Single Mosfet TC i porady do cewki na półmostku

Półprzewodnikowa cewka Tesli (ang. Solid State Tesla Coil). W odróżnieniu od klasycznego transformatora Tesli iskrownik został zastąpiony obwodem elektronicznym dzięki czemu do pracy nie wymaga wysokiego napięcia.
IRFP460
Posty: 203
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:23

Re: Single Mosfet TC i porady do cewki na półmostku

Post autor: IRFP460 »

Siwykrzywy pisze:
DSC_2063.JPG
Na antenę podaje sygnał 200khz 50/50, pół mostek zasilam 20V na wyjściu dałem żarówkę która świeci najjaśniej przy 10V.
Mało widać, od tego generatora sygnału musi być wspólna masa i sygnał bezpośrednio do antenki. I na zdjęciu zdaje się że wyświetlacz pokazuje 20.0 a nie 200, ale może mi się zdaje.
Siwykrzywy pisze: Ogólnie tylko na jednym irfie da się zobaczyć pseudo kwadrat (wygląda prawie jak sinusoida) ze szpilami aż pod sufit. Także nie sądzę żeby dało się z tego coś powiedzieć. Nastomiast drugi irf nie pokazuje juz nic sensownego.
Więc jeden z problemów jest między GDT a bramką IRFA. Albo rezysor bramkowy lub dioda domykająca uszkodzone, albo zimny lut, albo ewentualnie IRF walnięty....
Jaki pobór prądu?
Jeśli IRF walnięty to powinien być duży, jeśli natomiast się nie otwiera wcale bo zimny lut czy coś to mały.
Siwykrzywy pisze:Zatanawiam się czy to co ostatnimi dniami robię to nie jest nałogowe marnowanie czasu :D
Jak ja odpaliłem swoją Teslę na 230V to Ty też wkońcu odpalisz....
Siwykrzywy
Posty: 88
Rejestracja: 13 gru 2015, 12:41

Re: Single Mosfet TC i porady do cewki na półmostku

Post autor: Siwykrzywy »

To akurat co odczytałeś to napięcie którym zasilam pół mostek. A generator podpinam masa i + do anteny i tyle. Spójrz na antenę, zobaczysz. Sprawdzę wszystko jutro jeszce raz i napiszę co i jak.
No musi musi. Utknąłem w jednym punkcie i stoję 2 miesiące.
IRFP460
Posty: 203
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:23

Re: Single Mosfet TC i porady do cewki na półmostku

Post autor: IRFP460 »

Siwykrzywy pisze:To akurat co odczytałeś to napięcie którym zasilam pół mostek. A generator podpinam masa i + do anteny i tyle. Spójrz na antenę, zobaczysz. Sprawdzę wszystko jutro jeszce raz i napiszę co i jak.
No musi musi. Utknąłem w jednym punkcie i stoję 2 miesiące.

Tam masz dwa kabelki podłączone do anteny - czarny i biały - o co chodzi? Może już się czepiam i jest późno, ale jak masz od generatora sygnału wyjscie masy i sygnału, to masę dajezs na wspólną masę, a sygnał na antenkę...
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 762
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Single Mosfet TC i porady do cewki na półmostku

Post autor: Yuri »

No właśnie ja też tak patrzę i się zastanawiam, czy Ty podłączyłeś i masę i wyjście generatora razem do anteny..? Toż to zwarcie jest, jak ma działać? :P

Masa generatora ma iść do masy drivera, wyjście sygnałowe generatora do anteny...

Rezystor o którym mówiłem to rezystor kilkaset omów połączony równolegle do uzw. pierwotnego GDT. Ma on pomagać rozładować zgromadzoną w rdzeniu energię. Często nie jest wymagany, ale czasem jednak istnieje potrzeba jego dodania.

