Polskie forum dyskusyjne poświęcone dziedzinie wysokich napięć, głównie transformatorom Tesli (SSTC, DRSSTC, VTTC, SGTC) oraz generatorom wysokiego napięcia.

Teraz jest 2 cze 2023, 17:10

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]



Utwórz nowy temat Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

PostNapisane: 23 lut 2016, 17:53 
Administrator
Avatar użytkownika
Dołączył(a): 05.04.2010
Posty: 560
Lokalizacja: Olsztyn
Pochwały: 8
No tak, nadszedł pewien moment bym to ja zadał wam pytanie 8-)
Generalnie, jak wiadomo nie ma sensu cynować ścieżek prądowych przy zmiennym prądzie. Chciałbym zadać pytanie z czego to wynika. Temat należało by rozpatrzeć pod kątem napięcia stałego i zmiennego. A więc:

Przy obwodach prądu stałego wydaje się, że cynowanie ścieżek może mieć sens. Na laminacie jest bardzo cienka warstwa miedzi. Dodanie do niej cyny w postaci cynowania może zmienić jej rezystancję i to w jakiś tam sensowny sposób, ale przy długich połączeniach. Tak jak w tym filmiku:




Przy obwodach prądu zmiennego cynowanie raczej nie ma sensu, ponieważ wydaje mi się, że w grę wchodzi efekt naskórkowy i prąd płynie w dalszym ciągu po ścieżce miedzianej. Wiadomo, cyna ma swoją rezystancję, a z dodatkami, taka jak do lutowania pewnie sporo większą. Tak więc zwiększenie powierzchni przy pomocy cyny nie wniesie żadnej poprawy w przewodzeniu prądu.

Cynowanie ma jedną, pewną zaletę. Zwiększa powierzchnie którą jest oddawane ciepło. Odwrotnie jest zaś w przypadku soldermaski która jest jednak izolatorem cieplnym 8-)

A waszym zdaniem jak to wygląda ? Może o czymś zapomniałem. Jeżeli macie coś jeszcze do dodania to bardzo chętnie przeczytam.

Pozdrawiam slu



Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!


Góra
   
 

PostNapisane: 25 lut 2016, 17:01 
****
Avatar użytkownika
Dołączył(a): 22.03.2013
Posty: 728
Pochwały: 5
slu_1982 napisał(a):
Przy obwodach prądu zmiennego cynowanie raczej nie ma sensu, ponieważ wydaje mi się, że w grę wchodzi efekt naskórkowy i prąd płynie w dalszym ciągu po ścieżce miedzianej. Wiadomo, cyna ma swoją rezystancję, a z dodatkami, taka jak do lutowania pewnie sporo większą.


Wręcz przeciwnie, połączenie miedzi i cyny w takim układzie należy traktować jako jeden przewodnik. Jako że jedną z powierzchni stanowi miedź, a drugą cyna, prąd jak najbardziej popłynie przez obie.

Pozostaje jeszcze kwestia jaka częstotliwość. Dla częstotliwości 1MHz w miedzi głębokość wnikania wynosi ok. 65.4µm, to więcej niż grubość miedzi na większości płytek... Zważywszy, że warstwa miedzi stanowi w tej chwili tylko jedną z powierzchni naszego przewodnika, prąd spokojnie przepłynie przez całą jej grubość i spora jego część również popłynie przez cynę, zatem sumaryczna rezystancja powinna być mniejsza niż "gołej" miedzi.



Mój kanał na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC3wA6z ... zziwfl_q5w


Góra
   
 

PostNapisane: 27 sie 2016, 15:49 
Moderator
Avatar użytkownika
Dołączył(a): 07.04.2010
Posty: 397
Pochwały: 6
Sprawa jest prosta - cyna ma istotnie gorszą przewodność elektryczną od miedzi. W związku z czym większość prądu i tak płynie miedzią i czy prąd jest stały czy zmienny niema w sumie wiele do gadania. Oczywiście w pewnym zakresie częstotliwości. Przy prądach WCZ rzędu setek MHz czy GHz cynowanie jest błędem kardynalnym bo zjawisko naskórkowe zaczyna mieć coś do powiedzenia i większość prądu zaczyna płynąć cyną więc ścieżka pocynowana ma gorsze właściwości od niecynowanej. Jest to jeden z powodów dlaczego płytki WCZ się złoci a nie cynuje - złoto także ma gorszą przewodność od miedzi (o czym nie wszyscy wiedzą) ale jest totalnie bierne chemicznie więc stanowi bardzo dobre zabezpieczenie ścieżek przed korozja nawet przy bardzo cienkiej warstwie. Jedyne co cynowanie zwiększa to pojemność cieplną ścieżki a tym samym odporność na udary prądowe.


Góra
   
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


cron


Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO