To jest temat bardzo skomplikowany i nie ma tu prostych odpowiedzi.
Przykładowo.
Patrzysz na generator Marxa i myślisz że jak ładujesz go stałym prądem DC to przy rozładowaniu również masz do czynienia z impulsem pądu stałego.
Ale tak nie jest.
Gdzieś na indukcyjnościach pasożytniczych wytworzy się cała masa destrukcyjnych dla kondensatorów, rezonansów wielkiej częstotliwości i mocy.
Te rezonanse w.cz. powolutku "zjadają" warstwy dielektryka w kondensatorach aż pewnego razu dojdzie do przebicia.
Im większe napięcia w łańcuchu tym większe pole elektryczne wytwarza się wokół poszczególnych ogniw łańcucha. Jeśli nie zapanujesz nad tym polem kondensatory będą ulegały szybkiemu zużyciu.
Cała sztuka więc polega na tym żeby wiedzieć jakich kondensatorów użyć, jak je poskładać przestrzennie i gdzie znajduje się optymalny zakres napięcia i prądu w Twoim układzie.
Do eksperymentów z generatorem Marx-a (na biurku) najbardziej popularne są bodaj takie:
https://allegro.pl/oferta/zestaw-konden ... 9939875694