[DIY] Moja pierwsza duża DRSSTC

Półprzewodnikowa cewka Tesli o podwójnym rezonansie (ang. Dual Resonant Solid State Tesla Coil). W przeciwieństwie do SSTC rezonans występuje również po stronie pierwotnej transformatora Tesli za sprawą innej konstrukcji obwodu pierwotnego.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

[DIY] Moja pierwsza duża DRSSTC

Post autor: slu_1982 »

DRSSTC, widok ogólny.
DRSSTC, widok ogólny.
Witam. Jako pierwszy post w tej komnacie chciałbym opisać swoja pierwszą DRSSTC. Budowa rozpoczęła się całkiem niewinnie, czyli od zdobycia tranzystorów IGBT GB100TS60. Jak widać tranzystory te mają parametry 100A 600V 60KHz. Całkiem idealne do realizacji DRSSTC 1 ze strony Stevea Warda. Rozpoczęły się pierwsze plany, rozmyślania, na początku nie mogłem uwierzyć w słowa Dżejwora " Robimy DRSSTC!! " Stało się, zaczęliśmy razem szukać różnych części, dowiadywać się co i jak najlepiej się nada itd. stąd część rzeczy mamy z tych samych źródeł ( choćby kondensator 4700uF, rdzenie...)
Jako że ja robiłem sam jedną Tesle, Dżejwor robi dwie i krokus jeszcze jedną zakupywanie wszystkich części stało się tańsze i łatwiejsze. W tym okresie wpadła mi w ręce książka " DRSSTC- Bulding The Modern Day Tesla Coil " Oczywiście dzięki krokusowi.

