QCW - dyskusja

Wariacje na temat półprzewodnikowych cewek Tesli. Przykładowo transformatory Tesli klasy E (ang. Class E), OLTC (ang. Off-Line Tesla Coil) czy QCW (ang. Quasi Continuous Wave) SSTC/DRSSTC.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: QCW - dyskusja

Post autor: Mania-C »

Problem może tkwić w tym ze operujemy 350khz a nie 100khz i mniej jak w dużej DRce... jak sam kiedyś określiłeś 50khz różnicy to dużo a tu mamy różnice 250khz :)
O golnie rzecz ujmując to by się zgadzało z moimi wcześniejszymi eksperymentami SSTC gdzie frez wynosiła 500khz i za zbuja nie chciała ona pracować przy 12zwojakch (1:1) na Gdt przebiegi bardziej sinusy przypominały niż prostokąty
Dopiero jak rdzeń Amidona zastosowałem to ruszyło ale indukcyjność takiej samej ilości zwoi była znacznie mniejsza...
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: QCW - dyskusja

Post autor: Dżejwor »

No tak ze wzrostem częstotliwości impedancja GDT o indukcyjności X wzrasta więc trzeba tą indukcyjność zmniejszać zmniejszając ilość zwojów.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: QCW - dyskusja

Post autor: Mania-C »

PCB testowe po części zaprojektowane wiadomo da się zawsze lepiej ale na stan obecny jest tak :)
Wymiary 10,5x8,5cm warstwa górna oczywiście jest tyle ze w obecnym czasie wyłączona bo przeszkadzała w projektowaniu dołu...

Ciekawi mnie jedno jak będzie się zachowywała DRka gdy samo wejście enable(czyli int) jest pobierane z rampy hmm być może wcale nie potrzeba dawać sztywnego biasu który zawsze na wyjściu daje 30VDC by drka prawidłowo wystartowała może lepiej jak by startowało od 10 a włączało dopiero od 50VDC. Na pewno będzie to mniejsze ciepło na radiatorze bucka co dalej to sie zobaczy.
2Ga sprawą jest połączenie podnoszenia napięcia ("zbucka" xD xD xD ) i prądu (w DRce) w rampie ciekawe czy się nie pogryzą :D

PCB jest rozwinięciem tematu Predikter V2 ...

Pozdrawiam HVtowców ...

Edit (09.03.2013)


PCB Sterownika OMNI 1 prawie przygotowane
brakuje dosłownie paru elementów ---> komparatora LM311 ,2ch rezystorów 10R i jednego kondensatora 1000uF :D
może sterownik nie wygląda cudownie ale nie to się na początku liczy :)

Zobaczymy niebawem ,co się da wycisnąć :)
Załączniki
11 PCB2.jpg
11 PCB2.jpg (147.65 KiB) Przejrzano 4619 razy
MANIA-C DRIVER OMNI V1
MANIA-C DRIVER OMNI V1
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: QCW - dyskusja

Post autor: Mania-C »

Kolejne nowinki co do Sterownika wczoraj z ciekawości eksperymentowałem z filtrami dolnoprzepustowymi i zrobiłem krótkie porównanie RLC i RC

Stworzyłem 2 filtry RC i LRC o podobnych charakterystykach odcięcia i porównywałem 2 charakterystyki impulsowe
w późniejszej części przeniosłem wyniki do żywego obiektu czyli do sterownika i modulatora rampy.
Testy prowadziłem na symulatorze NI multisim oraz na stronie która osobiście mi się spodoba i zachęcam do symulacji filtrów http://sim.okawa-denshi.jp/en/RLCtool.php


filtr RC
R-10k
C-6.8nF


Filtr RLC
R-100R
L-200uH
C-1uF


Z poniższych wykresów widać ze filtr RC praktycznie nie zareagował na impuls co określa wykres impuls respons.
Co znaczy ze układy do pracy impulsowej (takiej w jakiej pracuje toslink) się nie nadaje ... jego czas w jakiej nastąpi reakcja od poddania impulsu jest zadługa a sama obwiednia czasów opadania impulsu jest za szybka
Poczęci jest to zależne od wielkości kondensatora C w filtrze ale trzeba pamiętać ze wraz z zwiększeniem C jeszcze bardziej zwiększamy czas w odpowiedzi pracy impulsowej.
Przejdę teraz do samego opisu RLC
na początku chce zaznaczyć ze w takim filtrze istnieją bardziej widoczne zjawiska jak dzwonienia (wynikające z rezonansów LC) czy przestrzelenia wynikające z reaktancji miedzy LC. Zastosowanie rezystora jest tu konieczne z uwagi na prace w 2 trybach i wyeliminowanie powyższych zjawisk....
1wszy (zwany pulstrainem)
Gdy modulator rampy wysyła impulsy o zmiennej szerokości wypełnienia, stopniowo zwiększając szerokość. W tym trybie układ mógł by teoretycznie pracować bez R w obwodzie gdyż sama praca przy stopniowym zwiększaniu impulsu (nie szybsza niż określa to wykres odpowiedzi skokowej) nie wywoła dzwonień i przestrzeleń
2ga Gdy modulator przechodzi bardzo szybo z impulsów o małym wypełnieniu w duże ...
W tym trybie przekroczyli byśmy wykres pracy skokowej.

Wnioski - zmieniłem filtry RC na RLC w odbiorniku rampy z interruptora oraz sterowniku QCW ...
Po zmianie oscylogramy wyglądają dobrze niebawem powinienem zamieścić oscylogramy z prototypu
Zwiększyłem również częstotliwość modulacji rampy w generatorze impulsów z 200khz na 300khz by uzyskać jeszcze bardziej dokładny przebieg rampy (zmniejszyć voltage ripple)

Jeżeli jest jakiś błąd w opisie to przepraszam sam się tez uczę i nie wiem wszystkiego wszędzie wiec zapraszam do wszelako pojętej dyskusji :)

Poniżej fotka porównań


Pozdrawiam HVtowców
i QCW zakręconych
Załączniki
RLCvsRC.JPG
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: QCW - dyskusja

Post autor: Dżejwor »

No ciekawe ciekawe - potrzebowałeś multisima i kilku dni symulowania żeby dojść do rzeczy oczywistej czyli do tego ze do filtrowania przebiegów impulsowych niezbędne są filtry LC lub RLC a nie nadają się filtry RC. No gratuluję namęczenia się z wyważaniem otwartych na oścież drzwi dwuskrzydłowych ;)
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: QCW - dyskusja

Post autor: Mania-C »

czyżbyś zapomniał że prócz NAS są inni na forum :) ... mniej lub bardziej jest to oczywiste ale czy dla wszystkich ?
Unikajmy podkreśleń ja to wiem i już... JEST TO NIE PROFESJONALNE PODEJŚCIE DO TEMATU !!
Dlatego wstrzymam się od pisania przykrych słów w Twoim kierunku dzej ...

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
d3211
Moderator
Posty: 180
Rejestracja: 24 gru 2010, 19:53
Lokalizacja: Rzeszów

Re: QCW - dyskusja

Post autor: d3211 »

no ja mam filtr z tantala 1u i rezystora 1k i jakoś to działa :D
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: QCW - dyskusja

Post autor: Mania-C »

Witam po małej przerwie
Były dziś pierwsze testy i pierwsz odpalenie po 5cio dniowych pomiarach nowgo sterownika "omni1"

Wiadomo jak to z prototypami bywa trzeba zajrzeć wszędzie wystroić i dać drobne korekty ale głownie z założeń jakie sobie podjąłem spełniłem ...

Założenia i pomierzone elementy:
Synchronizer startu - sprawdzony ok
Synchronizer pomijania cykli - sprawdzony ok
Komparator błędnego startu - sprawdzony ok
Zabezpieczenie przed zbyt dłułgą "jedynką" - sprawdzone ok
Przesuwanie fazy jak w predi - sprawdzone ok
Komparator obcięcia prądu - sprawdzony ok
Przesyłanie sygnału przez toslink - sprawdzone ok
Wstępny pierwszy driver gdt - sprawdzony ok

Niebawem powinienem zarzucić fity z oscyloskopu z pomiarów samego sterownika i podczas pracy.

Trochę tego było i dopiero teraz popieram D3211 prosta DRka nie jest :/ strojenie tego cuda to żenada trzeba wymyślić coś nowoczesnego może wariometr ... Zajmuje to w ciorty czasu ale jest wykonalne ...


Świerze foty z przed 10minut (specjalnie dla D3211 domagał się :P heh joke)

Zasilanie rampa podchodzi do max 91V wynik tego ze na razie muszę przećwiczyć samą przetworke bucka bo się biedaczyna poci ... zamierzam tam dać tranzystor na 100A (obecnie jest na 50A) i powinien przestać się pocić.
Co tez jest ciekawe rampa wcale rampy nie przypomina gdyż konstrukcja opiera się na samej pojemności snubberów.

