Polskie forum dyskusyjne poświęcone dziedzinie wysokich napięć, głównie transformatorom Tesli (SSTC, DRSSTC, VTTC, SGTC) oraz generatorom wysokiego napięcia.
Ciekawe jest w tym wszystkim to że patronat naukowy nad tym projektem przypadł braciom James-owi i Kenneth-owi Corum, którzy są żywymi legendami w świecie badań nad pracami N. Tesli i polami EM. Finansowanie w wysokości 50.000.000 USD zapewnia koncern paliwowy Chevron.
Dla kontrastu warto wspomnieć że sam N. Tesla utopił w swojej niedokończonej wieży w Warden Clyffe ok. 15.000.000 współczesnych USD.
Ostatni test w paśmie 17,4 - 18Khz 500kW odbył się w maju 2019
Obecnie od kilku miesięcy brak jakichkolwiek nowych informacji o testach wieży w Milford.
Tym razem firma EMROD próbuje systemu pracującego w paśmie mikrofalowym, co ma większy sens niż wieża w Milford gdyż pozwala ukierunkować wiązkę energii ograniczając straty. Wydajność takiego systemu plasuje się jednak bardzo daleko za klasycznym metalowym kablem. Niemniej jednak system taki może mieć sens w przestrzeni kosmicznej gdzie o żadnych kablach nie ma mowy.
Wydajność takiego systemu plasuje się jednak bardzo daleko za klasycznym metalowym kablem. Niemniej jednak system taki może mieć sens w przestrzeni kosmicznej gdzie o żadnych kablach nie ma mowy.
...Oraz nie ma powietrza które wrednie tłumi mikrofale.
Może ona nie generuje wyładowań jak zwykła tesla ?
Dokładnie jest tak jak piszesz. Aluminiowy terminal wieży w Milford waży ok. 25 ton i jest gigantyczny głównie z tego powodu żeby przy napięciu ponad 10MV i prądach w.cz. nie generował wyładowań iskrowych do powietrza. Takie wyładowania to niepotrzebne straty energii z układu rezonansowego. Ta aparatura została pomyślana jako wysokowydajny system transmisji energii na odległość, ale czy zadziałała tak jak to sobie wymyślili tego do dzisiaj wciąż nie wiadomo. Z powodu zaprzestania jakichkolwiek prac w tym laboratorium przez firmę Viziv można spekulować że jednak nie doszło do żadnego znaczącego przełomu w oryginalnym pomyśle Tesli w zakresie bezprzewodowej transmisji energii.
Z drugiej strony mamy LOD.org i Greg-a Leych-a który buduje swoje gigantyczne Twin Towers wyłącznie w celu zbadania czy przy napięciach w.cz. rzędu 100MV i więcej pojawi się jakaś nowa fizyka plazmy lub zjawiska jeszcze nie zaobserwowane.
Dwie kwestie jeszcze chodzą mi po głowie jak się przyglądam tej konstrukcji i ciekawe czy są na nie odpowiedzi. Jak oni do Ciorta odizolowali stalowy stelaż ok wyładowań 10MV przecież na czymś musi stać te 25 ton. Oraz dwa jak napędzają ten rezonator. Ciekawe czy już jakimiś mega półprzewodnikami czy klasyka.
@Balcer Napisałeś "wcz" nie sadzę żeby to cudo przekraczało 30khz choć aż tak dużej konstrukcji nie widziałem.
Wieża w Milford to największa na świecie konstrukcja wspornikowa wykonana całkowicie z włókna szklanego. Te kratownice i nity tylko pozornie przypominają elementy metalowe ale faktycznie nie ma tam nic metalowego oprócz cewek uzwojeń wtórnych. Polecam zajrzeć do podlinkowanego na samym początku PDF-a z wnioskiem patentowym Viziv/Texon.
Z różnych licencji na zajęcie pasma jakie uzyskało Viziv dla testów swojej wieży można wysnuć wniosek że mogą operować do kilkudziesięciu MHz (54Mhz w jednym z wniosków) więc chyba można zaryzykować skrót "w. cz."
niewidzie sensu zagłuszania skoro każda jednostka możne być pre programowana na cel. Podobnie jak rakiety typu Tomahawk które śledzą swój cel. Chyba najbardziej skuteczne było by tu parę działek typu gatling