Potwierdź jak masz podłączony generator i pokażże przebiegi D-S i G-S kluczy (obraz wyraża więcej niż tysiąc słów). ;)
Siwykrzywy
Posty: 88
Rejestracja: 13 gru 2015, 12:41

Re: Single Mosfet TC i porady do cewki na półmostku

Post autor: Siwykrzywy »

No dobra nie będę tego komentował :-D Wiedziałem że to zwarcie ale myślałem że jednak sygnał jakoś się wydostaje. No nieważne. Zrobię jak mówcie i pomiearze.
Zobaczę też jak będzie z tym rezystorem :-)
Siwykrzywy
Posty: 88
Rejestracja: 13 gru 2015, 12:41

Re: Single Mosfet TC i porady do cewki na półmostku

Post autor: Siwykrzywy »

Poprawiłem podłączenie i wkońcu Wyszedł kwadrat.
Ale gdy na wyjściu daje żarówkę i podpinam zasilanie 20V, to żarówka nie świeci MOSFETy się grzeją. Czy to oznacza źle sfazowane wyjścia GDT?
Oto oscylogramy:
Pierwszy irf
G-s 0,5us 0,5V
DSC_2091.JPG
D-s 1us 20mV
DSC_2092.JPG
Drugi irf
G-s 0,5us 0,5V
DSC_2093.JPG
D-s 1us 20 mV
DSC_2094.JPG
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Single Mosfet TC i porady do cewki na półmostku

Post autor: Mania-C »

:( dziłka 0,5V czyli masz positive peak 1,4V na bramce :/ albo coś z pomiarami jest nie tak albo gdzieś dalej lerzy problem


Pozdrawiam
IRFP460
Posty: 203
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:23

Re: Single Mosfet TC i porady do cewki na półmostku

Post autor: IRFP460 »

Jakie napięcie masz na VCC driverów MOSFET? Zmierz multimetrem, jedna końcówka do masy układu a druga do obudowy TC4422 (on tam ma VCC z tego co pamiętam).
Albo rzeczywiście źle podałeś podziałkę....
Siwykrzywy
Posty: 88
Rejestracja: 13 gru 2015, 12:41

Re: Single Mosfet TC i porady do cewki na półmostku

Post autor: Siwykrzywy »

VCC 14,75V
Powtorzyłem pomiary i było tak jak pisałem 0,5V.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Single Mosfet TC i porady do cewki na półmostku

Post autor: Mania-C »

sonda 1:10 ?
Siwykrzywy
Posty: 88
Rejestracja: 13 gru 2015, 12:41

Re: Single Mosfet TC i porady do cewki na półmostku

Post autor: Siwykrzywy »

Tak, 1x10. Zrobić pomiar na 1x1?
IRFP460
Posty: 203
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:23

Re: Single Mosfet TC i porady do cewki na półmostku

Post autor: IRFP460 »

Po prostu przemnóż przez 10 odczyty... jak użyjesz takiej sondy to są przeskalowane... i wyjdzie 14V....
Siwykrzywy
Posty: 88
Rejestracja: 13 gru 2015, 12:41

Re: Single Mosfet TC i porady do cewki na półmostku

Post autor: Siwykrzywy »

Dobrze, domyśliłem się.. Więc wszystko jest w porządku, tak? Co mogę teraz żeby poprawić przebiegi. I czy z przebiegów można zobaczyć czy GDT jest dobrze sfazowane??
Rezystory bramkowe mam 10Ohm
A i jeszcze pomiary G-s wykonane przy użyciu dwóch sond.
DSC_2095.JPG
I drugi przy zamianie wyprowadzeń GDT
DSC_2098.JPG
Zakładam że druga opcja jest tą gdzie wyjścia GDT są poprawnie sfazowane. Przyjrzyjcie się dzwonom.
Ostatnio zmieniony 24 sty 2016, 11:26 przez Siwykrzywy, łącznie zmieniany 1 raz.
IRFP460
Posty: 203
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:23

