[DIY] Przystawka TIG AC/DC

Falowniki, spawarki, przetwornice niskonapięciowe i inne.
Awatar użytkownika
piglet11
***
Posty: 278
Rejestracja: 24 maja 2010, 18:31
Lokalizacja: Jasło Rzeszów

[DIY] Przystawka TIG AC/DC

Post autor: piglet11 »

Chciałbym przedstawić przystawkę TIG wykonaną przez mojego tatę do spawania aluminium AC oraz żelaza DC. Przystawka wykonana według projektu Pana Stanisław Krasicki, który znajdował się w EP. Została ona lekko zmodyfikowana, zamiast chłodzenia wodnego zostało zastosowane powietrzne, tyrystory są zastosowane 125A(jakieś stare ruskie). płytki poza główną sterującą zostały wykonane ręcznie, rysowane zapałką i farbą, niestety nie posiadam więcej zdjęć ponieważ została wykonana dla mojego wujka, ale w planach jest druga dla nas. Wtedy pojawi się dokładniejszy opis z większą ilością zdjęć. Przetwornica podnosząca napięcie z 24 na 600V a następnie jest prostowane i kluczowane przez tyrystor podnosząc na około 6kV. Rdzenie zostały wykorzystane z trafo powielaczy ze starych TV. Uzwojenie wtórne trafo przez, które płynie prąd spawania wykonane jest z paska blachy miedzianej 26x1mm wsadzonej w koszulkę termokurczliwą, a pierwotne to 1 zwój linką 2,5mm^2. Jak widać na zdjęciu do spawania aluminium lub żelaza potrzebna jest zmiana polaryzacji. Schemat można znaleźć w EP 10/06, 11/06 oraz 12/06.
Załączniki
1.jpg
2.jpg
6.jpg
5.jpg
3.jpg
szkielet-s1

Re: Przystawka TIG AC/DC

Post autor: szkielet-s1 »

Czy diodę sf56 mogę zastąpic diodą by299? (7A. 600V) Chodzi mi o głośnik plazmowy.
Awatar użytkownika
piglet11
***
Posty: 278
Rejestracja: 24 maja 2010, 18:31
Lokalizacja: Jasło Rzeszów

Re: Przystawka TIG AC/DC

Post autor: piglet11 »

Z jaką częstotliwością będzie pracował układ? SF56 może pracować przy częstotliowści 5 razy większej jak BY299. Układ jak domyślam się robisz na TL494? Spróbuj może MUR860, albo zapytaj o o jakąś szybką diodę w sklepie elektronicznym.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Przystawka TIG AC/DC

Post autor: slu_1982 »

Na uzwojeniu wtórnym, transformatora jak to opisałeś gdzie płynie prąd spawania, jakie jest napięcie ?

Mam jeszcze pytanie, co znaczy przystawka, to jest urządzenie które podłączamy pod spawarkę ? Jeśli tak, nie łatwiej i lepiej było by zrobić od razu samej spawarki ? Jak widzę urządzenie wykonane w przystępny sposób, ale jest jedna rzecz której nie cierpię, wykonywanie PCB za pomocą farby i zapałki, nawet nie wiem jak się to robi ale się domyślam, nie łatwiej i profesjonalniej będzie wykonać to za pomocą termo transferu? Na jakiej częstotliwości to urządzenie pracuje ? Generalnie to mi się bardzo podoba, a poza tym napisane w odpowiednim dziale :)
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
piglet11
***
Posty: 278
Rejestracja: 24 maja 2010, 18:31
Lokalizacja: Jasło Rzeszów

Re: Przystawka TIG AC/DC

Post autor: piglet11 »

Napiecie spawania bedzie zalezne jak podlaczy sie transformator, z jednej albo trzech faz. Wydaje mi sie, ze siega gdzies od 30 do 80V. Napiecie zajazajace luk to 6kV.
W tym projekcie chodzilo, zeby to byla sama przystawka zasilana ze spawarki elektrodowej i powiem, ze spawa lepiej od, np. inwerterowej spawarki TIG co kupil w Leroy Merline, opinia mojego wujka, doswiadczonego spawacza. Jesli zobaczylbys plytki to bys zobaczyl, ze ladnie sa wykonane, sciezki rowniutkie bez zadnych zadziorow. W nowej wersji wszystkie plytki beda robione metoda termotransferu. Co do czestoiwosci to wybacz, ale nie wiem. Wydaje mi sie, ze z nie az tak duza.
ODPOWIEDZ