Efekt magnetohydrodynamiczny
Czy w jednym garnku możemy sprawić by ciecz wirowała w dwie przeciwne strony? Na środku w lewo a na zewnątrz w prawo?
Odpowiedzi na to pytanie szukajmy w kolejnym eksperymencie.
Doświadczenie to ukaże nam ciekawe zjawisko fizyko-chemiczne dotyczące wprawiania w ruch cieczy za pomocą pola magnetycznego i prądu elektrycznego. Nie będziemy tu widzieli żadnych silniczków, śmigiełek, turbinek czy pomp, które bez problemu mogłyby poruszać mechanicznie nasza cieczą.
Nasz układ doświadczalny składa się z szalki Petriego, okładziny aluminiowej będącej elektroda ujemna, miedzianego drutu elektrody dodatniej, źródła stałego pola magnetycznego; neodymowego magnesu pierścieniowego oraz roztworu soli kuchennej.
Szalka Petriego umieszczona jest nad magnesem, na jej brzegach zamontowana jest ujemna elektroda a w samym środku szalki elektroda dodatnia. Szalka wypełniona jest roztworem soli. Po włączeniu napięcia obserwujemy ruch cieczy w obie strony. Wynika to ze specyficznego rozkładu pola magnetycznego magnesu pierścieniowego. Elektroliza roztworu soli wprawia w ruch aniony i kationy które poruszają się do elektrody ujemnej i dodatniej. A siła Lorentza pomocą pola magnetycznego zakrzywia tor poruszających się jonów powodując ruch cieczy w szalce.
http://www.youtube.com/watch?v=Ed42tWu1_D0