Polskie forum dyskusyjne poświęcone dziedzinie wysokich napięć, głównie transformatorom Tesli (SSTC, DRSSTC, VTTC, SGTC) oraz generatorom wysokiego napięcia.

Teraz jest 16 maja 2021, 06:14

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]Utwórz nowy temat Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

PostNapisane: 22 kwi 2021, 20:30 
Dołączył(a): 21.04.2021
Posty: 1
Witam wszystkich Forumowiczów!

Od kilku lat zajmuję się elektroniką, również tematyką związaną z przetwornicami.
Mam też na swoim koncie zabawy z cewką Tesli, zasilaną SSTC i SGTC, stąd jakieś doświadczenie praktyczne nabyłem. DRSSTC, a dokładniej rodzaj użytego w niej sterowania i falownika, chciałbym aby posłużył mi również jako solidna warsztatowa nagrzewnica indukcyjna, zasilana z sieci. Przejrzałem chyba wszystkie tutaj wątki jak i wiele innych na zagranicznych forach no i pojawiło się kilka pytań, głównie chyba z braku znalezienia informacji, koniecznych do zaczęcia prac i uniknięcia niepotrzebnych błędów.

1. Jakie wyprzedzenie czasowe, wynikłe z zastosowanego układu LR przy przekładniku prądowym można maksymalnie uzyskać i jakie przeciętnie jest potrzebne. (zapewnie na wyprzedzenie ma znaczenie rodzaj rdzenia, przekładnia transformatora, indukcyjność i oporność rezystora, zaś na potrzebny zapas czasu rodzaj użytych elementów logicznych, elementów pośrednich w tym GDT, rodzaju kluczy i całkowitej ilości półprzewodników, których czasy reakcji będą się sumować...

2. Z jakiego konkretnie materiału powinien być rdzeń na przekładnik prądowy, znalazłem wzmiankę tylko o ferrycie 3E25 i jakie przeciętnie powinien mieć wymiary i przekładnię transformatora dla topologii pełnego mostka z kluczy IGBT w obudowach TO247 (średnio na prąd do 50A)?

3. Czy układ przekładnika, cewki i rezystora wymaga jeszcze jakiś dodatkowych elementów jak na przykład diody zabezpieczające (clamp diodes), rezystora w szeregu i lub kondensatora separującego do wejścia nieodwracającego komparatora. Przejrzałem ostatnie sterowniki z zagranicznych stron i UD 2.7 posiada takie rozwiązania, jednak autor mało na ten temat pisze.

4. Czy w przypadku AD790 funkcja ,,latch’’ będzie wykorzystywana lub pętla histerezy? W niektórych przypadkach zauważyłem, że jest, aczkolwiek może to zależeć od właściwości użytego komparatora.

5. Ma ktoś doświadczenia z innymi komparatorami, które mógłby polecić? Są komparatory o jeszcze niższym czasie reakcji i tańsze w tym w obudowie DIP8 jak ktoś nie lubi SMD albo dla wygody z dwoma komparatorami w jednej obudowie. Są jedynie uwagi, że z ultra szybkimi komparatorami mogą być problemy i wymagają uwagi jeśli chodzi o wytłumianie zakłóceń, stąd to pytanie.

6. Jak dokładnie wygląda pierwsze uruchomienie? Pierwsza rzecz, którą trzeba mieć na uwadze to odpowiedni kierunek prądu w przekładniku przy pierwszym półokresie tak aby cała logika i blok mocy pracowały synchronicznie. Wiem, że da się to sprawdzić aby ten warunek zagwarantować, ale co się stanie jak przekładnik będzie odwrotnie podłączony i będziemy mieć przeciwną fazę? Czy dojdzie do poważnej awarii, mimo uruchomienia części mocy na niskim napięciu, rzędu 12 wolt? Wiem, że sprawdzenie będzie trochę pracochłonne, zaś odwrotną fazę wystarczy zmienić odwracając zakończenia przekładnika w drugą stronę i problem rozwiązany.

7. Jak wykonać pomiary; Napięcie rozumiem mierzy się między drenem, a źródłem kluczy, bez znaczenia czy to będą klucze strony górnej czy dolnej mostka, zaś prąd na przekładniku prądowym dowolnie czy to od sprzężenia czy od OCD? Ewentualnie jeśli się mylę to proszę o poradę jak prawidłowo wykonać pomiar oscyloskopem, potrzebny do wykonania synchronicznego przełączania kluczy w prądzie zerowym...

8. Czy jako kondensatory obwodowe WIMA MKP10 będą dobre?

9. Czy snubbery lepiej dać czy nie, jeśli cały układ będzie pracować w zerze prądowym? Obawiam się, że przy dużych wyładowaniach zmienia się charakterystyka uzwojenia wtórnego, które będzie oddziaływać na pierwotny układ.... Tj. czy powstające tutaj odchylenia nie przekroczą pewnego zakresu w jakim może pracować sterownik i nie skończy się to awarią kluczy?

10. Czy lepsze będzie uzwojenie pierwotne w kształcie cylindra, czy rozszerzającego się ku górze stożka? Uzwojenie wtórne będzie wykonane na gotowej rurze wentylacyjnej o długości 50cm i średnicy 10cm, nawinięte drutem 0.20mm. Częstotliwość rezonansowa z toroidem wychodzi około 150khz.

11. Czy lepiej kupić drut potrójnie emaliowany czy podwójnie emaliowany wystarczy?

12. Rozumiem, że ekranowanie całej elektroniki jest obowiązkowe w takiej konstrukcji?

Za wszelkie podpowiedzi będę niezmiernie wdzięczny :-)


Góra
   
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


cron


Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO