Pierwsza Cewka od WA

Półprzewodnikowa cewka Tesli (ang. Solid State Tesla Coil). W odróżnieniu od klasycznego transformatora Tesli iskrownik został zastąpiony obwodem elektronicznym dzięki czemu do pracy nie wymaga wysokiego napięcia.
WiecznyAmator
Posty: 1
Rejestracja: 25 lis 2016, 19:23

Pierwsza Cewka od WA

Post autor: WiecznyAmator »

Witam wszystkich, dopiero zaczynam zabawę z cewkami. Jak każdy niezbyt mądry amator musiałem zacząć od głupiego schematu z 1 npn aby się przekonać ze do tego, ze do tego trzeba się zabrać porządnie, więc się wybrałem na różne fora i poczytałem trochę rad i przejrzałem tez troch schematów. Na początek postanowiłem zrobić prosty SSTC na półmostku. Secondary już nawinięte i zaepoksydowane, powinno wynieść 200-300 kHz (ze średnim torusem), GDT tez zrobione wykorzystując polecany tutaj 3E25, parę części zakupiłem już za grosze od chińczyków, trochę tez w TME. Teraz przyszła pora na sprawdzenie schematu i jak będzie dobrze to lutowanie, na początek nie bawię się w PCB, kiedyś się tym zajmę, tylko na płytkach prototypowych do lutowania.
1.png
Od razu przepraszam za lekki chaos, ale nie mam dużego doświadczenia z tego typu programami.

Zacznę od wytłumaczenia się ze schematu. Interrupter połączyłem rezystorem 100kΩ, aby mieć pewność, że nie będę mieć przypadkowej oscylacji z 100% wypełnienia, gdyby jakieś minimalne pojemności wystąpiły na wejściu AND.
Tranzystory to IRFP460, wiem ze obecnie istnieją sporo lepsze i jak wszystko zadziała dobrze, to pewnie zmienię je obok konwersji na pełny mostek.

Pytania (pewnie podczas prac dojdą kolejne)
1. Napięcie do driverów i napięcie zenerow jeszcze nie do końca ustalone, lepiej 12V drivery i 15v zenery, czy 15v drivery i 18v zenery czy może jeszcze inaczej?
2. Do tego jeszcze nie wiem, gdzie lepiej schottky a gdzie lepiej diody impulsowe. Oczywiście do ochrony tranzystorów pójdą MUR1560, ale w innych miejscach nie wiem, gdzie lepiej 1N4148 a gdzie 1N5822.
3. Nie wiem dokładnie powinienem dać jakie kondensatory. Tam, gdzie nie ma opisu idą zwykłe ceramiczne 100 nF (dam je też przy 78xx), mam chyba na 25v. Przy driverach nie mam pojęcia co dać. Na 4hv polecają elektrolity, tutaj tantale, a chyba w datascheecie widziałem zwykły kondensator tylko o trochę większej pojemności, więc proszę o wytłumaczenie co najlepsze i najlepiej konkretny link do TME. Jeszcze u chińczyków kupiłem za grosze kondensatory 470 nF 400v, tylko nie wiem czy mogę temu ufać.
4. Czy mikrokontrolery mogą działać jako interrupter? (chodzi mi o zakłócenia) Mam Attiny i Atmege przy sobie, a jak będę się chciał pobawić w muzykę to się będą mogły bardzo przydać. Czy będzie do tego potrzebny optoizolator? Widziałem tez jak używano światłowody, ale to z pewnością nie wyjdzie tanio.
5. Co do uruchomienia, będzie działać zasilacz impulsowy? (tylko do półmostka, elektronika to oczywiście transformator i zasilacze liniowe) Wiem, że znajdą się tacy co poradzą od razu do sieci wpiąć, ale nie mam do siebie tyle zaufania. Przy jakim napięciu zacznie działać oscylacja z antena?
6. Czy oscylacja będzie się rozpoczynać sama czy trzeba jakiegoś 555 z opornikiem równolegle do anteny?
Strzemik
Posty: 6
Rejestracja: 11 wrz 2016, 14:22

Re: Pierwsza Cewka od WA

Post autor: Strzemik »

Na początek sprawdź sobie dokładniej popularne konstrukcje c4r0 oraz Yuriego na tym forum. Niedawno budowałem swoją SSTC najpierw na półmostku, potem pełny mostek i w zasadzie jak oczekujesz lepszych efektów to weź się od razu za pełny mostek. Mam pełną dokumentację, schematy, wzory płytek do mojej SSTC, może zbiorę to do kupy i udostępnię w moim temacie, może coś podpatrzysz.

3. Jeśli chodzi o kondensatory to pomagają one eliminować zakłócenia i zasada jest taka, że przy stabilizatorach, scalakach, driverach, daje się np. na wejściu 7805 ceramik 100nF oraz 100uF i tak samo na wyjściu, ale jeżeli napięcie na wejściu masz niestabilne, szarpane itp. to możesz dać większy elektrolit żeby lepiej je odfiltrować i tak się powinno zrobić w przypadku stabilizatora do driverów np. 7815 gdzie na wejśćiu powinien być ceramik 100nF i elektrolit 1000uF, gdyż załączanie driverów będzie mocno "szarpać" napięcie ze stabilizatora. Dodatkowo przy każym driverze powinien być ceramik 100nF i tantal 10uF np. w SMD w bliskiej odległości od drivera, nawet przylutowany na żywca od spodu płytki (ja tak zrobiłem w swoim interrupterze bo na etapie projektowania nie uwzględniłem jak to jest ważne). Tantal dlatego że ma lepsze parametry niż elektrolit. Ważne jest też unikanie pętli masy i prowadzenie ścieżek/przewodów w optymalny sposób bo mamy tutaj do czynienia z w.cz., gdzie każde dłuższe połączenie jest de facto anteną. Dlatego odsunąłbym się na Twoim miejscu od koncepcji płytek prototypowych i zrobił porządne PCB i tak to będziesz robił miesiąc, więc tydzień na zaprojektowanie i wykonanie PCB Cię nie zbawi.
4. Tak mogą działać jako interrupter ale przy zabawie z modulacją audio warto dobrze ekranować obudowę i użyć światłowodu do połączenia lub kabla BNC, aby ograniczyć zakłócenia. Optoizolacja jest wysoce wskazana, światłowód to już cud malina, ale osobiście zrobiłem "analogowy" modulator do mojej cewki łączony z interrupterem przez kabel BNC i działa całkiem przyjemnie. W pewnym odstępie od cewki mikrokontroler raczej nie będzie się przejmował wystrzałami. Testowałem na LED CUBE ;)
5. Osobiście elektronikę zasilam impulsówką od lapka bodajże 19.4V i nie mam problemów, aczkolwiek bardziej wskazane są klasyczne zasilacze. Cewki raczej nie uruchomisz z impulsówki, za małe napięcie. Osobiście cewkę uruchamiałem przez transformator 230/24V i się udało. Gdybyś jednak chciał dokładniej pomierzyć oscyloskopem przebiegi przy wyższym napięciu na mostku to lepszy byłby autotransformator.
6. Potrzebujesz pojedynczego impulsu z interruptera. Potem w zasadzie oscylacja będzie się sama podtrzymywać, ale w CW. Co na początku przy źle zestrojonej cewce (za mała ilość zwojów, niedobrane rezystory bramkowe) grozi wymianą kilku elementów na płytce mostka. Dlatego właśnie potrzebny jest interrupter.

Ogólnie przy budowie SSTC jest sporo pracy, ale też sporo można się nauczyć. Zalecam Ci się dokładnie przyjrzeć sprawdzonym już rozwiązaniom żebyś nie musiał wyważać otwartych drzwi. Jeżeli chodzi o dobór elementów to oglądając 2,3 dobre schematy powinieneś już wiedzieć jakie elementy powstawiać - punkt 1 i 2.
ODPOWIEDZ