Polskie forum dyskusyjne poświęcone dziedzinie wysokich napięć, głównie transformatorom Tesli (SSTC, DRSSTC, VTTC, SGTC) oraz generatorom wysokiego napięcia.

Teraz jest 21 lut 2024, 12:46

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]Utwórz nowy temat Odpowiedz w wątku  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę   1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

PostNapisane: 2 sie 2010, 19:23 
Zakładam ten temat niejako motywator do skończenia budowy mojej SSTC (ang. Solid State Tesla Coil, pl. Półprzewodnikowa Cewka Tesli), która się ciągnie już niemal 2 lata :shock: Część podzespołów zakupiona była w wakacje w 2008, reszta plus części mechaniczne oraz zaprojektowana elektronika rok później, a teraz elektronika została poprawiona - rozdzielone sterowanie od części mocy. Wstępne założenia to był pół mostek i elektronika sterująca na jednej płytce, ale z racji tego, że otrzymałem trochę sampli tranzystorów itp. będzie to pełny mostek, ale po przetestowaniu sterowania najpierw na pół mostku.

Parametry SSTC (z głowy, dokładne zamieszczę później):

Uzwojenie pierwotne:
-~ 8 zwojów (wstępnie)

Uzwojenie wtórne:
-wymiary uzwojenia: 110 mm x 330 mm
-fi drutu: 0,20 mm
-frez: ~145 khz

Torus:
-fi 210 mm
-fi peszla: 50 mm

Zdjęcia i opisy dokumentujące dalszą pracę zamieszczę dopiero za tydzień. Na razie zdjęcie dające pogląd na przyszły wygląd zewnętrzny oraz schemat elektroniki (jeszcze z pół mostkiem).

Tagi: transformator tesli, cewka tesli, solid state tesla coil,Góra
  
 

 Tytuł: Re: [WIP] SSTC
PostNapisane: 2 sie 2010, 20:07 
***
Avatar użytkownika
Dołączył(a): 24.05.2010
Posty: 278
Lokalizacja: Jasło Rzeszów
Pochwały: 2
Zapowiada się całkiem ciekawie :D Z 8 zwojami nie radziłbym uruchamiać przy pełnej mocy, ale domyślam się, że to wiesz.
Proste pytania, jak zmieścisz całą elektronikę na tej malutkiej deseczce? będziesz dawał jeszcze jedno piętro? Uzyjesz części SMD czy zwykłych?
Czekam już z niecierpliwością na postępy pracy :D


Góra
   
 

 Tytuł: Re: [WIP] SSTC
PostNapisane: 2 sie 2010, 20:44 
Mam do wykorzystania docelowo IRFPS40N60, ale do testów IRFP460, wiec dla nich 8 może będzie za mało.

Co do miejsca to ja się zastanawiam co ja tam włożę bo pusto trochę ;d Co do części to montaż przewlekany.


Góra
  
 

 Tytuł: Re: [WIP] SSTC
PostNapisane: 2 sie 2010, 21:11 
Moderator
Avatar użytkownika
Dołączył(a): 07.04.2010
Posty: 397
Pochwały: 6
Troszkę mały ten radiatorek ... i czemu jeden ? preferuje niestosowanie przekładek w takich układach lepiej odizolować radiatory od siebie. To NE555 proponuje zastąpić TL494 - dużo lepszy do sstc jest interrupter który nie zmienia wypełnienia przy zmianie częstotliwości. Stabile proponuję podłączyć każdy osobno do mostka - po co obciążać stabilizator 12V tym co pobierasz z 5V ? Obowiązkowo przed i za stabilizatorem kondensator 100n (na schemacie niema więc na wszelki wypadek przypominam ;) ) 1000uF za stabilizatorem to nie jest dobry pomysł lepiej dać 4700 albo nawet 6800 przed a za góra 220u i oczywiście 100n i 1u do 10u przy każdym scalaku bo widzę tylko przy TC a przy reszcie tylko 100n. Poza tym bardzo ładna cewka będzie :D


Góra
   
 

 Tytuł: Re: [WIP] SSTC
PostNapisane: 2 sie 2010, 21:22 
Radiator ma 80x80x35 i miał być do pół mostka na IRFP460, aktualne plany są inne oczywiście i radiator wymieniony zostanie na większy. Ogólnie zdjęcie jest z 2009 roku ; ). Co do interruptera, jest jaki jest, to tylko wbudowany na płytce sterującej, na niej jest też wejście dla zewnętrznego, prawdopodobnie na toslinku będzie sterownie z np atmegi (będzie trzeba w metalową obudowę dać oczywiście).

Co do stabilizatorów, fakt, myślałem o tym, ale myślę, ile to 74hc14 potrzebuje i zostało jak jest. Chociaż sekcja zasilania i tak do przeprojektowania, więc wezmę pod uwagę ; )


Góra
  
 

 Tytuł: Re: [WIP] SSTC
PostNapisane: 11 sie 2010, 17:01 
***
Avatar użytkownika
Dołączył(a): 24.05.2010
Posty: 278
Lokalizacja: Jasło Rzeszów
Pochwały: 2
Jak tam postępy? bo nie mogę się już doczekać, żeby zobaczyć jak działa:D


Góra
   
 

 Tytuł: Re: [WIP] SSTC
PostNapisane: 11 sie 2010, 18:55 
Chwilowo mam wielki bur... znaczy robię porządek generalny w pokoju :) Rysuje także w 3D jeden z wariantów wyglądu, ale prawdopodobnie już na następną SSTC (a może i małą DRSSTC).

Elektronikę po namysłach nieco zmienię, zamiast NE555 zastosuje jednak TL494 z racji wygody m.in. modulowania dźwiękiem. W tej cewce zostanę jednak przy pół mostku. Jutro jadę też do Castoramy kupić taśmę Al na torus i elementy do nawijarki.


Góra
  
 

 Tytuł: Re: [WIP] SSTC
PostNapisane: 12 sie 2010, 19:50 
Miałem trochę więcej czasu i zrobiłem taki wstępny model kolejnej po tej SSTC. A teraz aktualnie pracuje nad nową płytką PCB, jutro więc na zakupy po wytrawiacz no niestety mi się skończył. Jak dobrze pójdzie to na weekend będę już lutował elektronikę.Góra
  
 

 Tytuł: Re: [WIP] SSTC
PostNapisane: 12 sie 2010, 20:00 
Podstawa tej cewki przypomina dolną część kolumny głośnikowej jeśli chodzi o te szpikulce.


Góra
  
 

PostNapisane: 14 sie 2010, 16:40 
Szczerze to właśnie mnie to zainspirowało :)

A prace trwają, wykończona została obudowa, wykonane kołpaki sklejkowe do torusa (bejcowanie + woskowanie), korki wewnętrzne do pierwotnego (końce uzwojeń będzie wchodzić do środka rury, ale będą nad tymi korkami, do tego zewnętrzne korki już z terminalami). Zaraz wrzucę foto z postępu prac.


Góra
  
 

PostNapisane: 14 sie 2010, 18:54 
Nie waż się przepuszczać drucików przez wnętrze uzwojenia wtórnego!!. ponieważ to grozi przepaleniem się uzw. wtórnego.


Góra
  
 

PostNapisane: 14 sie 2010, 19:27 
Wyobraź sobie, że prowadzisz końcówki na zewnątrz, po korku do torusa. A teraz wydłużasz rurę i dajesz drugi korek - wychodzi na to samo, a drut ukryty.


Góra
  
 

PostNapisane: 18 sie 2010, 16:24 
Przed chwilą skończyłem nawijać uzwojenie wtórne, została też położona pierwsza warstwa lakieru poliuretanowego. Nawijanie na prowizorycznej nawijarce, napęd pożyczony z maszyny do szycia.

Jutro dalsze lakierowanie (prawdopodobnie do końca tygodnia) oraz wykonanie elektroniki.P1070322-2.jpg


Góra
  
 

PostNapisane: 20 sie 2010, 17:41 
Do tej pory został wykonany torus, uzwojenie wtórne zyskało 5 warstw i będzie lakierowane do końca tygodnia. Do tego czasu też zostanie wykonana i przetestowana elektronika oraz umieszczona w obudowie.


