Pierwsza tesla pytania/problemy/postępy z budowy

Półprzewodnikowa cewka Tesli (ang. Solid State Tesla Coil). W odróżnieniu od klasycznego transformatora Tesli iskrownik został zastąpiony obwodem elektronicznym dzięki czemu do pracy nie wymaga wysokiego napięcia.
prociomen007
Posty: 91
Rejestracja: 4 lut 2012, 17:01

Pierwsza tesla pytania/problemy/postępy z budowy

Post autor: prociomen007 »

Nie tak dawno zabrnąłem na te forum w poszukiwaniu wiedzy rad i wsparcia ponieważ wpadł mi do głowy szalony pomysł budowy generatora tesli. Na początku kombinowałem z standardową konstrukcją jednak za waszymi radami szczególnie Dżejwor'a (dla którego ukłony i podziękowania) wybór pad na cewkę półprzewodnikową. Jeśli ktoś ma podobne rozterki co wybrać na początek to może ośmielę się przedstawić argumenty które mnie przekonały. Na starcie warto przeanalizować swoją wiedzę i koszty. A te są naprawdę nie małe przy większych projektach. Dżejwor w swojej największej konstrukcji (którą chwali się na forum ;-) ) używa tranzystorów które dają radę z 200A gdzie koszt takiego maleństwa waha się w granicach 200zł. Więc jeśli kupimy sobie 4 sztuki do falownika i upalimy dwa na starcie (przez omyłkę albo niewiedzę )nie będzie nam miło. W swojej konstrukcji zacząłem od projektowania falownika. Problem niestety jest z częściami. Ciężko znaleźć komplet w jednym sklepie. A zamawiać specjalnie np. kondesataror za 5zł + 15 zł (przesyłka ) nie uśmiecha mi się zbytnio . Kombinowałem więc żeby dobrać coś co znajdę w jednym miejscu. Moja aktualna koncepcia opiera się o sklep: http://www.soltronik.pl/ i jest to konfiguracja:

- IRFP460 500V 25A 0.27R tranzystor N-Channel
- dioda prostownicza - STTA506F 600V,5A,20nS
- BYV133 2xSB-D 45V,20A dioda schottky
- 18V,1.3W dioda zenera

Mam jednak problem z kondensatorami. Szukam 10uF oraz 2000uF na napięcie 400V. I niestety chyba będę musiał kombinować.

Prosił bym was o radę co myślicie o tym komplecie. Powiedzcie również jakie "kondy" najlepiej zastosować, może macie namiar na sklep?
Ewentualnie może ktoś ma namiar na sklep gdzie kupię wszystko nie koniecznie taką konfigurację?
admin

Re: Pierwsza tesla pytania/problemy/postępy z budowy

Post autor: admin »

Jeśli chodzi o tranzystory i diody (byle nie prostownicze i zenera ; )) to spróbuj zamówić sample na Vishay.com, osobiście kupowałem tam bardzo dawno temu i nie wiem jak jest obecnie z przesyłką do Polski.

Rdzeń do GDT można kupić na allegro po przystępnych cenach od użytkownika: http://allegro.pl/show_user.php?uid=1929816

A co do kondensatorów, do czego potrzebujesz akurat takich?
Awatar użytkownika
lodzik1990
Posty: 316
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:33
Lokalizacja: GG 28328507 T:796782195

Re: Pierwsza tesla pytania/problemy/postępy z budowy

Post autor: lodzik1990 »

Prawie wszystkie elementy kupisz w TME.
Wykonam uzwojenia wtórne na dowolny wymiar od 0.125mm.
lodzik1990@gmail.com / BBM: 2C163574
prociomen007
Posty: 91
Rejestracja: 4 lut 2012, 17:01

Re: Pierwsza tesla pytania/problemy/postępy z budowy

Post autor: prociomen007 »

O rzeczywiście tan sklep www.tme.eu to prawdziwe cudo. Co do kondensatorów potrzebuje ich do pełnego mostka. Tyle że teraz jak tak patrze to morze z wartościami rzeczywiście przesadziłem. Co myślicie o tych

MC22-470N
MC27-1u
admin

Re: Pierwsza tesla pytania/problemy/postępy z budowy

Post autor: admin »

To są kondensatory poliestrowe, szukaj polipropylenowych impulsowych np. wimy MKP10 albo FKP1.
Awatar użytkownika
lodzik1990
Posty: 316
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:33
Lokalizacja: GG 28328507 T:796782195

Re: Pierwsza tesla pytania/problemy/postępy z budowy

Post autor: lodzik1990 »

Szukaj kondensatorów o pojemności 220nF na napięcie 1000V DC (razem 6sztuk). WIMA MKP10. Coś koło 3zł kosztuje szt.
Wykonam uzwojenia wtórne na dowolny wymiar od 0.125mm.
lodzik1990@gmail.com / BBM: 2C163574
prociomen007
Posty: 91
Rejestracja: 4 lut 2012, 17:01

Re: Pierwsza tesla pytania/problemy/postępy z budowy

Post autor: prociomen007 »

Ze względów estetycznych wolał bym uniknąć lutowania 4 kondensatorów. Podobnież zastosowanie jednego większego nie obniża ani podwyższa osiągów tesli. Wybór więc pada na te:

MKP10-1U/1K (1000nF 1kV)

Zabieram się za projekt schematu.
admin

Re: Pierwsza tesla pytania/problemy/postępy z budowy

Post autor: admin »

Jeśli chcesz stosować jeden, to musisz mieć pewność, że wytrzyma prądy panujące w obwodzie inaczej będą się one grzały lub zostaną uszkodzone. Nie znam jednak parametrów MKP10, a w praktyce stosowałem je tylko do małej półmostkowej i nie było problemów. Przy pełnym mostku i podobnym obciążeniu moc jest 4 krotnie większa, więc musisz wziąć to pod uwagę.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Pierwsza tesla pytania/problemy/postępy z budowy

Post autor: Mania-C »

nie kierował bym się estetykom w osiągach a na bezawaryjność i stabilność pracy to bardzo ważna rzecz HVMAN dobrze Ci doradza ;)
anton753159
Posty: 7
Rejestracja: 17 mar 2012, 22:21

Re: Pierwsza tesla pytania/problemy/postępy z budowy

Post autor: anton753159 »

Witam.
Mam pytanie związane z samplami z Vishay. Jak wypełnić formularz rejestracji, żeby przysłali? Głównie chodzi mi o pole firma w rejestracji, Estimated Annual Use i tytuł projektu w oknie zamawiania sampli. Nazwę firmy jakąś zmyśloną 'trochę elektroniczną' czy jak? A tytuł projektu? Mógłby ktoś napisać jak to zrobił? Chcę zamówić tam mosfety
admin

Re: Pierwsza tesla pytania/problemy/postępy z budowy

Post autor: admin »

Witamy na forum!

Niestety z Vishayem ostatnio ciężko jeśli chodzi o sample. Ale możesz próbować oczywiście.

Co do danych, potrzebujesz firmowy adres e-mail bądź uczelniany. Firmę/uczelnie wtedy wpisujesz by była podobna do tego adresu - to uwiarygadnia. Estimated Annual Use - tu podajesz liczbę sztuk, które ewentualnie zakupisz w Vishay jak zakończysz z sukcesem projekt ; ) Im więcej tym większe prawdopodobieństwo, że wyślą sample. Tytuł projektu to już dowolny.
anton753159
Posty: 7
Rejestracja: 17 mar 2012, 22:21

Re: Pierwsza tesla pytania/problemy/postępy z budowy

Post autor: anton753159 »

Hmmm...
Mógłbym ewentualnie spróbować załatwić w mojej szkole, żeby zamówienie poszło z danymi szkoły. Wtedy powinni też chyba inaczej spojrzeć na zamówienie.

Edycja,
Znacie może jakieś fajne książki na temat TC?
ODPOWIEDZ