[WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Klasyczny transformator Tesli (ang. Tesla Coil, SGTC - Spark Gap Tesla Coil) wymaga zasilania wysokim napięciem, a pierwotny obwód rezonansowy kluczowany jest iskrownikiem. Jego odmiana to np. DCTC (ang. Direct Current Tesla Coil).
szkielet-s1

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

Ja już tego pierwotnego nie będę poprawiał ,ładniejszych efektów to nie da. zwój zabezpieczający został dodany.
szkielet-s1

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

Dwa zdjęcia przedstawiające sam zwój zabezpieczający i sposób w jaki został zamocowany.
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: Dżejwor »

Mi się dalej nie podoba to pierwotne co wygląda jak psu z gardła.
szkielet-s1

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

Dżejwor pisze:Mi się dalej nie podoba to pierwotne co wygląda jak psu z gardła.
To nie ma wyglądać tylko działać.
szkielet-s1

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

Tutaj na tych dwóch zdjęciach widać zabudowany już iskrownik,iskiernik ,który o wiele mniej hałasuje z tą obudówką :
szkielet-s1

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

------------------------------------------------------------------------------
szkielet-s1

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

Toroid został oklejony taśmą aluminiową samoprzylepną i może już niebędzie czarnych śladów na torusie.
szkielet-s1

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

Pojemnik na kondensator kupi?em. Ju? trzeci z kolei i my?l? ,?e b?dzie odpowiedni. ?y?ki po??czeniowe tak?e kupi?em. Nied?ugo b?d? prubowa? uruchamia?.
szkielet-s1

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

Tutaj pokazuje prawie gotowy kondensator do zalania olejem.
szkielet-s1

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

kondensator został zanurzony w oleju:
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: Dżejwor »

Co to jest za olej ? Mój transformatorowy był lekko tylko żółty a nie taki ciemny jak ten.
szkielet-s1

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

To jest olej transformatorowy załatwiony z zakładu energetycznego.
Kamerka internetowa może prowadzić do zmyłki i dlatego wydaje się , że ten olej jest taki ciemny.
szkielet-s1

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

Dziś odpalałem swoją SGTC. regulacja silnika za pomocą triaka jest złym rozwiązaniem dlatego ,że gdy załączałem WN to silnikowi rosły obroty. dopiero jak znalazłem transformator z napięciem na wtórnym 50V to dopiero wtedy iskrownik ładnie zaczął pracować ,żadnych skoków na obrotach nie było. wyładowanie najdłuższe jakie udało się osiągnąć to 75cm do ściany a tak normalnie to 55cm. iskrownik ma się dobrze ale kondensator już nie ,podziękował za współpracę głośnym trzaskiem i błyskiem. pora składać MMC. na kondensatorze niema żadnej pojemności.
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: Dżejwor »

Mówiłem że jest nierówno ściśnięty i przebije ;) paradoksalnie najlepiej zrobić kondensator zwijany pomimo gorszych parametrów. mniej pracy i nie żal jak przebije. Na MMC kondensatory znajdziesz na allegro bez problemu. Możesz też spróbować starych radzieckich kondensatorów olejowych HV są całkiem dobre do SGTC. Co do triaka to w tym celu akurat kiedyś próbowałem i nie było problemów. Co do autotrafa wystarczy zwykłe + jakiś transformator 230->50 wpięty za nim albo przed nim ;)
szkielet-s1

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

Zlokalizowałem miejsce przebicia w kondensatorze. postanowiłem ,że dam mu jeszcze jedną szansę i go poratuje. po rozłożeniu go pomiędzy przekładkami nie było ani kropli oleju.
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: Dżejwor »

jak już go rozebrałeś i tylko jedną 2 warstwy przestrzeliło to poskładaj go "na mokro" tylko w rękawiczkach bo olej transformatorowy to straszny syf ;)
szkielet-s1

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

Dżejwor pisze:jak już go rozebrałeś i tylko jedną 2 warstwy przestrzeliło to poskładaj go "na mokro" tylko w rękawiczkach bo olej transformatorowy to straszny syf ;)
Właśnie miałem zamiar go na mokro składać lecz zbraknie mi oleju by potem całość zalać.
szkielet-s1

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

Kondensator został już naprawiony. oczywiście uruchamiałem sgtc i działa. każdą przekładkę moczyłem w oleju transformatorowym.
Awatar użytkownika
piglet11
***
Posty: 278
Rejestracja: 24 maja 2010, 18:31
Lokalizacja: Jasło Rzeszów

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: piglet11 »

To świetnie, że działa :D Teraz pasuje wrzucić jeszcze jakiś filmik i zdjęcia :D
szkielet-s1

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

piglet11 pisze:To świetnie, że działa :D Teraz pasuje wrzucić jeszcze jakiś filmik i zdjęcia :D
Na filmik to sobie jeszcze trochę poczekamy bo kondensator przebił się. Teraz nie będę kombinował tylko kupię małe kondensatory i połączę je tak by uzyskać pojemność 18nF.
ODPOWIEDZ