W większości przypadków pojemność zastępczą dzielnika w półmostku liczy się jako równoległe połączenie obu kondensatorów - zakłada się, że szyny zasilania stanowią zwarcie dla AC. Oczywiście jest to prawdziwe tylko jeśli między szynami występują dodatkowe, bezpośrednie kondensatory zapewniające dostatecznie niską impedancję.
Jednak... Co dokładnie chcesz policzyć? Jeśli masz pierwotny układ rezonansowy połączony z półmostkiem, kondensatory dzielnika należy dobrać tak aby były znacznie (rzędy wielkości) większe od kondensatora rezonansowego. Dlatego, że:
-Możesz kompletnie pominąć pojemności półmostka w obliczeniach i praktycznie nie mają one wpływu na układ rezonansowy (oczywiście, zostaje kwestia ESR i ESL ale to jeszcze inna sprawa)
-W półmostku, tak naprawdę, cała energia trafia do obwodu pierwotnego właśnie z kondensatorów dzielnika pojemnościowego. Jeśli więc ta energia jest duża, jak w DRSSTC, potrzebujesz
masywnych kondensatorów aby ją dostarczyć bez znacznego spadku napięcia. Tu oblicza je się zgrubnie według wzoru: C=(T*I)/DV, gdzie T czas impulsu (półokresu), I prąd pobierany przez obwód pierwotny, DV dozwolony spadek napięcia. Oczywiście to uproszczony wzór dla impulsu prostokątnego...
No, ale opisz dokładniej co potrzeba, to pomyślimy jak.