Góra
  
 

PostNapisane: 22 sie 2010, 22:58 
Dzisiaj skończyłem lutować sterownik, wygląda na to że działa, przynajmniej interrupter został sprawdzony. Jutro dalsze testy z generatorem, do tego skończenie części mocy i cóż, chyba czas zacząć montaż całości :) Wtórne będzie musiało trochę poczekać, jutro zostanie nałożona ostatnia 10 warstwa i w środę myślę, że już odpalę tesle.Góra
  
 

PostNapisane: 23 sie 2010, 19:49 
Do tej pory został zrobiony półmostek widoczny na zdjęciach. Jeszcze spróbuję dzisiaj przetestować całą elektronikę. Myślałem, że zrobię nieco więcej, ale sprzątanie i cięcie/wiercenie płytki musiałem odłożyć z uwagi na to, że lakieruję wtórne w tym samym pomieszczeniu.Góra
  
 

PostNapisane: 24 sie 2010, 23:23 
Dzisiaj przetestowałem elektronikę na generatorze, wszystko wydaje się OK. Zostało ukończone także wtórne, ale nie obyło się bez problemów, urwane obydwie końcówki uzwojenia. Zostały poprawione i zaizolowane, mam tylko nadzieję, że wyczerpałem limit pecha :) Jutro montaż końcowy i uruchomienie. Dzisiaj już nic nie dotykam :D


Góra
  
 

PostNapisane: 25 sie 2010, 22:10 
Panie hvman : kondensatory na pół mostku nie lepiej było by wymienić na 680nF?. Nie wiem co to zmieni ale zawsze jest pewność ,że zastosowało się takie elementy jak widnieją na schemacie.

hvman napisał(a):
Dzisiaj przetestowałem elektronikę na generatorze, wszystko wydaje się OK. Zostało ukończone także wtórne, ale nie obyło się bez problemów, urwane obydwie końcówki uzwojenia. Zostały poprawione i zaizolowane, mam tylko nadzieję, że wyczerpałem limit pecha :) Jutro montaż końcowy i uruchomienie. Dzisiaj już nic nie dotykam :D
Druciki trzeba było nożem skrobać z lakieru. płomień z zapalniczki jest złym rozwiązaniem przy cienkich drucikach i dlatego się one urywają gdyż miedz się przepala.


Góra
  
 

PostNapisane: 25 sie 2010, 23:01 
470nf czy 680nF, żadna różnica akurat tutaj.

A co do uzwojeń, to sprawa wyglądała nieco inaczej. Jedno urwane przy wciskaniu wewnętrznego korka (coś się przesunęło i drut zaklinował się w rowku), a drugie to sam uciąłem (sugerując się długością końcówki) bo w tej samej dziurze była pozostałość bo wcześniejszej próbie nawinięcia wtórnego.

Teslę odpalam jutro, dzisiaj jestem zbyt zmęczony aby kontynuować (zostało tylko nawinąć pierwotne na wtórne).


Góra
  
 

PostNapisane: 26 sie 2010, 20:33 
Tesla została ukończona :D

Nie obyło się co prawda bez problemów, ale winowajcą było źle nawinięte pierwotne i problem z anteną. Udało się ja odpalić po poprawieniu uzwojenia i postawieniu obok całej elektroniki. Po złożeniu działała jako tako, ale antena nadal dawała o sobie znać, dalszą zabawę (przez to brak filmu i zdjęć) musiałem przerwać - pierwotne (12 zwojów) było nawinięte na folii polietylenowej o grubości 1,5mm i wysokości 13cm i pojawiały się wyładowania ślizgowe, plus jedno spore które nadtopiło izolację górnego zwoju pierwotnego i sama folię. Uzwojenie wtórne zostało nietknięte. Prawdopodobnie będę się musiał postarać o rurę na pierwotne (160 tylko, ale obawiam się, że trochę za duża odległość będzie między uzwojeniami).

Wyładowania jakie udało mi się osiągnąć to max 30 cm, średnio jest 25-27cm.

Góra
  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w wątku  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę   1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


cron


Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO