nie działa

Post autor: Yuri »

Szybkie obliczenie sugeruje że GDT nie powinno się nasycać.

Odprzęganie driverów jest bardzo ważne i layout ma duże znaczenie. Daj kondensatory MLCC, dajmy na to 100n+4.7uF tak blisko pinów scalaka jak się da. Najlepiej od razu od spodu żeby zmniejszyć indukcyjności pasożytnicze. Zobacz czy coś się zmieni.
DarthSidious
Posty: 48
Rejestracja: 13 cze 2019, 13:34

Re: SSTC nie działa

Post autor: DarthSidious »

Po miesiącu nieaktywności odkopuję. Dodałem MLCC 10nF oraz ceramika 100nF od spodu scalaka, były też tantale, monolity oraz zwykle elektrolity i przebiegi na wyjściu bezpośrednio z driverów prezentują się w zasadzie tak samo. Poprawiłem też zasilanie.
Załączniki
UCC37322
UCC37322
UCC37321
UCC37321
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 762
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: SSTC nie działa

Post autor: Yuri »

Wygląda obecnie w miarę symetrycznie. Dalej masz zwarcia skrośne?
DarthSidious
Posty: 48
Rejestracja: 13 cze 2019, 13:34

Re: SSTC nie działa

Post autor: DarthSidious »

Wykonałem pomiary po zmianach bez żadnego obciążenia przy 15V oraz 22V i oscylogramy prezentują się następująco.
Załączniki
Prawy tranzystor
Prawy tranzystor
Lewy tranzystor
Lewy tranzystor
Pomiar prądu przy 15V
Pomiar prądu przy 15V
Prawy tranzystor przy 22V
Prawy tranzystor przy 22V
Pomiar prądu przy 22V
Pomiar prądu przy 22V
DarthSidious
Posty: 48
Rejestracja: 13 cze 2019, 13:34

Re: SSTC nie działa

Post autor: DarthSidious »

Pomiary napięcia przy pracy tranzystorów bez obciążenia wykonałem za pomocą bocznika bo zwykły miernik okazał się być niedokładny i maxymalny pobór prądu mostka wynosi 20mA przy największym wypełnieniu. Na cewke podałem sygnał z generatora 400kHz. Wygląda na to że w stanie jałowym mostek pracuje dobrze.
Załączniki
Oscylogram z szyny zasilającej
Oscylogram z szyny zasilającej
DarthSidious
Posty: 48
Rejestracja: 13 cze 2019, 13:34

Re: SSTC nie działa

Post autor: DarthSidious »

Dokonałem dalszych pomiarów i wyniki nie są zbyt zadowalające. Dodam że takie cuda dzieją się po zapięciu rezonatora. Już nie wiem co może być przyczyną :mrgreen:
Załączniki
G-S lewy tranzystor
G-S lewy tranzystor
D-S lewy tranzystor
D-S lewy tranzystor
G-S prawy tranzystor
G-S prawy tranzystor
DarthSidious
Posty: 48
Rejestracja: 13 cze 2019, 13:34

Re: SSTC nie działa

Post autor: DarthSidious »

Dokładam kolejne oscylogramy podczas pracy cewki z rezonatorem przy 22V. Wygląda to conajmniej niepokojąco.... Jakieś sugestie? Wybaczcie że tak ciągle podsyłam odpowiedzi do posta :p
Załączniki
UCC37321
UCC37321
UCC37322
UCC37322
74HC14
74HC14
ODPOWIEDZ