Re: Single Mosfet TC i porady do cewki na półmostku

Post autor: IRFP460 »

A przebieg na wyjściu mostka, czyli na żarówce?
Siwykrzywy
Posty: 88
Rejestracja: 13 gru 2015, 12:41

Re: Single Mosfet TC i porady do cewki na półmostku

Post autor: Siwykrzywy »

Przebiegi wyjścia na żarówkę, poza tym żarówka świeci, czyli były źle sfazowane wyjścia GDT, co sugerowałeś.
Sonda 1x1 Na wejściu mostka 20V Na wyjściu jest idealnie 10V
DSC_2101.JPG
DSC_2100.JPG
Czy jest jeszcze coś warte sprawdzenia oscyloskopem? Coś ważnego co mogłoby mieć wpływ na pracę, poza tym czy przebiegi G-s D-s są w porządku?
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 762
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Single Mosfet TC i porady do cewki na półmostku

Post autor: Yuri »

Podaj tylko jeszcze przebiegi D-S w obecnej konfiguracji.
IRFP460
Posty: 203
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:23

Re: Single Mosfet TC i porady do cewki na półmostku

Post autor: IRFP460 »

Przy odpalaniu pamiętaj by zrobić największy luz cewce, tzn. ustawić potencjometr czasu włączonego na małą wartość i potencjometr czasu wyłączonego na dużą wartość.
Mam nadzieje, że wiesz który to jest który...
W sumie to i tak widać nawet na tym parędziesiąt z rezonatorem po wyładowaniach.
I potem przy tym tym ustawieniu na 230V można testować, tylko przed podłączeniem 230V ODŁĄCZ CAŁKIEM OSCYLOSKOP !!! ...
Siwykrzywy
Posty: 88
Rejestracja: 13 gru 2015, 12:41

Re: Single Mosfet TC i porady do cewki na półmostku

Post autor: Siwykrzywy »

No to przebiegi ds w obecnej konfiguracji.
DSC_2112.JPG
DSC_2111.JPG
Telefon troszkę nie złapał obrazu w dwóch miejscach jak coś.
Jeden przebieg ma jakby przesuwającą się sinusoide tam gdzie w drugim jest idealnie prosta kreska.
Grzegorzm2121
Posty: 49
Rejestracja: 16 sty 2016, 12:13

Re: Single Mosfet TC i porady do cewki na półmostku

Post autor: Grzegorzm2121 »

Ja nie mam dużego doświadczenia z SSTC ale chyba zapominałeś o radiatorach na mosfetach.
Przy podłączeniu pierwotnego mogą się spalić. (Wiem ,że działają jako klucze ale warto dmuchać na zimne)
Siwykrzywy
Posty: 88
Rejestracja: 13 gru 2015, 12:41

Re: Single Mosfet TC i porady do cewki na półmostku

Post autor: Siwykrzywy »

Czyli mówicie żeby się nie bać i podłączyć 220?
Teraz odpaliłem sobie na 50V wyładowania 3 cm, ładnie w całym zakresie, pięknie się wzbudza.

P.S. No i właśnie podłączyłem, działa 15cm pioruny, ale jedna rzecz jest dziwna, chodzi i chodzi reguluje na całym zakresie częstotliwości i irfy wogóle nic ani trochę się nie grzeją, mają temperaturę pokojową.
Czy to jakiś żart? :-D
P.S. Pół godziny zabawy i pomyślałem, może dodam toroid i po prostu położyłem go na cewce i koniec uzwojenia połączony z długim breakpointem był tylko przełożony do konstrukcji toroidu. Dawało to prawie dwa razy większe wyładowania. Potem postanowiłem że stale połącze toroid i końcówkę. Po zlutowaniu, od razu spalił się bezpiecznik i zrobiło się przeczyszczenie półmostka z polprzewodników tylko zenerki zostały. Czy jest ktoś w stanie wytłumaczyć mi co się stało?
ODPOWIEDZ