Thor napisał(a):
[
Wracając do sterowania podobnego do IR2153 to lepiej użyć (ale to moje podejrzenie) jakiegoś CD4047 bez wbudowanych czasów martwych i sygnał podawać na drivery jak UCC37322/321 z interupterem i przy 24V to można bezpośrednio bez GDT do tranzystorów podpiąć..........
Ale jeśli ma to być sstc to chyba najlepiej zrobić to na sprzężeniu zwrotnym, chyba że cewka ma sztywno generować częstotliwość bez względu na jej efektywność...
Tylko na sprzężeniu zwrotnym.
Jeżeli wykorzystasz scalony driver półmostka bez narzuconego absurdalnego czasu martwego (heh, sam kiedyś chciałem wykorzystać takie dziadostwo jak ten IR, kiepski pomysł) i dodasz przed nim regulowaną linię opóźniającą w celu ustawienia czasu martwego, to jest nawet sens. Ale, ma następujące wady:
-Bootstrap generalnie jest kapryśny i niezbyt stabilny. Można sytuację poprawić stosując drugi, izolowany galwanicznie zasilacz (tak jak to opisał Slu na forum).
-Takie scalaki wprowadzają znaczne opóźnienie (kilkaset nanosekund), co pogarsza synchronizację z rezonansem i utrudnia życie kluczom.
-Niska wydajność prądowa i (zazwyczaj) obudowa o kiepskim odprowadzaniu ciepła mogą być problemem przy pracy z wyższymi częstotliwościami.
-Brak izolacji galwanicznej - cała elektronika drivera jest połączona z siecią (co ma oczywiste konsekwencje) plus jak "pójdzie" klucz może pociągnąć za sobą resztę elektroniki...
Thor napisał(a):
Ciekaw jestem czy te sstc na topologii podobnej do push pull dużo bardziej mogą być wydajne od standardowych sstc na 24V na półmostku bądź pełnym mostku? Ciekaw jestem jakie tranzystory się tutaj najlepiej spisują...
Od półmostka może mieć trochę lepsze osiągi przy tak niskich napięciach (pomijając gorsze warunki pracy kluczy), ale z pełnym raczej nie ma szans.
IRFP460 napisał(a):
Znalazłem jeszcze taki ciekawy schemat na TL494:
Jako wzmacniacz klasy D do modulacji zasilania mostka? Nawet by uszło, chociaż przydałby się lepszy filtr wyjściowy (ogólnie prymitywna implementacja).