Witam,
Ostatnio wykonałem układ Royer'a z projektu
Yuriego http://teslacoil.pl/generatory-wysokiego-napiecia/royer-zvs-przetwornica-na-dwoch-trafopowielaczach-t531.html.
Temat zakładam, aby zaproponować sposób wykonania oraz podzielić się z wami Layout'em PCB, który wykonałem ja, a pomysły i rady na stworzenie go podsuwał mi
IRFP460.
No to od początku. Schemat przetwornicy:
Podzespoły, które użyłem:
Diody:
- UF 4007 - 2 szt.
- Zenera 12V 5W (wystaczy 3W)
Rezystory:
- 470 Ohm 3W - 2 szt.
- 2 Ohm 1/4W - 2 szt.
- 10kOhm 1/4W - 2 szt.
Kondensatory filtrujące:
- SAMWHA HC1J109M30050HA 63V 10 000 uF - 2 szt.
Kondensatory rezonansowe:
- WIMA MKP10 680nF 400VDC - 3 szt. (ilość i pojemność można zmieniać dla uzyskania jak najlepszych osiągów)
Mostek prostowniczy:
- kwadratowy 50A
Wszystko dostępne na TME.
Dławiki:
- na rdzeniu z ATX 150 uH - 2 szt.
Chłodzenie:
- dla irfów - radiator wyciągnięty ze spawarki:
- dla mostka - narazie prowizorka z elektronicznego, ale niedługo utnę kawałek z coolera AMD
No to kilka słów na temat PCB, podzieliłem całość na 3 płytki, żeby było praktyczniej oraz po to, żeby można było gdy tylko się chce, np. zmodyfikować baterię rezonansową oraz pożyczyć mostek prostowniczy i kondensatory filtrujące do innego projektu. Wszystko najlepiej połączyć conector'ami.
Układ Royera:
Czerwony wymiar to odległość pomiędzy otworami irfów.
Niebieski wymiar to grubość radiatora który zamierzamy użyć.
A tak to wygląda:
Irfy na podkładkach mikowych, posmarowane pastą. Pogrubione ścieżki koniecznie pocynować.
Mostek i filtrowanie:
Wielkość i ilość kondensatorów do dostosowania, zależy jakie kupić i ile użyjecie.
Tak to wygląda:
Mostkowi warto dać pastę dla szybszego odprowadzenia ciepła oraz można go delikatnie odsunąć w fazie projektowania layoutu od kondensatorów, żeby mieć więcej miejsca na radiator, a musi być DUŻY.
Bateria rezonansowa:
Tu także wielkość kondensatorów do modyfikacji wedle potrzeby, zawsze można najpierw przetestować jaka pojemność działa najlepiej, a potem zrobić pcb.
A tak to wygląda:
Wykonanie dławików:
Dławiki wykonane z rdzeni z zasilaczy ATX. W standardowym zasilaczu znajdziemy dwa rdzenie jeden mniejszy z pojedynczym uzwojeniem i jeden większy z kilkoma z uzwojeniami, o te drugie chodzi. Mi po przeszukaniu kilku zasilaczy udało się znaleźć dwa rdzenie o średnicy zewnętrznej 2,8 cm i wewnętrznej 1,4cm. Nawinąłem je drutem 1mm, najlepiej dać coś grubszego(1,5-2mm), żeby nam się dławik nie ugotował, ale aktualnie nie miałem.
I teraz tak można niby obliczyć indukcyjność ze wzoru, ale nie dysponujemy raczej parametrami rdzenia. Więc najlepiej będzie nawinąć np. 50 zwojów, a następnie znaleźć kogoś z testerem elementów lub multimetrem z opcją mierzenia indukcyjności, i zmniejszać ilość zwojów, aż do uzyskania 150 uH, itd. Oczywiście można też kupić gotowe

Ja korzystałem z chińskiego testera za 60 zł, zdjęcie przykładowego dławika 10uH:
Jeszcze słowo o odprowadzaniu ciepła. Irfy przy pracy z trafopowielaczami nie grzeje się za bardzo, ale za to jeśli chcemy używać układu jako nagrzewnicy indukcyjnej to będą potrzebowały dobrego chłodzenia, więc od razu dobrze jest mieć zapas. Mostek prostowniczy jest elementem który będzie się grzał najbardziej, więc można mu dać nawet jakiś radiator aktywny. Dławiki, mogą się grzać jeśli będą nawinięte zbyt cienkim drutem. A reszta elementów, przynajmniej u mnie jest zimna.
I kwestia zasilania. Przydałoby się trafo które może dać prąd około 20A lub więcej i napięcie np. 25V. Na większym nie testowałem, ale moje trafo 10A robi się bardzo szybko gorące przy pracy na 25V. Nie sprawdzałem jak układ działa na większym napięciu.
To tyle, dzięki za uwagę.
Linki do PCB:
http://speedy.sh/AtBA7/Royer-filtr.brdhttp://speedy.sh/KPrKh/Royer-filtr.schhttp://speedy.sh/V63VW/Royer-main-body.brdhttp://speedy.sh/dmDdw/Royer-main-body.schhttp://speedy.sh/EfvE4/Royer-bateria.brdhttp://speedy.sh/M7nM9/Royer-bateria.sch