Witam,
Popełniłem kiedyś taką małą 100A spawarkę, upchnąłem ją do obudowy od zasilacza ATX:
https://www.dropbox.com/s/o2c3eh5cjqvlnsw/minispawarka.zipNie jest to konstrukcja doskonała, kultura pracy sterownika pozostawia trochę do życzenia ze względu na maksymalne uproszczenie pętli sprzężenia zwrotnego, ale spawarka spawa dobrze także elektrodami zasadowymi i nie ma problemu z utrzymaniem łuku. Bardziej rozbudowany lecz lepiej działający sterownik z dodatkowym wzmacniaczem operacyjnym jest opisany tu:
https://www.dropbox.com/s/9homffybs16wyx5/EDW_spawarka_inwerterowa_MMA_TIG.zipSchemat z czeskiej strony też jest w zasadzie poprawny, ale brakuje w nim zabezpieczenia przed przegrzaniem (termiki) - jest to o tyle istotne, że spawarka nie jest urządzeniem do pracy ciągłej, więc transformator i radiatory mogą być mniejsze niż w zwykłym zasilaczu impulsowym.
Przejrzyj koniecznie ten wątek na elektrodzie:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1244183.htmlZ kwestii czysto technicznych - przeważająca większość spawarek zarówno fabrycznych, jak i budowanych amatorsko, to nie są pełne mostki ani półmostki, lecz tzw. forwardy 2-tranzystorowe (prawidłowa nazwa - przetwornica przepustowa 2-tranzystorowa). Podyktowane jest to łatwiejszym do wykonania transformatorem (brak kłopotliwego do wykonania odczepu na uzwojeniu wtórnym) oraz tylko dwoma tranzystorami w układzie:
Układy MAX44xx nie sprawdzą się w takim układzie, ze względu na asymetryczny charakter impulsów sterujących bramkami tranzystorów IGBT, należy sterować transformatorem bramkowym pojedynczym tranzystorem jak na czeskim schemacie, albo użyć półprzewodnikowych driverów z optoizolacją i bez transformatora w torze sygnałowym.
Na koniec trochę mało optymistyczny akcent - obecnie nie opłaca się budować takiej spawarki, małego chińczyka z paskiem na ramię o prądzie do 100A można kupić poniżej 400 zł na znanym portalu aukcyjnym...
EDIT: Zaktualizowałem linki do plików.