czyli 91V zasilania 10mS czas rampy prąd pierwotnego 40Ap-p długość korony 45cm


BDW hvman dało by się zrobić tak ze przy dodawaniu zdjęć z załączników automatycznie by je zmniejszał do miniaturek powiedzmy 640x480 ? dopiero po kliknięciu pokazał by się większe foto ?
Załączniki
spark
spark
1.jpg (194.19 KiB) Przejrzano 4321 razy
spark
spark
2.jpg (140.66 KiB) Przejrzano 4321 razy
nowy sterownik osadzony na mostku mocy
nowy sterownik osadzony na mostku mocy
3.jpg (132.85 KiB) Przejrzano 4321 razy
Plac boju
Plac boju
4.jpg (198.67 KiB) Przejrzano 4296 razy
admin

Re: QCW - dyskusja

Post autor: admin »

Stary styl nie jest wspierany, przykro mi :P Na nowym są aż trzy rozmiary do wyboru.

EDIT:
Teraz powinno działać, przyczyna leżała gdzie indziej.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: QCW - dyskusja

Post autor: Mania-C »

Filmik z pierwszych testów 91V 10mS

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aywLKFK1gNE[/youtube]
admin

Re: QCW - dyskusja

Post autor: admin »

Więcej mocy, więcej mocy! :D
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: QCW - dyskusja

Post autor: Mania-C »

Będzie jak tylko oswoję mojego z'BUCK'a :D Wydaje mi się ze IGBT nie lubią pracy impulsowej jak w bucku lepiej by się spisał tam MOSFET. Trzeba było by coś kupić na 600V i minimum 60A Id(25*C). Jakieś pomysły co do modelu?

Edit1
Obiecuje poprawę ;) :P
http://i702.photobucket.com/albums/ww27/Carno/adminmodvsuser.gif
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2013, 08:09 przez Anonymous, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Przypominam, że regulamin wciąż obowiązuje. Miej szacunek do innych użytkowników, dbaj o styl, ortografię i interpunkcję.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: QCW - dyskusja

Post autor: Mania-C »

Witam wszystkich
zamieszczam kolejne oscylogramy z pomiarów

Pozdrawiam HVtowców
Załączniki
komparator przejść przez 0
komparator przejść przez 0
Przyspieszacz czasu +150nS jak w predikterze
Przyspieszacz czasu +150nS jak w predikterze
CH1 - Synchronizer pierwszego uruchomienia<br />CH2 - komparator błędnego startu
CH1 - Synchronizer pierwszego uruchomienia
CH2 - komparator błędnego startu
Ch1 - układ pomijania cykli (pomiar na bramce Exor)<br />Ch2 - Pik z OCD
Ch1 - układ pomijania cykli (pomiar na bramce Exor)
Ch2 - Pik z OCD
PCB z poprawkami - jak widać nie ma prototypów bez poprawek
PCB z poprawkami - jak widać nie ma prototypów bez poprawek
Zdjęcie z żywego obiektu czyli pomiar podczas pracy <br />Prądu uzw. pierwotnego i napięcia na głównym mostku mocy
Zdjęcie z żywego obiektu czyli pomiar podczas pracy
Prądu uzw. pierwotnego i napięcia na głównym mostku mocy
admin

Re: QCW - dyskusja

Post autor: admin »

Awatar użytkownika
lodzik1990
Posty: 316
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:33
Lokalizacja: GG 28328507 T:796782195

Re: QCW - dyskusja

Post autor: lodzik1990 »

lol:) niezły "burdel" ktoś tam ma w pracowni, a myślałem że jestem lepszy jeśli chodzi o nieporządek.
Wykonam uzwojenia wtórne na dowolny wymiar od 0.125mm.
lodzik1990@gmail.com / BBM: 2C163574
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: QCW - dyskusja

Post autor: Mania-C »

witam wszystkich
dziś nareszcie finalnie ukończyłem projektowanie wszystkich pcb potrzebnych do budowy QCW

ostatnia pcb zasilania i softstartu

foto poniżej

Pozdrawiam HVtowców
Załączniki
100_39485555.jpg
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: QCW - dyskusja

Post autor: Mania-C »

dźwięk z filmiku mi się podoba :D a na "żywo" brzmi to jeszcze lepiej :D
Ciekaw jestem czy dało by się lepiej zarejestrować wyładowania jakimś profesjonalnym mikrofonem który odzwierciedli realną barwę.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: QCW - dyskusja

Post autor: Mania-C »

Pytanie z przed paru stron tego tematu

Co mają robić 4 diody zaznaczone na niebiesko w poniższym schemacie ? Czemu zamiast nich nie ma tam rezystora ?
Załączniki
final damp myhv to222.JPG
admin

Re: QCW - dyskusja

Post autor: admin »

Wygląda jak wzmacniacz logarytmiczny.
ODPOWIEDZ