Pomoc w projekcie SSTC

Półprzewodnikowa cewka Tesli (ang. Solid State Tesla Coil). W odróżnieniu od klasycznego transformatora Tesli iskrownik został zastąpiony obwodem elektronicznym dzięki czemu do pracy nie wymaga wysokiego napięcia.
Guiness
Posty: 4
Rejestracja: 31 lip 2012, 11:10

Pomoc w projekcie SSTC

Post autor: Guiness »

Hejo wszystkim! Jestem nowy, jestem zielony, początkuję, raczkuje XD

Mam taki oto schemacik SSTC i chciałbym się zapytać czy... o czymś nie zapomniałem, albo czegoś nie zje....psułem.
Innymi słowy czy zechcecie uratować mnie i części użyte do budowy tego projektu?
Wydaje mi się, że wszystko jest ok, ale wolę się upewnić zanim narysuję płytkę, wytrawię, zmarnuję laminat i elementy....

Dziękuję z góry za wszystkie odpowiedzi!
Pozdrawiam
Załączniki
Schemat
Schemat
admin

Re: Pomoc w projekcie SSTC

Post autor: admin »

Witamy na forum.

Schemat wygląda mi na zaczerpnięty z CTC-Labs i jest bezużyteczny. Na początek najlepiej było by przeanalizować SSTC kolegi c4r0, który to umieścił konkretny artykuł w Elektronice Praktycznej: http://ep.com.pl/files/1653.pdf i ewentualnie się na niej wzorować. Na schemacie jest pewien błąd, o którym była mowa w tym temacie: http://myhv.org/viewtopic.php?f=6&t=325
Guiness
Posty: 4
Rejestracja: 31 lip 2012, 11:10

Re: Pomoc w projekcie SSTC

Post autor: Guiness »

OoO! Czegoś takiego mi było potrzeba! Zabieram się do pracy! O bieżących postępach i ewentualnych pytaniach, problemach będę pisał w tym temacie!

Dzięki i pozdrowienia!
admin

Re: Pomoc w projekcie SSTC

Post autor: admin »

Masz jeszcze erratę do artykułu prosto od autora: http://forum.ep.com.pl/viewtopic.php?t=19956
frogger
Posty: 66
Rejestracja: 12 lip 2012, 09:04

Re: Pomoc w projekcie SSTC

Post autor: frogger »

Również witam na forum!

Jeżeli mogę jakoś pomóc/doradzić to proponowałbym uruchamianie układu z artykułu "Elektroniki Praktycznej" jaki zaproponował HVMAN za pomocą autotransformatora. Też wzorowałem się na tym schemacie i wiem, że na początku na tranzystorach IRF840 (takich jak w artykule) miałem duże problemy, aby układ pracował powyżej 200V. Kiedy miałem nawinięte uzwojenie pierwotne praktycznie na uzwojeniu wtórnym to powyżej 200V przebijało mi na pierwotne i leciał któryś z tranzystorów. Dopiero zastosowanie IRFP460 i uzwojenia pierwotnego nawiniętego na rurze 160 mm rozwiązało powyższy problem, ale myślę, że do tego jeszcze dojdziemy. Informuj na bieżąco o postępach, ciekaw jestem jak się uporasz z tym projektem :) . Pozdrawiam i życzę powodzenia!
ODPOWIEDZ