[DIY] Topienie metali - Prądy wirowe

Coil guny, nagrzewnice indukcyjne, przesył energii itp.
Awatar użytkownika
krzysztof09876
***
Posty: 142
Rejestracja: 26 kwie 2010, 19:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

[DIY] Topienie metali - Prądy wirowe

Post autor: krzysztof09876 »

Topienie metali - Prądy wirowe


Układ elektryczny taki jak w poprzednim doświadczeniu, tylko zamiast cewki do spawania, nakładamy na kolumnę rdzenia rynienkę do topienia metali. Między cewkę i rynienkę wkładamy tekturę azbestową, która zabezpieczy celonową osłonę cewki przed uszkodzeniem. Do rynienki wkładamy kawałki łatwotopliwego metalu (np. 30% stop cyny i ołowiu). Rynienka stanowi zwarty zwój, w którym indukuje się prąd o dużym natężeniu. Ponieważ rynienka ma opór elektryczny więc na tym oporze wydziela się duża ilość ciepła, proporcjonalna do kwadratu natężenia prądu.

W wyniku tego rynienka nagrzewa się do temperatury topnienia użytego stopu metali. Elektryczne spawanie i topienie metali jest przykładem zamiany energii elektrycznej na cieplną.]

Doświadczenie to stosowane było w szkołach gdyż w programie znajdowała się szczegółowa budowa i opis działania transformatora. obecnie coraz mniej nauczycieli wykonuje doświadczenia na lekcjach a program jest coraz bardziej okrajany. Osoby które były jeszcze w 8 klasowej podstawówce z pewnością pamiętają wiele ciekawych doświadczeń prowadzonych przez nauczycieli na lekcjach.

Obrazek

http://www.youtube.com/watch?v=Qya6KqzkOE4
Zapraszam na moja stronę...

http://www.moje-laboratorium.pl
ODPOWIEDZ