ajatol napisał(a):
Kondensatory kupiłem z allegro od uzytkownika dw_radio który sprzedaje sprzęt wojskowy. Kupiłem od niego kilka razy głównie kondensatory i jestem daleki od posądzania go o nieuczciwosc a tu opis z aukcji.
"Oferuję Państwu kondensator mikowy wysokonapięciowy produkcji amerykańskiej firmy SPRAGUE.
Kondensator posiada pojemność 0,02μF czyli 20nF i przystosowany jest do maksymalnego napięcia 5kV DC.
Kondensator może być wykorzystywany w obwodach W.CZ. oraz impulsowych.
Został skonstruowany tak, aby zminimalizować indukcyjność. "
Niestety kondki są za stare i google nic na ich temat nie powiedziało.
Moje wątpliwości jednak wzbudził fakt wspomniany przez Ciebie że są opisane jako DC. Czy jeżeli jeden rozpiłuje to będzie mozna na jego temat powiedzieć więcej. ?
Wracając do głównego wątku o kondensatorach to dorzucę jeszcze kila swoich myśli.
1. Jeśli wiemy że kondensator jest opisany jako 5kV DC i nie jest to elektrolit lub papierowo olejowy to stara zasada którą pamiętam jeszcze ze studiów mówi że dla napięcia AC 50Hz taki kondensator wytrzyma połowę deklarowanego napięcia czyli 2,5kV AC 50Hz. Dla 100kHz będzie to już tylko 30% nominalnego napięcia a dla 1Mhz 15%.
To taka ogólna reguła i niekoniecznie może być prawdziwa dla wszystkich kondensatorów.
Co należy podkreślić, to że im większa częstotliwość napięcia tym bardziej zmniejszają się parametry odporności kondensatora na przebicie, przegrzanie,starzenie lub inaczej czas bezawaryjnej pracy a charakter tej zmiany jest wykładniczy a nie liniowy.
2. Drugie zagadnienie to dopuszczalny prąd w.cz. jeśli mamy szczęście i posiadamy notę katalogową do takiego kondensatora to będzie tam najczęściej ładny wykres z którego można się dowiedzieć między innymi (o zgrozo) że pojemność kondensatora zależy nie tylko od temperatury ale i przyłożonego napięcia oraz częstotliwości a jest to spowodowane efektami piezoelektrycznymi ceramiki.
Poniżej wstawiam taki mały przykład bardzo popularnego kondensatora LCC HTD 1nF/20kVrms
Jeśli będziemy zmuszać takie małe "knypki" jak ten LCC do pracy z trafem WN 500W lub 1000W to posłużą one niedługo i ulegną spaleniu.
Ratunkiem może być budowa klastra MMC takich kondensatorów ale to kosztuje i też nie gwarantuje długowieczności.
Głównym objawem że przeciążamy kondensator jest jego nadmierne nagrzewanie się i tego trzeba pilnować.
3. W aplikacjach TC kondensatory pracują w skrajnie niekorzystnych warunkach (temperatura/przepięcia/ niestabilne prądy w.cz.) więc projektując TC najlepiej poruszać się w przedziale 15% - 20% nominalnych parametrów katalogowych kondensatora. To sprawi że TC będzie pracować długo i bezawaryjnie, ale niekoniecznie będzie tanio.
4. Wybierając trafo WN do SGTC lepiej nie szukać modeli z największym możliwym napięciem wyjściowym bo to przekłada się na ogromne koszty kondensatora rezonansowego (pamiętając cały czas o tym bezpiecznym przedziale 15% - 20% parametrów katalogowych kondensatora)
Obecnie na OLX widzę idealne trafa do SGTC:
https://www.olx.pl/oferta/transformator ... 300e810b36https://www.olx.pl/oferta/transformator ... 300e810b36