[DIY] Przeciwsobna przetwornica duzej mocy...

Wszelkiej maści przetwornice, powielacze napięcia, trafopowielacze, transformatory WN itp. oraz związane z nimi zagadnienia.
Awatar użytkownika
krzysztof09876
***
Posty: 142
Rejestracja: 26 kwie 2010, 19:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

[DIY] Przeciwsobna przetwornica duzej mocy...

Post autor: krzysztof09876 »

Przeciwsobna przetwornica WN
Przetwornica którą prezentuję służy do otrzymywania wysokich napięć o stosunkowo dużej mocy. W tego typu urządzeniach małej mocy łuk pojawiający się pomiędzy iskiernikami jest wątły i ma barwę niebieską. W tej przetwornicy łuk plazmowy jest nie tyle większy co jego kolor zawiera odcienie jasnego płomienia. Łuk powstały w iskierniku tego urządzenia ma długość około 7 cm przy rozciągnięciu. inicjacja łuku następuję przy odległości 4 cm rozsunięcia elektrod. Urządzenie to nie pracuje z pełna wydajnością. napięcie zasilania to 14V. W zasadzie zasilanie układu zostaje określone przedziałem od 12V do 40V. Już przy napięciu zasilania 15V borykamy się z problemem przebić na trafo powielaczu. Do poprawnego działania przetwornicy niezbędne jest aby owe przebicia nie występowały na zewnątrz trafo powielacza szczególnie przy jego podstawie gdzie wyprowadzone są uzwojenia wewnętrzne. Krótkotrwały przeskok łuku pomiędzy tymi wyprowadzeniami może doprowadzić do przebicia wewnątrz i do uszkodzenia trafo powielacza, który nie jest już przydatny do użytku. Polecam dobre zaizolowanie poprzez umieszczenie przekładek pomiędzy każda nóżką trafo powielacza oraz na koniec zalanie całości jakąś żywicą lub jak w moim przypadku termo klejem. Kolejnym ważnym elementem jest izolacja trafo powielacza od reszty układu, jeżeli decydujemy się na umieszczenie układu wewnątrz jakiejś obudowy warto stworzyć z grubego izolatora komorę w której znajdzie się nasz TrP.

FILM:

http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-zro ... duzej-mocy

ZDJĘCIE:

Obrazek

MOJA STRONA PRZEDSTAWIAJĄCA MOJE LABORATORIUM:

http://www.otostrona.pl/moje.laboratorium/

UWAGA

Urządzenie generuje bardzo wysokie napięcia rzędu 70 kV. kontakt z łukiem plazmowym prowadzi do silnego oparzenia i powstania trudno gojących się ran.

Należy zachować szczególna ostrożność przy pracy z z tego typu urządzeniami.
Zapraszam na moja stronę...

http://www.moje-laboratorium.pl
ODPOWIEDZ