W swojej DRSSTC nie odbiegałem zbytnio od projektu Warda. Uzwojenie pierwotne rura 6mm średnicy miedziana, wymiary takie same analogicznie uzwojenie wtórne, toroid jeden jest większy o połowę ( ten dolny), MMC z kondensatorów FKP1 1600VDC/960VAC 22nf i 68nf połączonych odpowiednio co daje baterię 3200V 455nF. Kondensatory zostały tak połączone i "poprzeplatane" aby prąd się równo rozłożył:
MMC- rozmieszczenie zróżnicowanych pojemnościowo kondensatorów tak aby równo rozprowadzić prąd.
MMC- rozmieszczenie zróżnicowanych pojemnościowo kondensatorów tak aby równo rozprowadzić prąd.
Pierwotne uzwojenie to jak wcześniej wspomniałem rurka miedziana. Złożone za pomocą ośmiu płytek wyciętych z mlecznej pleksi 2mm grubości. Odstępy miedzy zwojami 5mm. Dodatkowo na tych płytkach zmontowany zwój zabezpieczający co by nie walnęło w pierwotne uzwojenie. I teraz cenna wskazówka, zwój zabezpieczający nie może być zamknięty, ma być czymś na kształt omegi.
Uzwojenie pierwotne podczas nawijania.
Uzwojenie pierwotne podczas nawijania.
DR-ka3.jpg
Kolejną częścią jest pełny mostek i elektronika. Jako transile działają ze sobą połączone w szereg cztery sztuki 1.5KE110 diod jednokierunkowych. Zrobione jest to po to by moc jaką mogą stracić diody zwiększyla się czterokrotnie. Jest to zalecane
rozwiązanie. Jako snubbery czyli kondensatory wygładzające/usuwające szpile powstałe podczas przełączania tranzystorów użyłem kondensatory na 400V 15uF MKP takie jak widać na zdjęciach. Oczywiście połączenia jak najkrótsze. Diody TVS na bramkach na wartość 33V, diody zenera również 33V rezystory bramkowe 3.2 ohm. Czas narastania 200-300nS i moim zdaniem z takim wykopem ten czas może pozostać. Sterowanie dwa GDT na dużych rdzeniach TN-36 materiał użyty 3E25. GDT-ki po 12 zwoje, w tym pierwotne jest podwójne by zmniejszyć impedancję. więc otrzymujemy 1:1 ( pierwotne) :1:1 ( wtórne). Uzwojenia wtórne są w stosunku do podwójnego pierwotnego 1:1:1. Na bramkach jest ok. 30V, wykop bramki sięga zakres zadziałania TVS coś koło 33V. Wygląda to w taki sposób:
Przebieg sterujący tranzystorami. Amplituda 33V, czas narastania ok. 300nS
Przebieg sterujący tranzystorami. Amplituda 33V, czas narastania ok. 300nS
Widać grube przewody między częścią rezonansową ( Obw. Rez. Pierwotny) a mostkiem kable o dosyć dużym przekroju 10mm^2 w grubej izolacji czerwonej. Konektory oczkowe M6 zakańczają każdy przewód, polutowałem je nad kuchenką gazową następnie założyłem rurę termo i wygląda estetycznie. powierzchnia styków każdego elementu w bloku rezonansowym ( pierwotnym jak i wtórnym) powinna być jak największa a docisk jak najmocniejszy. Tranzystory osiadły na bardzo dużym radiatorze. Nie miałem pomysłu i nie podobało by mi się jak zmontować radiator względem dechy na której jest reszta elementów więc postanowiłem dać go poziomo. Aby wypchać zalegające ciepłe powietrze z między żeber zastosowałem dmuchawę z łóżka- solarium. Oczywiście każde połączenie ma być jak najkrótsze, a miedzy elektroniką a mostkiem, przekładnikami połączenia powinny być jak najmocniej skręcone ze sobą. Układ sterownika jest to klasyk Warda z tym że wprowadziłem małe zmiany dotyczące UCC37321/22 i TC4422
Zastosowanie dwóch TC4422 zamiast dwóch UCC37322/UCC37321
Zastosowanie dwóch TC4422 zamiast dwóch UCC37322/UCC37321
patent.gif (6.89 KiB) Przejrzano 6318 razy
Również mając w świadomości to iż 9A wykopu z TC4422 to bardzo dużo, a pojemności bramek w IGBT ogólnie są mniejsze od mosfetów przykładowo IRFP460 postanowiłem wysterować dwa bloki IGBT z dwóch driverów TC4422. Ogranicznik prądowy OCD
realizowany klasycznie, jednak ma to parę wad. Nie radzę przekraczać 2V a startować na samym początku z 0.2-0.5V

Pełny mostek jest kolejną częścią składową tego urządzenia. Dwa bloki tranzystorów zawierające półmostki tworzą jeden pełny mostek. Jest to fajne rozwiązanie gdyż można to wszystko w miarę prosto skręcić do kupy. Układ sterowania jest zmontowany na radiatorze, aby połączenia były jak najkrótsze.
całosc.jpg
Transformator zasilający driver to mały toroid 100VA 2x12. Uzwojenia połączone szeregowo. Rzut okiem na widok od strony konstrukcyjnej. Na zdjęciu jest stary driver i stare GDT-ki. Widać jak zrealizowane jest zmontowanie wszystkiego w całość. Cztery rurki od wody, i pręt gwintowany. Wysokość o ile dobrze pamiętam 40cm.
DR-ka2.jpg
Budowa generalnie zajęła mi około pół roku bez kompletacji gratów. wyładowania maksymalne jakie uzyskałem to ok. 2 metry. Zamieszczam filmy i zdjęcia.

Teraz czas na iskry:
M2U00213 _1__0005.jpg
M2U00213 _1__0005.jpg (8.2 KiB) Przejrzano 6318 razy
M2U00213 _2__0001.jpg
M2U00213 _2__0001.jpg (9.17 KiB) Przejrzano 6318 razy
M2U00213 _2__0002.jpg
M2U00213 _2__0002.jpg (10.26 KiB) Przejrzano 6318 razy
Tutaj start z pokoju :D Ścianom nic nie jest :)

A tu drugi start mojej tesli.


Jeżeli o czymś nie napisałem to proszę się pytać, a jestem pewny że coś ominąłem :)
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
szkielet-s1

Re: Moja pierwsza duża DRSSTC

Post autor: szkielet-s1 »

Ja nie powiedziałbym, że ten wentylator pochodzi z jakiegoś łóżka lecz z rzutnika, projektora.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Moja pierwsza duża DRSSTC

Post autor: slu_1982 »

Wyobraź sobie lampy kwarcowe/rtęciowe które pracują na zwarciu, gdzie dławik 1200W ogranicza prąd zwarcia, gdzie takich dławików i lamp jest dwie sztuki na sekcje. Lampy te tak się nagrzewają mocno ze szkło staje się białe- rozżarzone. Trzeba odprowadzić bardzo dużą ilość ciepła. Mówię tu o starych "kabinach" do opalania twarzy. Na każdą sekcje są dwie takie dmuchawy.
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Moja pierwsza duża DRSSTC

Post autor: slu_1982 »




Film z dziewiątego kwietnia podsyłam :)
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
McKey
***
Posty: 38
Rejestracja: 9 maja 2010, 10:41

Re: Moja pierwsza duża DRSSTC

Post autor: McKey »

Witam miłośników wysokich napięć,

Właśnie przymierzam się do zrobienia DRSSTC - zdobyłem piękne IGBTki do tego: SEMIKRON STM200GAR125 - wg. parametrów powinny dać radę, a nawet lepiej.
Zgromadziłem kilkadziesiąt kondensatorów 100nF /2,5 kV, wtórne już nawinięte... driverki UCC37321 i UCC37322 dostałem... w wersji SMD, ale powinny dać radę. GDT też mam gotowe.

Wcześniej popełniłem SGTC (już w 2001 roku), klasyk, pokazywałem na Forum Niekonwencjonalnych Wynalazków. Zostało z niej tylko wtórne i konstrukcja, bo 10kV NST się pozbyłem (a szkoda...). Mam za to teraz OBT 15kV... może z tego coś wycisnę.

Potem popełniłem kilka SSTC, malutkich - zostały mi po nich rury z wtórnymi, teraz je wykorzystam do nowych projektów.

O postępach poinformuję, bo planuję zrobić DRSSTC modulowaną dźwiękiem. Nie chodzi tu o głośnik plazmowy, tylko o DRSSTC sterowaną sygnałem impulsowym o częstościach muzycznych. Coś w stylu chłopców z Arc Attack (na youtubie są).

Pozdrawiam,
McKey

BTW - jeśli są jacyś miłośnicy HV i cewek Tesli z Wrocławia, to zapraszam do współpracy. Może coś razem się da zrobić, bo mam sporo zgromadzonych części do budowy SSTC, OLTC, VTTC, SGTC... m.in. kilkanaście trafoków od mikrofalówek, kilkanaście kondensatorów od mikrofalówek, trochę innych trafoków WN (np. OBT, flybacki z TV), sporo kondensatorów na wysokie nap. (> 600V), diod i transili zabezpieczających, Schottków itd.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Moja pierwsza duża DRSSTC

Post autor: slu_1982 »

Po pierwsze flyback to typ przetwornicy a nie trafopowielacz :)
Po drugie masz jednego miłośnika we Wrocławiu, musisz przeszukać elektrodę, nick zaczyna się na K ;)
Jak wygląda GDT, zostało policzone, jaki materiał, jaki rdzeń, ile zwoji. Potrzebujemy zdjęć żeby coś powiedzieć. Załóż swój temat i wklejaj zdjęcia z każdym postępem, tak chyba będzie najlepiej :)
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
McKey
***
Posty: 38
Rejestracja: 9 maja 2010, 10:41

Re: Moja pierwsza duża DRSSTC

Post autor: McKey »

Wiem wiem, ale trafopowielacz często określany jest na hv jako flyback transformer (czyli trafok z przetwornicy flybackowej) :P

Oczywiście o swoich postępach będę starał się informować - w miarę możliwości.

Co do rdzeni, to dostałem od RoMaNa kiedyś 7 sztuk, wg. jego zapewnieć powinny dać radę (nie pamiętam teraz typu).

GDT - mam aktualnie 10 zwojowe, zrobione standardowo ze skrętki, w wersji 1:1:1. Kilka sztuk. Ze starych SSTC.

McKey
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Moja pierwsza duża DRSSTC

Post autor: slu_1982 »

A ja dzisiaj rano na nowo odpaliłem drsstc :)
drsstc1.jpg
curr.JPG
160A, 100V :)
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: Moja pierwsza duża DRSSTC

Post autor: Dżejwor »

Prąd zawsze ładnie wygląda. Pokaż przebieg napięcia.
szkielet-s1

Re: Moja pierwsza duża DRSSTC

Post autor: szkielet-s1 »

Jak mówicie? czy warto jest się brac za budowę DRSSTC.
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: Moja pierwsza duża DRSSTC

Post autor: Dżejwor »

Oczywiście że warto :) Iskra z DRSSTC nawet małego jest dużo ładniejsza niż z sstc i chociażby dlatego warto. Zobacz to:
Przy takiej małej najdroższe wydają się IGBT. Kondensatory można dać FKP1 - potrzeba tylko 75n/4kV
szkielet-s1

Re: Moja pierwsza duża DRSSTC

Post autor: szkielet-s1 »

jaka jest wysokośc wtórnego? jak dokończę vttc to będę myślał nad budową DRSSTC.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Moja pierwsza duża DRSSTC

Post autor: slu_1982 »

Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: Moja pierwsza duża DRSSTC

Post autor: Dżejwor »

Tylko nie rób na klasycznym sterowniku bo szkoda tranzystory szpilkami rozwalać. http://myhv.org/viewtopic.php?f=18&t=24
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Moja pierwsza duża DRSSTC

Post autor: slu_1982 »

P7110035 _1__0006.jpg
P7110035 _1__0001.jpg
ok.200VDC i ogranicznik ustawiony na chyba 250A, na filmie powiedziałem :P W końcu jakieś zdjecia z dnia, jeszcze bardziej pod wieczór coś dodam :)



Film wysokiej jakości już się zgrywa ;)
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
szkielet-s1

Re: Moja pierwsza duża DRSSTC

Post autor: szkielet-s1 »

jaka średnica drutu jest na uzwojeniu wtórnym? co jest najdroższym elementem w całej drsstc?. Widzę, że nawet w dzień jest widoczne wyładowanie bo z sstc za holerę nie można zobaczyc wyładowania gdy jest jasno.
Ciężko będzie coś takiego zbudowac ale po mału się złoży.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Moja pierwsza duża DRSSTC

Post autor: slu_1982 »




:twisted: :twisted:


Najdroższe to IGBT i kondensatory do MMC. Nie mogą być byle jakie. Koszt MMC to jakieś 400-600zł IGBT podobne ;) Złożenie DRSSTC nie jest takie łatwe jakie się wydaje.
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
szkielet-s1

Re: Moja pierwsza duża DRSSTC

Post autor: szkielet-s1 »

Mam znajomego w Ameryce, który może mi załatwi igbtki oraz kondensatory na MMC. rurę na wtórne mam już upatrzoną.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Moja pierwsza duża DRSSTC

Post autor: slu_1982 »

Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
szkielet-s1

Re: Moja pierwsza duża DRSSTC

Post autor: szkielet-s1 »

http://de.mouser.com/ProductDetail/Vish ... wQ2A%3d%3d
To jest chyba jedyna strona internetowa z tymi igbtkami.
ODPOWIEDZ