SSTC modulowana dźwiękiem

Półprzewodnikowa cewka Tesli (ang. Solid State Tesla Coil). W odróżnieniu od klasycznego transformatora Tesli iskrownik został zastąpiony obwodem elektronicznym dzięki czemu do pracy nie wymaga wysokiego napięcia.
mipat
Posty: 3
Rejestracja: 19 lut 2017, 12:44

SSTC modulowana dźwiękiem

Post autor: mipat »

Witam, to mój pierwszy post na tym forum. Bawię się trochę HV i do tej pory zbudowałem generator marxa i kilka innych małych projektów. W chwili obecnej posiadam głośnik plazmowy - działa na takiej zasadzie że jak podepnę sygnał audio z np. laptopa to pojawią się ciągłe wyładowania w postaci szumu nawet kiedy nie włączę dźwięku. Kiedy odtwarzam dźwięk głośnik zaczyna ładnie grać. Głośnik kupiłem, nie robiłem go sam. I teraz pytanie. Czy da się ten głośnik łatwo przerobić tak aby wyładowania pojawiały się w rytm muzyki?

Ew. drugie pytanie raczej do działu giełda: czy ktoś posiada działającą cewkę tesli modulowaną dźwiękiem MIDI i chciałby to sprzedać? Albo zbudować na zlecenie?

Kolejna ewentualność jeśli dwóch powyższych nie uda się zrealizować, czy ktoś może wypożyczyć odpłatnie na okres ok. 4 tyg taką działającą cewkę (wyładowania w rytm muzyki)?

/Michał
o900
Posty: 50
Rejestracja: 15 lis 2010, 12:54

Re: SSTC modulowana dźwiękiem

Post autor: o900 »

Pierwszy problem zapewne dało by sie rozwiązać za pomocą ekranowania przewodu podającego sygnał audio, plus dodanie filtru lub chociaż samego rezystora(100-3kOhm) w szereg sygnału audio, tak aby eliminować szumy. Chyba że kupiłeś jakieś chińskie nie-wiadomo-co, gdzie raczej nic nie zdziałasz.
Drugi i trzeci punkt odradzam, tu ludzie cenią się nie wiadomo z czego i dlaczego :) żart :) ale handli z ludźmi od nas odradzam :p Chyba że ktoś coś che raz w życiu postąpić uczciwie :) Nie mówie o wszystkich ale to co widziałem to mówie że lepiej samemu zrobić, albo dać znajomemu który umie. Jeden wyjątek Lodzik robi dobre uzwojenia wtórne.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: SSTC modulowana dźwiękiem

Post autor: Mania-C »

Witam Nowego fana HV

Nie wszystkie głośniki plazmowe da się przerobić w tak prosty sposób musiał byś podesłać schemat na forum.

sprostuje tylko powyższą wypowiedź o handlu. Tu chodzi o bezpieczeństwo wiec nie wiem "kto jak robi i za ile" ale przynajmniej ja nie mam żadnej podstawy by ufać niezłomnie drugiej osobie będącej po drugiej stronie kabla ethernetowego ;P Dlatego wypożyczenia czy sprzedaż raczej nie przejdzie.
Podejrzewam że znaczna większość cześć forum podąża tym tokiem.

Pozdrawiam
mipat
Posty: 3
Rejestracja: 19 lut 2017, 12:44

Re: SSTC modulowana dźwiękiem

Post autor: mipat »

@Mania-C a kolega nie ma takiej działającej tesli sterowanej midi? Widzę że masz duże doświadczenie tutaj na forum, może mógłbyś wypożyczyć odpłatnie? Ja nie mam obecnie czasu na własną budowę (dwie małe córki w domu) i mało mam czasu na nowe zabawy, już brakuje mi czasu na inne zajęcia. A jaki jest orientacyjny koszt budowy niedużej QCW? W 1 tys zł się zmieszczę?
mipat
Posty: 3
Rejestracja: 19 lut 2017, 12:44

Re: SSTC modulowana dźwiękiem

Post autor: mipat »

Próbowałem w lutym spróbuję i teraz: kupię działającą cewkę tesli sterowaną midi, nie dużą. Mam budżet na to ok 1 tys zł. Ktoś chętny sprzedać swoją? Może ma ktoś niepotrzebną bo zbudował np. większą. Proszę pisać na priv. Ew. odpłatnie wypożyczę. Ew. zlecę budowę.
ODPOWIEDZ