Pojemność kondensatora w półmostku

Półprzewodnikowa cewka Tesli o podwójnym rezonansie (ang. Dual Resonant Solid State Tesla Coil). W przeciwieństwie do SSTC rezonans występuje również po stronie pierwotnej transformatora Tesli za sprawą innej konstrukcji obwodu pierwotnego.
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Pojemność kondensatora w półmostku

Post autor: Thor »

Takie oto pytanie:
half.png
Czy pojemność kondensatora obwodowego należy policzyć tutaj jako pojemność zastępczą połączenia szeregowego z Cbus czy też nie?
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 762
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Pojemność kondensatora w półmostku

Post autor: Yuri »

W większości przypadków pojemność zastępczą dzielnika w półmostku liczy się jako równoległe połączenie obu kondensatorów - zakłada się, że szyny zasilania stanowią zwarcie dla AC. Oczywiście jest to prawdziwe tylko jeśli między szynami występują dodatkowe, bezpośrednie kondensatory zapewniające dostatecznie niską impedancję.

Jednak... Co dokładnie chcesz policzyć? Jeśli masz pierwotny układ rezonansowy połączony z półmostkiem, kondensatory dzielnika należy dobrać tak aby były znacznie (rzędy wielkości) większe od kondensatora rezonansowego. Dlatego, że:
-Możesz kompletnie pominąć pojemności półmostka w obliczeniach i praktycznie nie mają one wpływu na układ rezonansowy (oczywiście, zostaje kwestia ESR i ESL ale to jeszcze inna sprawa)
-W półmostku, tak naprawdę, cała energia trafia do obwodu pierwotnego właśnie z kondensatorów dzielnika pojemnościowego. Jeśli więc ta energia jest duża, jak w DRSSTC, potrzebujesz masywnych kondensatorów aby ją dostarczyć bez znacznego spadku napięcia. Tu oblicza je się zgrubnie według wzoru: C=(T*I)/DV, gdzie T czas impulsu (półokresu), I prąd pobierany przez obwód pierwotny, DV dozwolony spadek napięcia. Oczywiście to uproszczony wzór dla impulsu prostokątnego...

No, ale opisz dokładniej co potrzeba, to pomyślimy jak. ;)
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pojemność kondensatora w półmostku

Post autor: Thor »

Czy aby się nie mylę to tymi masywnymi kondensatorami mogą być elektrolity z niskim ESR...
Zasadniczo głównym problemem na etapie jak na razie teoretycznym była ta pojemność kondensatora obwodowego w układzie półmostka, bo będę chciał uruchomić cewkę Tesli na takim cyfrowym sterowniku, w którym wypełnienie co do jednego okresu, czasy martwe i inne rzeczy będę mógł regulować. Ten ów sterownik będzie takim generatorem funkcyjnym do testowania wszelkiego rodzaju przetwornic, gdzie potrzebne są jednocześnie dwa przebiegi do naprzemiennego sterowania parami kluczy...
Co do wydajności to na pewno w praniu wyjdzie właściwe prawidłowe dobranie wartości dla dzielnika pojemnościowego. Na pewno też ważna będzie wydajność prądowa. Rodzaj obciążenia dla obwodu pierwotnego. Zobaczymy jak uruchomię zestaw co wyjdzie z tego...
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 762
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Pojemność kondensatora w półmostku

Post autor: Yuri »

Tak, zazwyczaj są to elektrolity. Oczwyiście spisują się one tylko jeśli nie jedziesz na MHz+. ;) No i prócz ESR muszą mieć też niskie ESL.

Z punktu widzenia obwodu pierwotnego, możesz uznać że Cprimary jest w szeregu z równoległym połączeniem obu kondensatorów dzielnika.
ODPOWIEDZ