Polskie forum dyskusyjne poświęcone dziedzinie wysokich napięć, głównie transformatorom Tesli (SSTC, DRSSTC, VTTC, SGTC) oraz generatorom wysokiego napięcia.

Teraz jest 1 cze 2023, 03:49

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]



Utwórz nowy temat Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

PostNapisane: 25 lip 2020, 21:04 
Avatar użytkownika
Dołączył(a): 23.10.2014
Posty: 282
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 1
Takie oto pytanie:



Czy pojemność kondensatora obwodowego należy policzyć tutaj jako pojemność zastępczą połączenia szeregowego z Cbus czy też nie?


Góra
   
 

PostNapisane: 25 lip 2020, 21:45 
****
Avatar użytkownika
Dołączył(a): 22.03.2013
Posty: 728
Pochwały: 5
W większości przypadków pojemność zastępczą dzielnika w półmostku liczy się jako równoległe połączenie obu kondensatorów - zakłada się, że szyny zasilania stanowią zwarcie dla AC. Oczywiście jest to prawdziwe tylko jeśli między szynami występują dodatkowe, bezpośrednie kondensatory zapewniające dostatecznie niską impedancję.

Jednak... Co dokładnie chcesz policzyć? Jeśli masz pierwotny układ rezonansowy połączony z półmostkiem, kondensatory dzielnika należy dobrać tak aby były znacznie (rzędy wielkości) większe od kondensatora rezonansowego. Dlatego, że:
-Możesz kompletnie pominąć pojemności półmostka w obliczeniach i praktycznie nie mają one wpływu na układ rezonansowy (oczywiście, zostaje kwestia ESR i ESL ale to jeszcze inna sprawa)
-W półmostku, tak naprawdę, cała energia trafia do obwodu pierwotnego właśnie z kondensatorów dzielnika pojemnościowego. Jeśli więc ta energia jest duża, jak w DRSSTC, potrzebujesz masywnych kondensatorów aby ją dostarczyć bez znacznego spadku napięcia. Tu oblicza je się zgrubnie według wzoru: C=(T*I)/DV, gdzie T czas impulsu (półokresu), I prąd pobierany przez obwód pierwotny, DV dozwolony spadek napięcia. Oczywiście to uproszczony wzór dla impulsu prostokątnego...

No, ale opisz dokładniej co potrzeba, to pomyślimy jak. ;)



Mój kanał na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC3wA6z ... zziwfl_q5w


Góra
   
 

PostNapisane: 27 lip 2020, 11:46 
Avatar użytkownika
Dołączył(a): 23.10.2014
Posty: 282
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 1
Czy aby się nie mylę to tymi masywnymi kondensatorami mogą być elektrolity z niskim ESR...
Zasadniczo głównym problemem na etapie jak na razie teoretycznym była ta pojemność kondensatora obwodowego w układzie półmostka, bo będę chciał uruchomić cewkę Tesli na takim cyfrowym sterowniku, w którym wypełnienie co do jednego okresu, czasy martwe i inne rzeczy będę mógł regulować. Ten ów sterownik będzie takim generatorem funkcyjnym do testowania wszelkiego rodzaju przetwornic, gdzie potrzebne są jednocześnie dwa przebiegi do naprzemiennego sterowania parami kluczy...
Co do wydajności to na pewno w praniu wyjdzie właściwe prawidłowe dobranie wartości dla dzielnika pojemnościowego. Na pewno też ważna będzie wydajność prądowa. Rodzaj obciążenia dla obwodu pierwotnego. Zobaczymy jak uruchomię zestaw co wyjdzie z tego...


Góra
   
 

PostNapisane: 30 lip 2020, 17:10 
****
Avatar użytkownika
Dołączył(a): 22.03.2013
Posty: 728
Pochwały: 5
Tak, zazwyczaj są to elektrolity. Oczwyiście spisują się one tylko jeśli nie jedziesz na MHz+. ;) No i prócz ESR muszą mieć też niskie ESL.

Z punktu widzenia obwodu pierwotnego, możesz uznać że Cprimary jest w szeregu z równoległym połączeniem obu kondensatorów dzielnika.



Mój kanał na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC3wA6z ... zziwfl_q5w


Góra
   
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


cron


Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO