Co do wytrzymałości tyrystora, to uwagę trzeba zwrócić na parametr Itsm, tzn. maksymalny niepowtarzalny szczytowy prąd przewodzenia tyrystora. Jest to wartość prądu, którą można przepuścić przez połówkę sinusoidy (parametry podawane dla 50 i 60Hz, odpowiednio 10 i 8,33ms), który spowoduje nagrzanie struktury krzemu do wartości krytycznej. Prąd Itsm można przepuścić przez tyrystor tylko raz zanim ten nie ostygnie, jednak puszczanie przez tyrysotr prądu równego Itsm uszkadza jego strukturę. Nie ma reguły która mówi o bezpiecznej krotności prądu znamionowego przy pracy impulsowej (z przerwami pozwalającymi na ostygnięcie struktury), jednak osobiście nie przekraczałbym wartości 50% Itsm, pozwalając sobie równocześnie na krótsze przerwy między strzałami.
Kolejna sprawa to obliczenia przebiegu prądu cewki.
Sprawa jest bardziej złożona niż wydawać by się mogło, bo najczęściej otrzymuje się charakter oscylacyjny tłumiony, natomiast równolegle do cewki daje się zaporowo diodę zabezpieczającą resztę układu przed SEM samoindukcji cewki. Ta dioda powoduje, że zmienia się nam krztałt krzywej prądu płynącego przez cewkę.
Aby było ciekawiej, to pocisk który wciągany jest przez cewkę powoduje zmianę indukcyjności cewki, co pociąga za sobą również zmianę wartości prądu względem wcześniejszych obliczeń.
Aby dokładnie przewidzieć zachowanie coilguna (przebiegi prądów, siłę działającą na pocisk) należy połączyć ze sobą teorię obwodów i teorię pola. Nic skomplikowanego oczywiście nie trzeba liczyć, wystarczą symulatory (osobiście korzystam z LTspice i Femm 4.2).
Dziwi mnie również, że ludzie dają ogromne pojemności i indukcyjności cewek, gdyż bardzo wydłuża to czas przepływu prądu przez cewkę. Na uczelni zrobiłem działko trzycewkowe, w każdym stopniu bateria 2x680u/400V i cewka 450uH. Czas rozładowania okazał się na tyle długi, że pocisk był hamowany po przekroczeniu połowy długości cewki. Po usunięciu jednego kondensatora sprawność wzrosła 2x, do i tak marnych 2%. W tej chwili idę w stronę wyższych napięć i mniejszych pojemności, ale to są większe koszty i problemy z osprzętem na HVDC.
Autor postu otrzymał pochwałę