Cześć !
Fajne powielacze. Proszę powiedz nam jeśli wiesz, z jakimi parametrami pracowała lampa RTG zasilona tym powielaczem ?
Powielacze najlepiej, z największą sprawnością pracują przy napięciu sinusoidalnym. Należy pamiętać jednak, że powielacze nie są przystosowane do pracy z dużą mocą. Szacuje się około 300W max dla powielacza, jednej jego części. Sposobem na zwiększenie mocy, parametrów wyjściowych jest podzielenie powielacza na dwie części, tak jak w Twoim przypadku. Podział powielacza oznacza tyle, że można połączyć dwa powielacze i dwa transformatory, jeden powielacz pracuje na dodatnim napięciu, drugi na ujemnym. Aby uzyskać większą moc można połączyć dwa powielacze tak jakby równolegle, gdzie podwaja się ilość diod i kondensatorów na skrajnej części konstrukcji, środek jest wspólny. Takie połączenie nazywa się powielaczem pełnofalowym. Sprawność powielacza zależy nie tylko od obciążenia i kształtu przebiegu napięcia zasilającego. Sprawność powi8elaczy jest zależna od częstotliwości napięcia zasilającego oraz pojemności kondensatorów w samym powielaczu.
Powielacze mają kilka zalet. Powielacze są małe, napięcie zasilania powielacza jest stosunkowo niskie względem napięcia wyjściowego co upraszcza konstrukcję transformatora zasilającego. Do wad z pewnością należą: wysokie tętnienia napięcia wyjściowego, względnie mała maksymalna moc wyjściowa, trudność w wykonaniu regulacji napięcia wyjściowego, niewielka sprawność powielacza do której należy dodać w tym przypadku dodatkowe straty mocy w układzie zasilającym sam powielacz.
Z transformatorów które masz w tym powielaczu zbyt dużego prądu nie osiągniesz. Sprawdź czy owe transformatory nie posiadają szczeliny w kolumnie środkowej. Jeżeli znajduje się szczelina, można by przypuszczać, że transformatory pracowały jako przetwornica LLC. Szczelina, praca w LLC oznaczała by niską ilość zwojów na uzwojeniu wtórnym. Mała ilość zwojów uzwojenia wtórnego tłumaczy niewielkie napięcie wyjściowe w pracy z transformatorami podłączonymi do przetwornicy ZVS.
Jeżeli zamierzasz w przyszłości tworzyć jakieś projekty związane z wysokimi napięciami, zachowaj rezystory będące na płytkach powielaczy. Rezystory te tworzą dzielnik napięcia, są połączone przez mniejszy rezystor szeregowo do masy, do mniejszego rezystora jest dołączona dioda TVS/zenera chroniąca układ sterowania przed przypadkowym przebiciem, uszkodzeniem rezystora. Wspomniane rezystory nie są dużej mocy i nie wykorzystuj ich do ograniczenia prądu wyjściowego powielacza. Mają zbyt dużą rezystancję Rezystancja tych rezystorów zawiera sięw przedziale 600MOhm-1,... GOhm. Będziesz mógł je wykorzystać do zbudowania miernika wysokiego napięcia przy pomocy amperomierza tablicowego, w zasadzie uA-omierza

Jeżeli chcesz stworzyć rezystor wodny to użyj cienkiej rurki, wężyka igelitowego i wypełnij go wodą. W moim przypadku 170cm rurki igelitowej i woda prosto z kranu pozwoliła uzyskać rezystancję ~200KOhm-ów. Pomiar otrzymany to przy napięciu 5KVDC, prąd płynący w rurce z wodą 25mA. Rezystor zmienia w bardzo dużym zakresie rezystancję zależnie od temperatury wody. Im cieplejsza wewnątrz woda tym zaczynają się lepiej rozpuszczać drobinki zanieczyszczeń i rezystor coraz lepiej przewodzi prąd/ spada szybko rezystancja. W rezystorze szybko dochodzi do elektrolizy wody, zaczynają korodować wyprowadzenia metalowe z rurki, w samej rurce zaczyna zbierać się gaz i szybko dochodzi do przebicia. Zastosowanie wody dwmineralizowanej częściowo załatwia sprawę. Zastosuj może na początek rurkę o średnicy wewnętrznej 5-6mm, 50cm długości i wodę demineralizowaną.
Kwestia rezystora wodnego jest o tyle ważna co maksymalny prąd przewodzenia diod w powielaczu. Diody w powielaczu muszą być szybkie. Prawdopodobnie powielacz pracował z wspomnianą przez Ciebie częstotliwością 20-40KHz. Szybkie diody na wysokie napięcie charakteryzują się ogromnym spadkiem napięcia. Są to wewnętrznie połączone struktury szeregowo NP. Każda struktura NP dla półprzewodnika krzemowego to około 0.7V. Gdy dioda jest szacowana na 15KV można przypuszczać, że wewnątrz jest połączonych około 10-20 struktur NP. W powielaczach które ja miałem najczęściej spadek napięcia wynosił około 7V. Sprawdzenie takiej diody staje się niemożliwe za pomocą samego multimetru. Aby sprawdzić taką diodę, zweryfikować czy jest sprawna, używa się zewnętrznego dodatkowego źródła napięcia np. dwie baterie 9V połączone szeregowo. Diody tego typu, w podobnych powielaczach jak Twój najczęściej mają prąd przewodzenia rzędu 25mA ( to już jest dużo jak dla takiej diody, szukałem kiedyś diod by złożyć samemu powielacz to najczęściej były dostępne diody 5mA).
Jeżeli zastosujesz rurkę o długości dwóch metrów jako rezystor wypełnioną wodą z kranu możesz uszkodzić powielacz, aczkolwiek wydaje mi się, że żadko do tego dochodzi. Był nawet kiedyś taki koleżka trzaska co odpalał powielacz bez żadnego rezystora.
Zrobisz jak uważasz
