Oscylatory

Wszelkiej maści przetwornice, powielacze napięcia, trafopowielacze, transformatory WN itp. oraz związane z nimi zagadnienia.
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Oscylatory

Post autor: Thor »

Oprócz najczęściej używanego ZVS czy generatora przeciwsobnego głównie jako źródło wysokiego napięcia, bądź też flyback driverów na tranzystorze, sterowanych 555 lub podobnym są też oscylatory zdolne do pracy impulsowej według drgań cewki tesli jak na przykład generator samodławny lub wyzwalany układem czasowym. Wiele z nich może dawać całkiem dobrej jakości sygnał o określonej częstotliwości nośnej, którą można do pewnego zakresu regulować. Możliwe, że da się taki oscylator sprawdzić przy cewce Tesli niedużej mocy ale bardziej taki układ może się nadać jako rezonator do transformatorów, gdzie wymagana jest określona częstotliwość, kulach plazmowych, ukł. radio - telewizyjnych, eksperymentalnie, czy niektórych aparatach medycznych. Jako atut tutaj można zaliczyć niewielkie rozmiary, względna prostota, niski koszt wykonania. Jako wada to może mało się z tego korzysta gdyż była to domena radiotechniki sprzed pół wieku, ale, że coś jest stare nie oznacza, że jest złe.

Interesują mnie poniższe układy, oczywiście w wykonaniu tranzystora bipolarnego:
fig7.jpg
Oraz ten:
solartron-cd-568-time-calibrator.jpg
Ktoś z was interesował się tego typu oscylatorami, lub może coś podobnego polecić wartego sprawdzenia, oczywiście warto by można było uzyskać względną stabilność sygnału i do ograniczonego zakresu możliwość regulacji sygnału.
ODPOWIEDZ